Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:43:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów  (Przeczytany 7895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gotfryt

  • Gość
Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« dnia: 22 Sierpnia 2013, 13:03:01 »
Witam wszystkich sympatyków starych monet. Od dłuższego czasu zastanawia mnie jedna sprawa. Mianowice dlaczego monety denarowe nie cieszą się poważaniem wśród numizmatyków? Może z tego powodu, że były to najniższe nominały, lichej próby, krzywo bite, o dużych nakładach. Ale nawet boratynki mają swoich oddanych kolekcjonerów mimo iż bito ich miliardy. Numizmatyka zajmującego się zbieraniem denarków ciężej znaleźć niż 200 zł na chodniku. Jak jest według państwa przyczyna takiego stanu rzeczy?

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpnia 2013, 18:53:48 »
Hmm,wg mnie chyba jednak łatwiej znaleźć miłośnika denarków aniżeli 2 stówki na chodniku.Nie jest aż tak źle jak kolega sądzi.
 Pozdrawiam.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpnia 2013, 19:20:46 »
witam i ja
sam mam troszkę denarków jagiellońskich , nie są one jednak głównym trzonem mojej kolekcji ; raz że nie są to najlepsze stany , dwa , niekiedy ciężko jednoznacznie zaszeregować dany krążek do okresu panowania władcy a to głównie z powodu jakości oraz niezliczonej ilości odmian , przebitek , niedobicia i uszkodzeń, poza tym brak napisów niekiedy uniemożliwia wręcz jednoznaczne określenie danego krążka , a swoją drogą na allegro kilka lat temu wypływało dość sporo denarków , a teraz raczej rzadziej i to w częściej złych stanach za niekiedy śmiesznie wysokie pieniążki
ponadto badacze wolą jednak ciekawsze z punktu widzenia dociekań naukowych , krążki z napisami , bo tam mają większe pole do popisu a i literatura dotycząca denarków jest raczej skromniuchna , chyba że nie natrafiłem na takową
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Gotfryt

  • Gość
Odp: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpnia 2013, 21:59:52 »
Szczerze mówiąc, to z literaturą dotyczącą denarków miałem nikły kontakt. Lista pozycji rozpoczęła się i zamknęła na tej oto jedynej:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/download/file.php?id=109140
Sam nie jestem jakimś wielkim wielbicielem tych monet, zdarzało mi się nawet wymieniać na inne w stosunku kilkanaście do jednego.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2013, 22:02:03 wysłana przez Gotfryt »

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Sierpnia 2013, 16:37:57 »
Tak co do tej skromniutkiej rzekomo literatury, dla na prawdę zainteresowanych:

Stanisława Kubiak, Monety pierwszych Jagiellonów (1386-1444), Wrocław 1970
Stanisława Kubiak, Kilka uwag nad monetami koronnymi dynastii Jagiellonów, Biuletyn numizmatyczny 5/1977
Stanisława Kubiak, Monety koronne z drugiej połowy XVw., Wiadomości Numizmatyczne nr 3/4 z 1998 r.
Borys Paszkiewicz, Dwa skarby denarów jagiellońskich z Krakowa, Notae Numismatice I, 1996 r.
Borys Paszkiewicz, O jagiellońskich denarach z kółkiem i denarze Jana Olbrachta, Biuletyn Numizmatyczny 4/2007
Borys Paszkiewicz, Monety z kościoła św. Mikołaja w Gieczu, Lednica 2010
Jarosław Sim,  Denary pierwszych Jagiellonów, Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne nr 16, z 2010 r.
Elżbieta Baran, Katalog monet polskich w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, tom 2: Monety jagiellońskie 1454-1501, Wrocław 2013

Chyba z grubsza zapamiętałem najważniejsze pozycje, w całości lub znacznej części poświęcone denarkom jagiellońskim.
Artykuł B. Paszkiewicza o skarbach jest w sieci http://www.muzeum.krakow.pl/fileadmin/Notae/Tom_I/B%20Paszkiewicz%20Dwa%20skarby%20denar%C3%B3w%20jagiello%C5%84skich%20z%20Krakowa_ok.pdf reszta wyłącznie na papierze.
Warto pamiętać, że w necie na temat dawnych monet znaleźć można co najwyżej okruszki wiedzy, albo co gorsza bzdury.

A tak w ogóle, chętnie znalazłbym na chodniku tyle chociażby pięćdziesiątek, ilu spotkałem zainteresowanych tymi monetkami ;D, plik byłby całkiem niezły.

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Denarki dlaczego tak nielubiane przez kolekcjonerów
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sierpnia 2013, 09:37:35 »
Ja zaczynam tworzyć swoja kolekcje w oparciu o denary Jagiellonów i półgrosze. Ja człowiek sie zagłębi w tym temacie, to jest na prawdę ciekawe. Szkoda że tak ciężko dostać coś ciekawego na giełdach o allegro nie wspomnę. Kiedyś kupiłem w Atrium denara Warneńczyka i to był chyba jedyny okaz w "dobrym" stanie. Trochę pogadałem ze sprzedawca i wyjaśnił mi ze owszem ma sporo denarów ale w Warszawie nikt mu tego nie weźmie, większości inwestorów bierze co grubsze okazy a najlepiej rubelki.   

 

R E K L A M A
aukcja monet