Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:47:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki Optimusa  (Przeczytany 96949 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #285 dnia: 30 Kwietnia 2021, 08:12:09 »
O bardzo mi Pan pomógł! Do tej pory uznawałem, że to moneta koronna. Miałem 3 egzemplarze w archiwum ze słabymi awersami i nie tak znowu dobrymi rewersami. Szóstak gdyby był koronny to jest wyjątkowy, bo w 1662 występują tylko tarcze proste i generalnie nie ma napisu IO CASIMI na lwowskich szóstakach. Teraz widzę, że naśladuje on awers szóstaka krakowskiego z 1660 roku z napisem CASIMI właśnie. Rewers wzorowany na lwowskich szóstakach  z 1661, należy zaznaczyć, że jest bardzo podobny do lwowskich oficjalnych emisji.
Czy można wykorzystać zdjęcie w książce?

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #286 dnia: 30 Kwietnia 2021, 09:09:53 »
Witam.Chociaż nie kolekcjonuję monet Jana Kazimierza ostatnio zakupiłem (trochę przez przypadek),ciekawego szóstaka 1663 roku, z mennicy krakowskiej.Szóstak ten na awersie miedzy tarczami ma wybitą rozetkę.W internecie namierzyłem tylko trzy sztuki z rozetką tegoż rocznika. Ale mój trochę się od nich różni.
https://onebid.pl/pl/monety-r-jan-ii-kazimierz-szostak-1663-bydgoszcz-kwiatek-pomiedzy-tarczami/749712
https://onebid.pl/pl/monety-r-jan-ii-kazimierz-szostak-1663-bydgoszcz-kwiatek-pomiedzy-tarczami/749712
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-szostak-1663-at-bydgoszcz-kwiat-miedzy-tarczami/691663
« Ostatnia zmiana: 30 Kwietnia 2021, 09:18:38 wysłana przez pablo77 »

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #287 dnia: 30 Kwietnia 2021, 17:12:33 »
Witam.
Poniżej szóstak z 1661 GBA z trójlistkami obok korony. Może fotka się przyda.
Pozdrawiam
Paweł

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #288 dnia: 02 Września 2021, 21:12:08 »
Witam, w katalogach brak wzmianki na temat tego szóstaka. Na aukcjach okazyjnie się pojawia. Zdaje sobie sprawę z tego, że ta moneta to żaden tam unikat, ale rozety nie są zbyt popularne.
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2021, 06:29:00 wysłana przez cancan62 »

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #289 dnia: 02 Września 2021, 21:18:02 »
rewers  kolejnej

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #290 dnia: 04 Września 2021, 19:05:45 »
Pana milczenie mówi mi więcej, niż tysiąc słów.... Obiecuje więcej pana wątku nie zapychać.
pozdrawiam

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #291 dnia: 07 Września 2021, 07:35:17 »
Proszę się nie obrażać. Zbierałem się do odpisania dwa dni - taki cykl:) Ma Pan rację, szóstaki nienotowane i nieco rzadsze, jednak ostatnio sporo ich było. Zwracam jednak uwagę na ciekawostkę (istotną): stempli jest co najmniej dwa i łączą się z popiersiem w wieńcu lub koronie.

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #292 dnia: 26 Listopada 2021, 13:15:34 »
Czy może mnie Pan oświecić , kiedy nastąpi publikacja książki dotyczącej szóstaków JK . A może taka publikacja miała już miejsce ,tylko jam nie świadom tego ?

pawelplaczkow

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #293 dnia: 26 Listopada 2021, 18:28:55 »
Odpowiem krótko. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to premiera nastąpi w marcu/kwietniu następnego roku.

Koala

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 189
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #294 dnia: 14 Stycznia 2022, 18:46:10 »
Witam.
Pozwalam sobie załączyć zdjęcie dość pospolitego w sumie szótaka, ciekawostką jest poszerzenie popiersia w prawą stronę (dwa podobne znalazłem w historii OneBid-a) i wygląda to na celowe działanie. Jeśli komuś się przyda to proszę korzystać.
Pozdrawiam
Paweł

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #295 dnia: 13 Maja 2022, 21:16:39 »
Marzec był szczęśliwie minął , a i kwiecień też .Maj chyli się (prawie) ku upadkowi. Czy coś wiadomo na temat książki poswięconej VI JK ? Jeśli była już powstała to gdzie ją można nabyc ?

pawelplaczkow
dziad1borowy@op.pl

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #296 dnia: 13 Maja 2022, 21:42:13 »
Kilka pozycji będzie można wylicytować na aukcji RDA: https://onebid.pl/pl/auction/1359589/2558/Literatura
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #297 dnia: 31 Lipca 2022, 09:14:06 »
Witam,

dlugo to trwalo ale w koncu mialem przywilej zapoznania sie na spokojnie z ksiazka Lukasza o szostakach Jana Kazimierza.
I jestem pod wrazeniem. Bardzo odpowiada mi forma laczenia, powiedzmy, opowiesci i szczegolowych informacji o samych monetach, ich odmianach, hipotezach probojacych wyjasnic to co zaobserwowano.
Nie jestem numizmatykiem, raczej cierpliwym zbieraczem tego nominalu, wiec nie czuje sie na silach oceniac infomacji zawartych w ksiazce. Nigdy nie robilem kwerendy, nigdy nie docieralem do poczatku materialow zrodlowych ect. Przyjmuje wiec za dobra monete to co napisane;) A napisane jest bardzo interesujaco. Prawdopodobnie dlatego, ze Lukasz jest naukowcem (ja tez) wiec styl jego wypowiedzi, stawiane badz obalane hipotezy brzmia dla mnie bardzo przekonujaco, nie ma tu emocji, jest logika. Nie ma tez zbytniej fantazji wynikajacej z przekonania o numizmatycznej wszechwiedzy. Lukasz jest precyzyjny. Dobrze, ze nie ma calej historii danego okresu czy nawet mennic, tylko jest fokus na najwazniejszych rzeczach w relacji do glownego tematu, szostakow.

Ksiazka by pewnie troche zyskala lepszym skladem (np. opisy niektorch zdjec laduja na nastepnej stronie) ale to do poprawienia przy nastepnym wydaniu.

Wykresy sa super, widac, ze robila je osoba, ktora ma pojecie o nauce. Gratulacje. Jedyna uwaga- powinny byc wieksze bo trudno sie je czyta. A w koncu wykres powinien zastapic pol rozdzialu tekstu. Podobnie do zdjec monet, ja bym wolal 2:1, wstawki wieksze bo niby pokazane sa detale ale trudno czasem rozpoznac co one pokazuja i z ktorej czesci moenty sa. To powinno byc bardziej intuicyjne.

Moim zdaniem Lukasz dobrze i bez ceregieli odrzuca nadmierna szczegolowosc w opisie i analizie odmian, jednak szczerze zaznaczajac, ze mozna wyznaczyc inny poziom, blizszy niemalze poszczegolnym stemplom. To oczywiscie temat do dyskusji ale powodzenia temu, kto uzbiera juz wyroznione odmiany;)

Lukasz: Bardzo dobrze piszesz o stylach monet i wyciagasz wnioski, ktorych inaczej sie nie da bo nie ma dostepu do dokumentow historycznych. Jest to bardzo interesujaca opowiesc, gdzie przemieszczanie sie tworcow stempli, badz ich narzedzi, pokazuje nam dynamike owczesnego swiata, mechanizmy nim rzadzace, relacje pomiedzy ludzmi-to oczywiscie nie nowosc ale obserwacja tych procesow z wykorzystaniem materialu szostakowego bylo dla mnie uczta w trakcie czytania. Rozsadnie zaznaczasz, ze to nie konkluzje ale propozycje. Brakowalo mi tego w innych ksiazkach, gdzie czesto autorzy sa apodyktyczni w sadach;)

Gratuluje nowych atrybucji i kolejnej 'walki' z rozetami czy kwiatkami;)

Tekstowo brakuje mi czegos krotkiego na poczatku ksiazki o samym nominale szostakowym. Waznym stwierdzeniu, ze byly podstawowa moneta w pewnym momencie JIIK. To by dodalo rangi calemu przedsiewzieciu.

Pytanie (moze juz Ci zadalem?)- dlaczego tak duzo zachowalo sie szostakow Lwowskich? Mam wrazenie, ze co drugi stempel lwowski zostawil nam do dzis jakiegos szostaka.

Ja bym glosowal za jakims wykladem podczas ktorejs z aukcji…………..

I na koniec: milo popatrzec na swoj zbior i znalezc pare niemalze 'unikatow';))) i pare swoich monet w Twojej ksiazce!

Super praca Lukasz! Kazdy zbierajacy Polske krolewska powinien miec jeden egzemplarz.

Michal

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #298 dnia: 01 Sierpnia 2022, 18:42:45 »
Michał, bardzo dziękuję za życzliwe słowa. Cieszę się, że spełniłem wysokie oczekiwania kolejnego Czytelnika. Zdaję sobie sprawę z pewnych pomyłek, błędów i rzeczy, które można było zrobić lepiej. Niech ten pierwszy tom będzie istotnym krokiem w tom II, w którym będzie wstęp, którego Ci zabrakło w tym tomie. BTW. Otworzę niedługo wątek szóstaki polskie, w którym każdy będzie mógł dołożyć cegiełkę do tomu II.

Odpowiedź na Twoje pytanie dot. mennicy lwowskiej jest złożona. Ich reprezentatywność per stempel waha się od jednej do nawet kilkunastu sztuk. Ich ogólna różnorodność wynika z różnorodności stempli tam stosowanych, a ta druga liczba jest pokłosiem szczęścia, że pewne odmiany przetrwały do dziś. Cały mój system przydzielania rzadkości bazuje na założeniu, że wejściowa grupa monet jest dobrze wymieszana przed selekcją jaką zrobił czas stanowiący "sito". Założenie to w specyficznych emisjach  może być niespełnione. Według danych T.Opozdy/R. Mękickiego w mennicy lwowskiej 1656-1657 zrobiono setki stempli ortów! Kiedyś je liczyłem i doliczyłem się ledwo 20 stempli awersów, a gdzie reszta? Nie wiadomo ciągle jak (techniczne) monety były wprowadzane do obiegu, być może pewne ich partie miały większe szanse przetrwania do dziś niż inne. W skarbie z Koszyc jest kilkanaście rzadkich dwudukatów wschowskich z jednej pary stempli... widać pewne specyficzna seria mogła mieć szczęście być szybko zdeponowana.

kaluzny20088

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 21
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #299 dnia: 08 Października 2022, 12:37:11 »
Witam,
Może ktoś ożywi ten ciekawy wątek zanim odejdzie w niepamięć i wrzuci zdjęcia/opisy/ciekawostki szóstaków?

 

R E K L A M A
aukcja monet