Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:49:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki Optimusa  (Przeczytany 96920 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #270 dnia: 01 Stycznia 2021, 11:27:21 »
Bardzo dziękuje za odpowiedz

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #271 dnia: 28 Lutego 2021, 13:48:47 »
Witam.
Poniżej zdjęcie popularnego rocznika szóstaka Zygmunta III w dość chyba rzadkiej, wg mnie oczywiście, odmianie, nie mam dostępu do innej literatury poza E. Kopickim Monety  Zygmunta II Wazy z 2007 (tam ona nie występuje). Widoczne różnice w dacie (rzymska "1" i kropka między 16 a 25), kryzie i ogólnym wybiciu monety - starannym w przeciwieństwie do większość znanych mi szóstaków. Moneta parę razy odnotowana w archiwum WCN, ale bez zwrócenia uwagi na występujące różnice i stąd pytanie: Na ile to istotne i rzadkie.
Pozdrawiam
Paweł

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #272 dnia: 28 Lutego 2021, 19:27:17 »
Co do rzymskiej cyfry to na pewno jest to istotna (subiektywnie) cecha, kropka w dacie chyba trochę mniej ciekawa. Ten wariant/odmiana jest rzeczywiście rzadziej spotykana, ale jest to raczej w dolnym przedziale średniej rzadkości.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #273 dnia: 01 Marca 2021, 14:40:52 »
Witam.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Paweł

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #274 dnia: 24 Marca 2021, 00:06:27 »
Kolejna próba usystematyzowania portretów lwowskich JIIK:
http://blognumizmatyczny.pl/2021/03/23/portrety-jana-kazimierza-na-szostakach-lwowskich-1660-1663-drugie-podejscie/
Chętnie poznałbym opinie Kolegów.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #275 dnia: 27 Marca 2021, 19:04:42 »
To już blisko tego co mam zaplanowane w książce. Jedynie 6-7 i 8-9 uznaję za jeden typ oraz mam jeszcze jeden dodatkowy, który chyba wcześniej też sugerowałem zamieszczając zdjęcie.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #276 dnia: 11 Kwietnia 2021, 21:41:40 »
Właśnie na Allegro został sprzedany bardzo ciekawy szóstak lwowski JIIK z błędnym napisem otokowym. Jak Panowie interpretujecie napis na rewersie?
GGRO ARGEN SE(?)EG POL
Na „X” to zupełnie nie wygląda. „K” – skąd by się tam wzięło? Najbardziej chyba jakieś wybrakowane „R”. A może jednak "X"?

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #277 dnia: 11 Kwietnia 2021, 21:52:52 »
Widzę, ze mój ulubiony sprzedający mocno się ożywił :) W sumie to dobrze bo więcej "nieopisanych" monet będzie w ofercie. "K" jak już zdążył napisać to oczywiście bzdura ale sprzedający wie (?) lepiej...
Ad rem... moneta uderzona podwójnie co zwłaszcza widać zwłaszcza na rewersie (proszę spojrzeć na Snopek najbliżej omawianej literki). To nic innego jak "nałożenie" się X z SEX i R z REG. No ale rekin biznesu czuwał ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #278 dnia: 11 Kwietnia 2021, 22:01:09 »
Rekin rekinem ;), ale monetka fajna. Podwójne "G" nie jest chyba efektem podwójnego bicia tylko raczej błędem stempla.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #279 dnia: 11 Kwietnia 2021, 22:05:00 »
I tu pozwolę się nie zgodzić. Proszę spojrzeć na R. Widać w nim "odbitkę" O? Dalej  w "O" znajdzie się też ślad "S". Przesunięcie o jedną literkę. Sam kiedyś nabrałem się na to kupując półtoraka z POLLO. Ale fakt faktem - jak na destrukt fajna :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #280 dnia: 11 Kwietnia 2021, 22:12:18 »
Cytuj
Proszę spojrzeć na R. Widać w nim "odbitkę" O? Dalej  w "O" znajdzie się też ślad "S".
Zgadza się, masz rację. Destrukt wyjątkowo podstępnie udający dobrą monetę.

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #281 dnia: 12 Kwietnia 2021, 00:29:58 »
Ale czy nie jest ciekawostką nabite na awersie odwrócone G jako D i brak X w REX?

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #282 dnia: 12 Kwietnia 2021, 07:59:14 »
Odwrócone G jako D w szóstakach lwowskich się zdarza. Natomiast brak "X" wyjaśnił wyżej kol. modsog (nałożenie się liter "X" i "R").

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #283 dnia: 12 Kwietnia 2021, 08:04:53 »
Podwójne bicie - dobrze złożone. Skrócenie RE zamiast REX nie istnieje w tym roczniku (jeśli dobrze pamiętam), istnieje za to RE zamiast REG. Odwrócone G było stosowane częściej niż nieodwrócone. Jest to ciekawostka, ale powszechna.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #284 dnia: 29 Kwietnia 2021, 15:26:55 »
Witam.
W kwestii portretów pragnę dołożyć jeszcze jeden (zamieszczony poniżej) tyle, że z nieprawego łoża (a może młotka).
Pozdrawiam
Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet