W moje dłonie wreszcie wpadła publikacja A. A. Kluczek VNDIQVE VICTORES Wizja rzymskiego władztwa nad światem w mennictwie złotego wieku Antoninów i doby kryzysu III wieku - studium porównawcze. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego - Katowice 2009. Książka w twardej oprawie ładnie wydana miło postawić na półce, ale przede wszystkim sympatycznie z niej korzystać. Podzielona na dwie części; Świat rzymski i świat barbarzyński w źródłach numizmatycznych z rozbiciem na trzy rozdziały 1) Imperium Romanum:
fines, provinciae, 2) Imperium Romanum: Roma, 3)
Alter orbis Część druga
Gentium victor orbisque possessor Elementy mitu cesarza zwycięskiego w wyobrażeniach monetarnych z podziałem jak wyżej na trzy rozdziały: 1)
Virtutes Augusti, 2)
Undique victores - ubique barbari, 3)
Rector orbis. Każda z części poprzedzona jest obszernym wprowadzeniem. Obszerna bibliografia jak również porządny indeks. Kolorowe jak i czarnobiałe reprodukcje monet również odnajdujemy kilka obrazków.
Zajawka książki:
https://wydawnictwo.us.edu.pl/sites/wydawnictwo.us.edu.pl/files/1161_pdf.pdfPo zapoznaniu się z wcześniejszymi publikacjami dotyczącymi mennictwa III wieku spisanych przez Panią A. Kluczek, ta jest najobszerniejsza. Nie poddam się recenzji nie mam na to czasu, ale szczerze polecam wszystkim zainteresowanym III wiekiem. Kupiłem ją iż ufam rzetelności autorki i sympatii do poprzednich publikacji, które w pewien sposób naświetliły mi obraz świata III wieku, Studia nad propagandą polityczną w Cesarstwie Rzymskim II - III wieku i po lekturze Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235 - 284.
https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1161