Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:09:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety prefektów rzymskich w Judei  (Przeczytany 35771 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Monety prefektów rzymskich w Judei
« dnia: 26 Kwietnia 2009, 14:20:19 »
Jednymi z nielicznych namacalnych rzeczy, które mówią nam o historii Jezusa, są monety prefektów rzymskich, którzy urzędowali w czasach życia Jezusa. Pierwszym prefektem był niejaki Koponiusz. Urząd swój sprawował z nadania Oktawiana Augusta w latach 6 - 9 n.e..
Znamy jeden typ monet wybijanych przez tego prefekta.

Awers: KAICA-POC (czyli cesarza) oraz kłos jęczmienia
Rewers: palma daktylowa oraz litery L (oznaczające rok) i Λς (rok 36 panowania cesarza Augusta czyli 6 r. n.e.)

Hendin 635

Palma była ważnym motywem na monetach prefektów rzymskich (stosował ją min.Marek  Ambibulus oraz Antoniusz Felix). Proszę zobaczyć poniższe zdjęcie jak prezentuje się na "zywo".

http://lh5.ggpht.com/_VyeTPC757HU/SI8cc26-CdI/AAAAAAAAEiM/WHtVyke6thI/DSC00357.JPG

Czy ktoś z was posiada jakieś monety prefektów rzymskich?
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2009, 21:13:36 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Kwietnia 2009, 19:55:56 »
Fajnie, że pojawił się kolejny temat w monetach biblijnych  :)

Ja na razie jeszcze nie mam, ale przymierzałem się już kilkakrotnie. Szczególnie do prutahów Piłata i Gratusa. Monety jerozolimskie wydają się być interesującym i pasującym dodatkiem do blaszek rzymskich. I oczywiście ta biblijna historia...

Prezentowany Koponiusz pochodzi z Pańskich zbiorów? Bardzo ładny ;)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2009, 21:13:04 »
Cytuj
Prezentowany Koponiusz pochodzi z Pańskich zbiorów? Bardzo ładny

Dziękuję. Tak, moneta pochodzi z mojego skromnego zbiorku....
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Maja 2009, 22:15:05 »
Drugim prefektem Judei był Marcus Ambibulus. Swój urząd sprawował z nadania Oktawiana Augusta w latach 9-12 r. n.e.. O jego postaci nie wiemy wiele, podobnie jak o Koponiuszu. Z numizmatycznego punktu widzenia możemy stwierdzić, że nie wykazywał się szczególną inicjatywą. Skopiował on poprostu typ monet swojego poprzednika.
W dzisiejszych czasach znamy trzy rodzaje jego monet, wybijane kolejno w latach panowania Oktawiana: w 39 roku (czyli 9 r. n.e.), 40 roku (10 r. n.e.), 41 roku (11 r. n.e.).
Oczywiście monety te różnią się kilkoma szczegółami. Najważniejszym jest datowanie: na rewersie każdej z monet mamy oznaczenia:
L-ΛΘ - rok 39 panowania Oktawiana
http://images43.fotosik.pl/122/21a1b322b0085876.jpg
Monety prefektów rzymskich w Judei
http://images46.fotosik.pl/122/2f42d6f46390f6a5.jpg
Monety prefektów rzymskich w Judei

L-M - rok 40 panowania Oktawiana

L-MA - rok 41 panowania Oktawiana
http://images50.fotosik.pl/122/4d759ed4a369588c.jpg
Monety prefektów rzymskich w Judei
http://images50.fotosik.pl/122/79c2a617814fc961.jpg
Monety prefektów rzymskich w Judei


« Ostatnia zmiana: 11 Maja 2009, 22:55:22 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Maja 2009, 23:47:59 »
Bardzo ładne monetki :) Widzę, że dział monet biblijnych się rozrasta!

Ciekawe, że kolejny prefekt (trzeci) Anniusz Rufus (12-15) nie wybijał monet, w każdym bądź razie nie zostały odkryte. Dopiero Waleriusz Gratus (15-26) wybijał monety i daje więcej interesujących motywów, rozszerza wachlarz przedstawień o takie symbole jak: lilie, rogi obfitości, kaduceusze, liście winogron, amfory. Tu można powiedzieć numizmatyka biblijna dostała skrzydeł :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maja 2009, 00:32:31 »
Cytuj
Jednymi z nielicznych namacalnych rzeczy, które mówią nam o historii Jezusa, są monety prefektów rzymskich, którzy urzędowali w czasach życia Jezusa. Pierwszym prefektem był niejaki Koponiusz. Urząd swój sprawował z nadania Oktawiana Augusta w latach 6 - 9 n.e..

Przy calym szacunku dla przekonan religijnych musze zwrocic uwage na pewien elementarny blad logiczny - rzecz jest nie o monetach prefektow, którzy "urzędowali w czasach życia Jezusa", tylko o monetach prefektow, urzedujacych w czasach, które my uznajemy za czasy, w jakich zyl Jezus. W zwiazku z powyzszym monety powyzsze to nie sa niestety w zadnym stopniu "rzeczy namacalne, które mówią nam o historii Jezusa"... Musialem to z calym ubolewaniem uwypuklic :-)

Pozdrowienia!


Marek

JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maja 2009, 11:41:08 »
Cytuj
materialne zabytki z czasów, do których się odwołujemy mówiąc o Jezusie.

Panie Lechu - chodzilo mi wylacznie o precyzyjne (czyli np. takie, jak uzyte przez Pana) formulowanie mysli - o ktore wszyscy musimy sie starac, aby unikac mozliwych nieporozumien. Nie zarzucalem Piotrowi bynajmniej zadnej checi misjonowania ;-)

Pozdrawiam!

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maja 2009, 16:00:19 »
Cytuj
Przy calym szacunku dla przekonan religijnych musze zwrocic uwage na pewien elementarny blad logiczny - rzecz jest nie o monetach prefektow, którzy "urzędowali w czasach życia Jezusa", tylko o monetach prefektow, urzedujacych w czasach, które my uznajemy za czasy, w jakich zyl Jezus

Czy Pan serwuje nam jąkąś dziwną "poprawność polityczną"?
Co oznacza termin "my uznajemy za czasy w jakich żył Jezus"? Czyli, że ktoś inny obiektywnie uznaje inaczej?

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maja 2009, 22:46:08 »
Piotrze - przede wszystkim jaki "Pan"? Przeciez w obrebie TPZN mowimy sobie po imieniu.
A jesli chodzi o samo pytanie, to nie rozumiem co mialaby tu do czynienia polityka w jakiejkolwiek formie? Przez sformulowanie "my uznajemy za czasy w jakich żył Jezus" chcialem tylko zaznaczyc, ze zycie i dzialalnosc Jezusa nie znajduja jakims dziwnym cudem zadnego obiektywnego potwierdzenia historycznego (obiektywnego tzn. spoza bezposredniego kregu jego zwolennikow - a i tutaj np. poczatki pismiennictwa gina absolutnie w mrokach dziejowych) - jest to zreszta fakt powszechnie znany. Co nie znaczy, ze zamierzam takim stwierdzeniem zakwestionowac istnienie i osiagniecia Jezusa - jedynie laczenie okreslonych zabytkow materialnych z jego osoba w taki sposob, jakby to wlasnie one stanowily bezposrednie dowody na prawdy opisane w Ewangeliach, wydaje mi sie nieco chybione :)

Pozdrawiam serdecznie!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maja 2009, 23:51:06 »
mam wrażenie, że odbiegamy w tym wątku od tematu. Ontologię, dyskusja na temat Jezusa i wczesnego chrześcijaństwa już prowadzimy od dawna w odpowiednim dziale.

Skupmy tu uwagę na bardzo interesujących monetach prefektów, na ich symbolach, kapiącej treści jaką przekazują ludzkości w pierwszych wiekach Rzymskiej dominacji, kiedy nastały czasy Powstań żydowskich.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

ZlamanyMiecz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Marca 2011, 14:28:50 »
Czy ktoś z was posiada jakieś monety prefektów rzymskich?
teraz już tak! ;)
właśnie dostałem przesyłkę z Izraela, a w niej m.in. taka blaszka:

Hendin 1348 (GBC5)
AE prutah, śr. 16 mm - bity za panowania Klaudiusza przez Antoniusza Felixa.

o Antoniuszu za Wikipedią:
"Marek Antoniusz Feliks, Marcus Antonius Felix – grecki wyzwoleniec Klaudiusza, w latach 52–58 n.e. zarządca Judei (procurator), przed nim został oskarżony św. Paweł Apostoł (Dzieje Apostolskie XXIV). Jego bratem był Marek Antoniusz Pallas.
Feliks trzykrotnie za żony miał królowe. Jedną z nich była Druzylla, prawnuczka Kleopatry i Antoniusza, drugą Druzylla – córka Agryppy I. Nazwiska trzeciej nie znamy."

awers: NEPW KΛAY KAICAP (Nero Clau/dius/ Caesar - syn Klaudiusza) dwie skrzyżowane tarcze i włócznie

rewers: BPIT (Brit/annicus/ - młodszy syn Klaudiusza)
niżej LIΔ KAI (rok 14 panowania cesarza = 54 ne) palma o sześciu gałęziach i dwóch kiściach owoców
« Ostatnia zmiana: 19 Marca 2011, 14:32:40 wysłana przez ZlamanyMiecz »

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marca 2011, 16:12:59 »
Witam i gratuluję monetki,ale co do M.A.Felixa to był on wyzwoleńcem Antoni ,matki Klaudiusza i razem ze swoim bratem Pallasem i kilkoma innymi wyzwoleńcami doszli do wysokich stanowisk za tego cesarza,Pallas n.p. był ,,a rationibus"(od rachunkowości)u boku Klaudiusza co dawało mu wpływy na kontrolę finansów całego imperium, jak i prywatnego majątku cesarza.Nie dawno wygrzebałem w starych książkach,książkę pod tytułem ,,NERON"Pana Aleksandra Krawczuka właśnie o tych czasach,warto przeczytać.

ZlamanyMiecz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marca 2011, 17:36:20 »
książkę pod tytułem ,,NERON" Pana Aleksandra Krawczuka właśnie o tych czasach,warto przeczytać.
stoi od lat na "rzymskiej" półce, a jakże! ;)

a wracając jeszcze do awersu mojej monetki - te skrzyżowane tarcze przypominają raczej wielkiego plusa, więc poniżej ilustracja z "Guide to biblical coins 5" Hendina - obok prutaha podobny motyw z aureusa wybitego za panowania Klaudiusza, teraz lepiej widać i tarcze i włócznie!

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Marca 2011, 21:38:04 »
Cytuj
a wracając jeszcze do awersu mojej monetki - te skrzyżowane tarcze przypominają raczej wielkiego plusa, więc poniżej ilustracja z "Guide to biblical coins 5" Hendina - obok prutaha podobny motyw z aureusa wybitego za panowania Klaudiusza, teraz lepiej widać i tarcze i włócznie!

Ciekawostką jest to, że są to tarcze germańskie - jaki one mają zwiazek z Feliksem i Judeą - pozostaje niewiadomą. Pisałem już o tym w naszym Biuletynie Informacyjnym TPZN - BI nr 3/2009 - jest tam mój artykuł o wszystkich monetach namiestników rzymskich w Judei.

Przy okazji, w wyżej wymienionym artykule można znaleźć też krótką notkę na temat monety Heroda Agryppy, którą pokazywałś w innym wątku.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

ZlamanyMiecz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Monety prefektów rzymskich w Judei
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marca 2011, 18:02:17 »
kolejny prefekt w moim zbiorku: Porcius Festus (za panowania cesarza Nerona)

Hendin 1351 (GBC5)
AE prutah, śr. 17 mm

awers: NEP/WNO/C (Nerona) w wieńcu
rewers: LE KAICAPOC (rok 5 = 58/59 ne. cesarza) gałązka palmowa

 

R E K L A M A
aukcja monet