Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:21:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "  (Przeczytany 10943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

junior

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« dnia: 30 Lipca 2013, 20:09:29 »
Witam, dzisiaj otrzymałem pierwsze monety rzymskie jak dla mnie to  ,,małe dzieła sztuki" tylko nie wiem w co je włożyć myślałem o kapslach ale  mam wątpliwości bo  idealne koła to na pewno  nie są  a trudno żeby się obijały jak krążek hokejowy na razie są w klaserze  myślałem o holderach ale mam nadzieje że mi doradzicie co dla nich będzie najlepsze.Pozdrawiam

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipca 2013, 20:33:58 »
jak dla mnie to  "małe dzieła sztuki"
Bo to są małe dzieła sztuki. Gratuluję pierwszego nabytku!

Ja wysadziłem się na takie palety w drewnianych gablotkach z szybką, bo mi do mebli pasują:
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_PL/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/327840, ale można taniej kupić palety w plastikowej oprawie. Prostokątne przegródki 3 cm dają radę z większością monet za wyjątkiem sesterców. Te ostatnie się nie mieszczą, więc mam jedną paletę z przegródkami na kapsle QUADRUM, choć samych kapsli nie używam. Won z plastikiem, niech sobie monetki "leżą i oddychają". Jeśli mają podróżować, to może być kuferek z paletami. Kiedyś w Lidlu mieli taki niedrogo, może kiedyś wróci :) Z klasera radziłbym wyjąć - kto wie, czy za jakiś czas nie zaczną reagować z tworzywem.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Lipca 2013, 20:50:23 »
Może dodam jeszcze, z własnego doświadczenia, że te pudełka czy drewniane gablotki z przegródkami są dobre do przechowywania w domu, w pozycji leżącej, ale nie na podróż. Podczas przewożenia monety potrafią przelatywać pomiędzy przegródkami - niektórzy kładą jeszcze cienką gąbkę (taką jak pod panele), żeby tego uniknąć - dlatego lepszy kuferek, gdzie jedna paleta leży na drugiej i monety nie wypadają.
Holdery raczej tylko po to, żeby komuś wysłać monetę. Chyba, że nie przeszkadza Panu kontakt z monetą przez folię - a i tak powinno się wyjąć ją co jakiś czas i zmienić holder.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipca 2013, 08:03:26 »
potwierdzam... miałem holdery i wywaliłem. teraz monetki są w takich kieszeniach. są one dwu częściowe. w jedna wkładam opis w a drugiej jest monetka. po złożeniu idealnie pasują do klaserów na holdery. wazne aby kupowac rozmiar 2 x 2 cala. na ebay w podobnych pieniądzach oferuja zestawy z karteczkami przycietymi pod wymiar
natomiast poczet cesarzy i probusy lezakuja w gablotkach...
pozdrawiam
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lipca 2013, 12:16:12 »
potwierdzam... miałem holdery i wywaliłem.

Ja dokładnie tak samo . Nawet sprawiło mi przyjemność rozpruwanie holderów i reanimacja śniętych cesarzy . Teraz spokojnie leżakują w paletkach wyścielonych zamszem, gotowi zawsze stanąć do raportu na rozkaz dowódcy  :)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: prosze o radę ,,kapsle, holder a moze coś innego "
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Sierpnia 2013, 12:50:19 »
Ja również wywaliłem holdery i przechowuję nieopakowane w kasetach.Pozdrawiam!
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet