Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:51:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki Optimusa  (Przeczytany 96950 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Września 2014, 21:32:47 »
Myślę, że w granicach 100-200 zł.

kommunar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Września 2014, 14:35:36 »
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Bardzo spodobało się Wasze zawiadomienie - szóstakі m. Kraków,  1661 roku oznaczony inicjałami A. Tymfa. Mi czasami popadają się z ciekawymi legendami. Na przykład, że pozostało:





Mi popadały się szóstakі m. Kraków,  1663 АТ bez obwodzeń Na awersie і rewersie:

IO . CASI . D : G . REX . POL : & . SV.M D L
GROS . AR  SEХ @ REG . PO .1663
GROS . AR  SEХ @ REG . POL  .1663

IO . CASI . D : G . REX . PO : & . SVЕ .M D L
GROS . AR  SEХ @ REG . PO .1663
GROS . AR  SEХ @ REG . POL  .1663

IO:CASI.D:G.REX.POL & SVE.M.D.L
GROS . AR  SEХ @ REG . POL  .1663

Które ciekawe legendy możecie  podpowiedzieć po szóstakі m. Kraków,  1663 АТ z obwodzeń (tylko) na awersie і (tylko) rewersie. I po szóstakі m. Kraków,  1662 АТ .
Bardzo chciała by przeczytać Wasza odpowiedź.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Września 2014, 18:05:11 »
Nie da się w jednym poście odpowiedzieć na Pana pytania, bo poruszył Pan wiele zagadnień. Jeśli mówimy tylko o odmianach bez obwódki w roku 1662 i 1663 to ok, ale tam jest jeszcze wiele różnych popiersi nawet jeśli ograniczymy się do mennicy krakowskiej. Napiszę o tym więcej później. Biorąc pod uwagę tylko monety z m. Kraków, bez obwódek z 1662 i 1663 to w załączniku jest to co udało mi się do tej pory opracować. Jest bardzo dużo wariantów napisów, niektóre są rzadkie. Pana pierwsza moneta 1662 z REG PO jest b. rzadka druga z 1663 popularna.

kommunar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Września 2014, 21:49:11 »
Dziękuje. W 1663 Ат można dodać popularny -
IO . CASI . D : G . REX . PO : & . SVЕ .M D L
GROS . AR  SEХ @ REG . POL  .1663

W 1662 Ат można dodać -
IO . CAS . D : G . REX . POL : & . SVE.M D L
GROS . AR? SE @ X.REG . PO .1662


W 1662 Ат (duża głowa) -
IO : CASIMIR . D : G . REX . PO: & . S
GROS . ARG  SE @ X.REG . PO .1662


IO . CASIM . D : G . REX . PO : & . SV. M D L
GROS . ARG  SE @ X.REG . PO .1662


IO . CASIMI . D : G . REX . PO: & . SV.
GROS . ARG  SE @ X.REG . PO .1662


kommunar

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Września 2014, 22:12:52 »
Szanowny Optimus_Prime, które, na Wasz pogląd, ciekawe  szóstakі 1664 АТ i 1660 TLB ?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Września 2014, 17:33:57 »
Dla 1662 A-T ze wczesnym popiersiem mam chyba wszystkie warianty jakie są możliwe (w załączniku). Z tych odmian z małą głową bardzo rzadki jest ten z IO CAS - nie miałem do tej pory zdjęcia, chociaż wiedziałem, że istnieje. Nie wiem co Pana ciekawi w rocznikach 1660 i 1664 czy warianty napisowe czy coś innego. Mogę na zachętę pokazać trzy monety. Pierwsza to nieznany wariant POLO na rewersie połączony z typowym popiersiem. Dodatkowo rozetka między tarczami. Drugi egzemplarz to popiersie późne, ale nietypowa dla niego rzecz - TLB znajduje się pod herbem Wazów. Dla tego popiersia jest to układ bardzo nietypowy. Trzecia monetka posiada zamiast typowo kropek przy A-T - ozdobniki w postaci krzyżyków (spotykane na Tymfach z tej mennicy i w tym roczniku).

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Października 2014, 19:19:20 »
Witam.
Gdzie można zdobyć prace ,albumy,opracowania,linki dotyczące VI JK. GZN i "Monety Koronne JK bite w mennicach zarządzanych przez Andrzeja i Tomasz Tymfów w latach 1662-1667" juz posiadam.I pytanie drugie jaki jest stopien rzadkosci niżej pokazanych monet.
Paweł
« Ostatnia zmiana: 03 Października 2014, 21:53:47 wysłana przez dziad1borowy »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Października 2014, 00:05:59 »
Witam :)

Przede wszystkim polecam przeczytać artykuły zamieszczone w GZN.
Podaję link do jednego z numerów, który w całości był poświęcony szóstakom.
Wszystkie numery dostępne są na stronie PTN Gdańsk.

http://www.ptn-gdansk.za.pl/GZN/GZN_88.pdf
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Października 2014, 22:29:27 »
Nie ma tego wiele. Katalog Kurpiewskiego, artykuły w GZN i w BN P. Czarneckiego, to co Pan już ma, są jeszcze lwowskie zapiski numizmatyczne z katalogiem szóstaków lwowskich, katalog Czapskiego. To chyba z grubsza wszystkie źródła pisane warte uwagi. Mam nadzieję, że niedługo będzie ciekawa praca dotycząca szóstaków 1667-1668:).

Zależy czy Pana interesuje stopień rzadkości według katalogu (jeśli tak to jakiego?) czy realny stopień rzadkości. Cyferki to Panu nie powiem, ale obie monety to rzadkie warianty legend popularnych odmian. Druga znana w jednym stemplu awersu a dla pierwszej nie pamiętam (jednak z dużym prawdopodobieństwem mogę wskazać, że też był 1 stempel).

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Października 2014, 22:20:57 »
A jak by Pan jeszcze zdradził gdzie mogę zdobyc Katalog Czapskiego i Lwowskie Zapiski z szóstakami lwowskimi
Paweł

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Października 2014, 21:32:35 »
Czapski w formie książkowej jest do kupienia na allegro/wcn. Ostatnio został jednak upubliczniony w formie cyfrowej. Do pobrania z biblioteki cyfrowej za darmo. Praca w mało przystępnym języku, bez zdjęć, dość szczegółowe wykazy, ale nie ma szaleństw - raczej dla koneserów. Druga praca po ukraińsku, ale w formie katalogu ze zdjęciami. Mam zrobione ksero od znajomego z UKR, w Polsce ciężko to dostać. Wiem, że WCN daje do wglądu, Antykwariat Domel też ma. Być może da zrobić ksero. Ja też mogę pomóc, ale to może potrwać, bo obecnie krucho z czasem.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Grudnia 2014, 16:25:34 »
Nie tak dawno "dostałem" ciekawego szóstaka. Rocznik 1659 uchodzi za bardzo hermetyczny. W zasadzie oprócz końcówki legendy SV/SVE i obecności lub nie rozety na rewersie, nie ma tam żadnych ciekawych odmian stempla. P. Czarnecki opisał tą emisję w BN prezentują dziwnego szóstaka , ponieważ zdawało się że nie ma na nim herbu Ślepowron. Z pomocą przyszedł mój egzemplarz, który rozwiewa tą wątpliwość. Ślepowron jest, ale bezpośrednio pod popiersiem! Mało tego rewers tej monety jest jeszcze dziwniejszy. Zawiera skrócenie legendy PO zamiast POL. A punce TLB są wyraźnie większe niż typowo używane w tym roczniku.

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Stycznia 2015, 21:19:28 »
Dzień dobry.
Jakiś czas temu nabyłem szóstaka AT 1665.Jak nic produkcja krakowska, z jednym ale.Otóż na awersie ma napisane IO CASIM DG REX POL & SMDL (tak jak w bydgoskich). I teraz się zastanawiam czy owe S MDL (zazwyczaj jest SV MDL lub SVE MDL) powstało w wyniku :
                                       1 niedyspozycji rytownika po imieninach zarządcy mennicy
                                       2 zmiany miejsca pracy w/w rytownika z Bydgoszczy na Kraków i przeniesienia       
                                          zwyczajów i przyzwyczajeń onego do nowego miejsca pracy
                                       3 .....a może jest to jeden ze skrótów,tyle,że rzadziej wystepujących na monetach
                                         krakowskich
Proszę o komentarze
Paweł
javascript:void(0);
javascript:void(0);

dziad1borowy

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Stycznia 2015, 21:24:11 »
Jako,że załączyłem rewers, a nie awers poprawiam sie
Paweł
javascript:void(0);

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Stycznia 2015, 21:48:44 »
Odpowiedź 3 jest poprawna:) To moneta nadal o stylistyce krakowskiej. Użycie skrócenia S M D L nie jest nawet błędem. Błędem byłoby np. pominięcie, którejś z tych liter. W swoim "katalogu" odnotowuję ten wariant. Rzeczywiście jest nieco rzadszy.
----
Druga uwaga jest taka, że na egzemplarzach bydgoskich nie ma IO CASIM a niemal zawsze IOAN CAS (nie licząc pomyłek typu IOA CAS czy IOAN CA).

 

R E K L A M A
aukcja monet