Aktualności:

  • 09 Lipiec 2020, 20:34:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: DEUS RITUS CULTUS - Idaliana Kaczor  (Przeczytany 2640 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 2 723
DEUS RITUS CULTUS - Idaliana Kaczor
« dnia: 07 Wrzesień 2013, 22:07:04 »
W długim oczekiwaniu na wznowienie doczekałem się całkiem dobrej książki, właściwie traktować ją można jako leksykon DEUS RITUS CULTUS - studium na temat charakteru religii starożytnych rzymian Idaliana Kaczor. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2012. Podaję zajawkę https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php#/book:show,4737,deus_ritus_cultus_studium_na_temat_charakteru_religii_starożytnych_rzymian

Widać w tej książce, że autorka włożyła w nią naprawdę dużo pracy, warto mieć w swojej biblioteczce tą książkę. Znakomite uzupełnienie do leksykonów, spora dawka przypisów do dzieł klasycznych, w których odnajdujemy interesujące nas bóstwa, to jest książka którą cały czas można wertować, ale trzeba z umiarem by kartki nagle nie rozsypały się po pokoju. Tak jak zaznaczył mi w korespondencji Pan Lech miło byłoby widzieć tą publikację w formie cyfrowej, ale cóż na razie takiej opcji nie mamy.

Nie wdam się w recenzję, bo brak mi sił i czasu na ogrom tego wszystkiego co w niej się znajduje, z drugiej strony brak mi takich kompetencji by dojrzeć w niej ewentualne nieścisłości czy błędy, nie mniej nie jest to opracowanie takie jak Tomasza Mikockiego - Zgodna, Pobożna, Płodna, Skromna, Piękna... Propaganda cnót żeńskich w sztuce rzymskiej ponieważ u Pani I. Kaczor mamy skoncentrowanie na świat literacki, mniej lub bardziej fikcyjnych relacjach z dzieł antycznych autorów którym jak wiadomo w pełni nie możemy ufać, że mówią prawdę, ale jednak miło jest mieć skondensowane pewne postacie bóstw i odszukiwać ich wątki, relacje w dziełach antycznych pisarzy. Osobiście jestem zadowolony, przez długi czas męczyłem kartki. Warto się skusić cena wydaje się przystępna ~38zł.   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet