Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:26:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki Optimusa  (Przeczytany 96922 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #120 dnia: 15 Listopada 2019, 21:43:46 »
 Dobra. Więcej nie straszę. Jutro obejrzę na większym ekranie. Rewers mi się nie podoba i napisy w otoku tam gdzie data.
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #121 dnia: 16 Listopada 2019, 10:55:13 »
Panie Łukaszu. Z tych zdjęć nie jestem pewien. 
Oglądałem wczoraj na telefonie i uderzyły mnie od razu pewne fragmenty, ale oglądając na laptopie jest niewiele lepiej, bo zdjęcia mają po 300kB. Nie za wiele pokazują przy zbliżeniu.
Gdyby zrobił Pan ostre zdjęcia fragmentów, które zaznaczyłem to byłoby super. Obrzeże wygląda jak rozlane z mnóstwem dziurek. Ze względu na słabą rozdzielczość, może to gra świateł i złudzenie.

Podwójnego bicia tu nie widzę  :-\ ?
Doctrina multiplex, veritas una

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #122 dnia: 16 Listopada 2019, 15:36:12 »
Fakt, ten szóstak niespecjalnie wygląda. Jednak to jeden z najpopularniejszych roczników i nie sądzę, żeby był jakiś sens w jego fałszowaniu inny niż szkoleniowy. Nie jest to nic specjalnego, pochodzi z mennicy bydgoskiej, jak już Pan zaznaczył w opisie.

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #123 dnia: 16 Listopada 2019, 15:59:13 »
Dzięki za potwierdzenie Bydgoszczy. Czytałem o tym wprawdzie nieco w Zeszytach Numizmatycznych, ale ciągle mam problem z odróżnieniem Krakowa i Bydgoszczy w niektórych przypadkach.

@ Ł.Cieśla - Fakt, zdjęcia są kontrastowe i wielość odblasków na każdym mini-detalu nie pomaga w ocenie monety (światło dzienne, przy oknie, jest potwornie „agresywne”). Nowe zdjęcia mógłbym zrobić dopiero w przyszłym tygodniu, ale nie ma już chyba sensu ciągnąć dalej analizy tak pospolitego rocznika. Może ktoś inny doda jeszcze coś w kwestii autentyczności, na podstawie zdjęć które opublikowałem, aby szybko zamknąć ten wtręt na wątku który wg. intencji autora założony został do prezentacji szóstaków – Sorry Optimus_Prime!

A propos zdjęć monet generalnie (oświetlenie, kontrast, formaty, korekty, etc.): od dawna przymierzam się do założenia nowego wątku poświęconego głębszej analizie zdjęć monet oraz samej funkcji fotografii (i fotografa!) w dzisiejszej numizmatyce i w handlu numizmatami. Wiem, że sporo tu już na ten temat napisano, ale jest to ciągle temat rzeka a jednocześnie swego rodzaju tabu… Wrócę pewnie do tematu niebawem, w nowym wątku…

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #124 dnia: 16 Listopada 2019, 16:08:36 »
Fakt, ten szóstak niespecjalnie wygląda. Jednak to jeden z najpopularniejszych roczników i nie sądzę, żeby był jakiś sens w jego fałszowaniu inny niż szkoleniowy. Nie jest to nic specjalnego, pochodzi z mennicy bydgoskiej, jak już Pan zaznaczył w opisie.

Też nie widzę sensu, ale jednak życie pokazuje, że fałszują już wszystko. Grosze, trojaki i to pospolite odmiany warte po kilkadziesiąt zł. Tworzą nie istniejące hybrydy. Ostatnia tutaj: https://wcn.pl/eauctions/191031/details/126684/Polska-FALS---trojak-1595-1606
Kończę na tym, żeby nie zaśmiecać wątku.
Doctrina multiplex, veritas una

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #125 dnia: 02 Stycznia 2020, 15:22:03 »
Witam Szanowne Grono. Prosilbym o okreslenie rzadkosci szostaka 1660 tlb z legenda POLO zamist POL na rewersie (przed data) ?
Wpadl mi w rece calkiem przypadkiem.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #126 dnia: 02 Stycznia 2020, 20:32:28 »
Jeśli to ten o którym myślę, no to jest rzadki. Jednak prosiłbym o zdjęcie, bo to na razie spekulacje.

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #127 dnia: 14 Stycznia 2020, 20:15:52 »
Przepraszam za opóźnienia ale pochłonęły mnie inne sprawy przesyłam zdjęcia.
Znalazłem jeszcze inne moim zdaniem ciekawe. Chciałbym prosić o określenie rzadkości.
- szóstak 1660 z legendą POLO
- szóstak 1665  z rodzielonym napisem SE_ślepowron_X
- szóstak 1664 ze skróconym napisem REG do jednej literki R po ślepowronie

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #128 dnia: 14 Stycznia 2020, 20:17:26 »
Szóstak 1665  z rodzielonym napisem SE_ślepowron_X

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #129 dnia: 14 Stycznia 2020, 20:18:20 »
Szóstak 1664 ze skróconym napisem REG do jednej literki R po ślepowronie

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #130 dnia: 14 Stycznia 2020, 22:29:07 »
O pierwszej monecie potwierdzam opinię pierwotną. Na niej jest jeszcze drugi grzybek w barszczu czyli rozeta. Drugi szóstak też jest rzadki. Tu podobnie, tarcze są też nieco innego spiczastego kształtu. Szóstak trzeci to podwójne bicie.

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #131 dnia: 14 Stycznia 2020, 22:34:00 »
Dzięki Optimusie za szybką odpowiedz. Zadziwia mnie Twoja wiedza.  Mnie również bardzo podobają się szóstaki JK i chciałbym o nich wiedzieć jak najwięcej. Powiedz mi skąd czerpiesz wiedzę na ten temat?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #132 dnia: 15 Stycznia 2020, 20:44:57 »
Obecnie to już chyba tylko z oglądania monet. Jeśli obejrzeć dużo szóstaków to mniej więcej wiadomo co jest co. Oczywiście dochodzi tu jeszcze standardowa numizmatyczna wiedza: książki, artykuły, katalogi etc. Proszę jeszcze chwilę poczekać i może w końcu skończę książkę nt. szóstaków koronnych JK.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #133 dnia: 16 Stycznia 2020, 20:46:24 »
A jaki będzie nakład i cena? I czy zwykły śmiertelnik będzie miał przyjemność jej nabycia?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #134 dnia: 16 Stycznia 2020, 20:53:05 »
Tego jeszcze nie wiem. Ale wydaje mi się, że cena będzie atrakcyjna (powiedzmy cena dwóch szostakow :)) Na pewno nie 1 zl za stronę jak to niektóre książki teraz. Myślę że zamknie się w przedziale 100-200 zł.

 

R E K L A M A
aukcja monet