Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:27:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dwudenar litewski 1570  (Przeczytany 8782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Dwudenar litewski 1570
« dnia: 10 Lipca 2013, 18:52:43 »
Jak sądzicie, niedobicie, zapchanie stempla czy nieuwaga rytownika?
« Ostatnia zmiana: 10 Lipca 2013, 20:13:48 wysłana przez Gradiv »

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipca 2013, 20:01:34 »
Wygląda na stempel Piotra Platiny - ozdobny monogram, większa Pogoń i siódemka niżej osadzona.

Znalazłem coś podobnego -zdjęcie poniżej, z tym, że w tym przypadku może to być wytarcie lub niedobicie. Monetka powyżej wybita jest o wiele lepiej i na wytarcie czy niedobicie nie wygląda.

Ja bym obstawał przy błędzie rytownika. Mielibyśmy ciekawostkę, nie dość, że rzadszy stempel to jeszcze bez "0" w dacie.

jarek

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lipca 2013, 18:29:16 »
Czy można prosić o większe zdjęcie do porównania? Rewers z Pogonią wygląda na bity innym stemplem (różne położenie cyfry II względem jeźdźca), ale awers chyba taki sam.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lipca 2013, 09:53:41 »
Nie mam większych zdjęć niestety.Wujek google pokazuje tylko to wygrzebane z zakamarków internetu...
jarek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipca 2013, 11:38:23 »
Według mnie to jednak awersy też różne. Cyfra 7 bliżej monogramu na monecie qcho. Chociaż możliwe, że się trochę rozpełzła ze zużyciem stempla. Stawiam na niedobicie/wytarcie. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby taki błąd mógł powstać. Trzeba by dysponować idealnie zachowanym egzemplarzem bez 0 do porównań.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipca 2013, 20:15:23 »
Od wczoraj mam możliwość oglądania tej monetki na żywo. Krążek jest wykonany prawidłowo, wszędzie jednolitej grubości. Rysunek bity głęboko, na niektórych elementach ślady połysku menniczego (wnętrze korony, okolice monogramu). Lekko porowata powierzchnia to efekt agresywnego wyczyszczenia, pozostały małe fragmenciki grubej, brązowej pokrywy korozyjnej. Brak jakichkolwiek wytarć w miejscu, gdzie powinno być „0”. Co prawda bicie lekko niecentryczne, ale widoczne fragmenty perełkowej obwódki sięgają powyżej dolej krawędzi cyfry 7. Porównałem też z innym egzemplarzem odmiany stempla P. Platine, z pełna datą. W tej sytuacji można powiedzieć, że zera na stemplu być nie mogło.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipca 2013, 22:03:33 »
Odważna teza. To co Pan napisał jest zapewne prawdą. Jednak wniosek nie jest do końca tak oczywisty. Podobnie mam z moim szóstakiem "bez 1". Niby moneta wybita ok jakiś tam wada blaszki obie 6. dość czytelne a w miejscu jedynki nie ma nic. Według mnie 1 była na stemplu. Oglądałem pod wieloma kątami w dobrym oświetleniu, ale nie ma po niej śladu. Do czasu, gdy nie znajdę drugiego egzemplarza moneta jest "w zawieszeniu" i Panu proponuję to samo.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Lipca 2013, 13:26:07 »
Poniżej ciekawostka jak to z drobnicą czasami bywa.

Co prawda stempel trochę inny i siódemka w innym miejscu, ale ciekawe jak to "0" wywędrowało tak daleko.

Być może w omawianym przypadku też jednak było, ale już się nie zmieściło na krążku.

jarek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Lipca 2013, 19:25:31 »
To akurat jest podwójne bicie, nie jest wyraźne ale da się zauważyć. "Dalekie" 0 to klepnięcie wtórne.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Lipca 2013, 21:16:07 »
Szóstak jest podejrzany z innego powodu. Dlaczego w legendzie odstęp pomiędzy L a 6 miałby być tak duży, niemal dwukrotnie większy niż pomiędzy wszystkimi innymi literami i cyframi? W dodatku majaczy tam "coś" (zaznaczyłem zielonym kwadracikiem). To zapewne drobniutki ślad słabo odbitej zapchanym stemplem jedynki.  Stemple były podczas bicia tej monety mocno zużyte, wyraźnie to widać na koronach, tak na awersie jak i rewersie - pomimo znacznego wytarcia. Co prawda to tylko zdjęcie, ale czasem na nim lepiej widać. Miałem taki przypadek z nyskim greszelkiem, który wydawał mi się pozbawiony daty - aż do momentu sfotografowania.
http://images63.fotosik.pl/22/4ae42a24828df0e4.jpg
Dwudenar litewski 1570

Dwudenarek bezsprzecznie dwa razy klepnięty (1- korona, 2- druga siódemka).
http://images63.fotosik.pl/22/ccc293f1690a868c.jpg
Dwudenar litewski 1570

Mój dwudenarek śladów podwójnego bicia nie ma, a jak pisałem, widoczne fragmenty perełek obwódki sięgają aż do miejsca zaznaczonego strzałką. Dotąd sięgnął blachy stempel, więc zero musiałoby znajdować się gdzieś pomiędzy nim, a siódemką.
http://images62.fotosik.pl/22/9187569734109888.jpg
Dwudenar litewski 1570

Tak czy owak, dzięki za zainteresowanie i dyskusję!

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Dwudenar litewski 1570
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Sierpnia 2015, 20:59:30 »
Szóstak jest podejrzany z innego powodu. Dlaczego w legendzie odstęp pomiędzy L a 6 miałby być tak duży, niemal dwukrotnie większy niż pomiędzy wszystkimi innymi literami i cyframi? W dodatku majaczy tam "coś" (zaznaczyłem zielonym kwadracikiem). To zapewne drobniutki ślad słabo odbitej zapchanym stemplem jedynki.  Stemple były podczas bicia tej monety mocno zużyte, wyraźnie to widać na koronach, tak na awersie jak i rewersie - pomimo znacznego wytarcia. Co prawda to tylko zdjęcie, ale czasem na nim lepiej widać. Miałem taki przypadek z nyskim greszelkiem, który wydawał mi się pozbawiony daty - aż do momentu sfotografowania.
http://images63.fotosik.pl/22/4ae42a24828df0e4.jpg
Dwudenar litewski 1570

Dwudenarek bezsprzecznie dwa razy klepnięty (1- korona, 2- druga siódemka).
http://images63.fotosik.pl/22/ccc293f1690a868c.jpg
Dwudenar litewski 1570

Mój dwudenarek śladów podwójnego bicia nie ma, a jak pisałem, widoczne fragmenty perełek obwódki sięgają aż do miejsca zaznaczonego strzałką. Dotąd sięgnął blachy stempel, więc zero musiałoby znajdować się gdzieś pomiędzy nim, a siódemką.
http://images62.fotosik.pl/22/9187569734109888.jpg
Dwudenar litewski 1570

Tak czy owak, dzięki za zainteresowanie i dyskusję!

Your last dwudenar 1570 on foto–the rare one! Obverse engraved by Petrus Platina,and reverse – by Albert Kerlein. RRRR, 3SA7-4 in Ivanauskas catalogue, congratulations!
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

 

R E K L A M A
aukcja monet