Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:46:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstaki Optimusa  (Przeczytany 96931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #90 dnia: 25 Października 2017, 22:49:17 »
Ten szóstak z WCN jest wykonany doskonałym stemplem, widać dobra rękę rytownika. Odmiana imienia IOAN jest spotykana na dwudukatach poznańskich, lecz nie na tych wczesnych z Orłem.Wersja IOAN spotykana jest na odmianach późniejszych, bitych już po reprymendzie udzielonej przez podskarbiego N. Giliemu m. in za za treść stempla. Gili zrezygnował z sentencji i Orła na rewersie na rzecz klasycznej tarczy wielopolowej. Na tychostatnich właśnie spotyka się dłuższą wersję IOAN, a krótszą na tych  z Orłem na rewersie. Możliwe, że tu tkwi wyjątkowość szóstaka, zrobił go konkretny rytownik lub zespół rytowników pracujących z tym typem dwudukatów.

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #91 dnia: 26 Października 2017, 08:51:48 »
Zawsze mnie czyms zaskoczysz!
Powtorze po tobie bo zapomnialem dodac poprzednio, ten szostak jest wlasciwie doskonaly. Moze nie twoj ;) ale szczegolnie rewers tego na wcn jest niesamowity. Takie drobnostki jak dno korony lekko podwiniete i przerwane VI, ktorej notabene kroju nigdzie na szostakach nie widzialem.




rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #92 dnia: 28 Kwietnia 2019, 19:02:40 »
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2019, 19:09:02 wysłana przez rom57 »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #93 dnia: 28 Kwietnia 2019, 19:23:41 »
Chce Pan to zmienić, ale tytuł wątku wskazuje, że to ja "muszę". Milczenie jest spowodowane brakiem czasu, zamiast opisywać je (szóstaki) tutaj opisuje je w książce, którą składam.

Co do szóstaka to rzeczywiście to rok 1679, ale co do jego atrakcyjności to jest przeciwnie. Ten "uskok" inicjałów dzierżawcy, mimo, że  fikuśny jest raczej popularny. Przede wszystkim takie szóstaki dzielą się na dwie pododmiany: jedna z dużym TLB (Pana) a druga z małym TLB (rzadsza) https://wcn.pl/archive/133396. Jak widać obie odmiany nie zawsze mają TLB w jednej linii.

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #94 dnia: 28 Kwietnia 2019, 19:52:17 »
Życzę udanej pracy, (dziękuję za odpowiedź) nie miałem nic złego na myśli (120 dni), jestem pewny że szóstaki zbiera więcej niż Pan Czy ja, tak że zdjęć ciekawych zapewne powinno tu być dużo więcej, a i dyskusja pewnie ciekawsza, obywatele trochę leniwi a może boją się pokazywać swoje  ciekawostki - szkoda - z ciekawością czytam te posty :)

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #95 dnia: 28 Kwietnia 2019, 20:52:58 »
Zachęcam do pokazywania swoich (Waszych). Zwykle potrafię coś ciekawego do nich dodać. Tak naprawdę cieszę się, że jest jakiś odzew.

Jak już jesteśmy przy Sobieskim i 1679 roku. To ostatnio trafił do mnie na pozór "średnio-rzadki" szóstak bez TLB https://archiwum.gndm.pl/a,Jan-III-Sobieski-Szostak-Bydgoszcz-1679-bez-TLB-rzadki,rid,332384.html
Odmiana znana, szacowana na R3-4. Rzecz jednak w tym, że jeśli prześledzimy archiwa to jedyny egzemplarz sprzedany do tej pory poza tym z GNDM to ten http://archiwum.niemczyk.pl/page/1630425837/jan-iii-sobieski-szostak-kor-1679-st-3.
A teraz proszę zobaczyć ile spotkamy egzemplarzy w archiwach, uważanych za znacznie rzadsze, szóstaków z SB: 1(GNDM)+4 (WCN). Szóstaki z SB są szacowane na R6. Kolejny dowód, że warto samemu weryfikować rzadkości.

TomekP

  • Gość
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #96 dnia: 29 Kwietnia 2019, 11:22:02 »
Ja częściowo w formie pytania, ale i ciekawostki :)

Poniżej prezentuję trzy szóstaki - poznańskiego z 1662 roku z tarczami z ozdobą, bydgoskiego 1662 z inicjałami TT z rozetką występującą na monetach poznańskich i bydgoskiego 1662 z inicjałami AT(!) z ozdobnikiem tarczy wykorzystywanym wcześniej w Poznaniu.

Dodam, że ozdobnik ten jest potem szeroko wykorzystywany w mennicy bydgoskiej, z kolei orły czy tarcza ze Snopem zdecydowanie odbiegają od dotychczasowych wyrobów bydgoskich. Sugeruje to przejście jednego z mincerzy poznańskich po zamknięciu mennicy w maju 1662 roku do Bydgoszczy...skąd jednak umieszczenie przez niego inicjałów Andrzeja już w 1662 roku?

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #97 dnia: 29 Kwietnia 2019, 11:58:57 »
Ten temat pojawił się tutaj w  kontekście trojaka 1662 z obwódką.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6245.msg45210.html#msg45210

jarek

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #98 dnia: 29 Kwietnia 2019, 15:46:16 »
Cytuj
Ja częściowo w formie pytania, ale i ciekawostki :)
Tak jak qcho napisał, chyba wyjaśniłem to dobrze w osobnym wątku.

Mogę jedynie potwierdzić to co Pan zauważył, że rytownik do nowo utworzonej mennicy bydgoskiej Andrzeja przeszedł z mennicy poznańskiej, której Andrzej nie uruchomił w ramach projektu "mennica generalna krakowska".

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #99 dnia: 29 Kwietnia 2019, 22:50:50 »
Moje zbiory szóstaków są skromne bo i budżet skromny ale kilka mam  :)
Pierwszy stan fatalny można powiedzieć, że go uratowałem dla pomnych, zardzewiały i strasznie powyginany (więcej bałem się go prostować i czyścić), pozostałe jak widać.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia 2019, 22:54:28 wysłana przez rom57 »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #100 dnia: 29 Kwietnia 2019, 23:05:58 »
Szóstaki da się jeszcze kupować tanio i to bardzo rzadkie odmiany. Tylko trzeba się wpatrzyć. Akurat te co Pan pokazał nie wyróżniają się niczym. Sobieski w ogóle jest mniej ciekawy niż JK. Szóstaki są powtarzalne i często bite bardzo zniszczonymi stemplami. Smaczki związane są głównie z rewersem i ozdobnikami między tarczami.

Ps. Z tą rdzą to proszę uważać. Ostatnio był tu "poważny" wątek na ten temat ;)

Hugooos1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #101 dnia: 30 Kwietnia 2019, 00:13:47 »
To ja zaprezentuje według mojej wiedzy, bardzo rzadkiego poznaniaka z 1662 roku z portretem z obwódką. W dostępnych archiwach,  czołowych domów aukcyjnych (Niemczyk, WCN, GNDM) znalazłem na WCN mocno wytartego sprzedawanego w locie. Czy Panowie są w stanie potwierdzić moje obserwacje co do rzadkości/wyjątkowości tej monety?

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #102 dnia: 30 Kwietnia 2019, 20:01:09 »
Ciekawy szóstak z Krakowa POL.1623 przerwa w dacie nk 916 odm :)

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #103 dnia: 30 Kwietnia 2019, 21:02:42 »
Cytuj
Ciekawy szóstak z Krakowa POL.1623 przerwa w dacie
No nie wiem, dla mnie przerwa, po uwzględnieniu drobnego niedobicia w tym obszarze, jest w normie.
Cytuj
To ja zaprezentuje według mojej wiedzy, bardzo rzadkiego poznaniaka z 1662 roku z portretem z obwódką. W dostępnych archiwach,  czołowych domów aukcyjnych (Niemczyk, WCN, GNDM) znalazłem na WCN mocno wytartego sprzedawanego w locie. Czy Panowie są w stanie potwierdzić moje obserwacje co do rzadkości/wyjątkowości tej monety?
Tak, szóstaki poznańskie z 1662, z obwódką należą do bardzo rzadkich. Napisałem z obwódką, ale w istocie są wszystkie wersje: obwódka na awersie albo rewersie bądź z obu stron. W dodatku na rewersach z obwódką czasami występuje rozeta. Właśnie te odmiany są z tej grupy najrzadsze.

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Szóstaki Optimusa
« Odpowiedź #104 dnia: 01 Maja 2019, 09:24:55 »
Wracajac do tematu, ja pochwale sie chyba nietypowymi dosc tarczami w szóstaku z Bydgoszczy z 1665. Nie widzialem wiecej egzemplarzy i nie pamietam czy Lukasz mi pokazal inne ale mysle, ze warto tu wrzucic. Chyba, ze juz gdzies bylo a ja przegapilem.........

 

R E K L A M A
aukcja monet