Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 08:26:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu jesiennego  (Przeczytany 23865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Listopada 2013, 13:37:38 »
Salvete,

gratuluję Panom pięknych nowych nabytków! Zwłaszcza Mariusz robi wrażenie, zwłaszcza że aż takim "zdechlaczkiem" nie jest...
Mnie ostatnio bodaj najbardziej ucieszył zakup denara Oktawiana Augusta z clupeus virtutis na rew. (RIC I 42a; RSC I 294):
aw. CAESAR AVGVSTVS, głowa Oktawiana w prawo;
rew. "okrągła tarcza za okazane męstwo" - clupeus virtutis - na niej inskrypcja w dwóch rzędach: S(enatus) P(opulus)Q(ue) R(omanus) / CL(upeum) V(irtutis).
Monetka została wybita w 19-18 r. przed Chr. w jakiejś mennicy w Hiszpanii (być może z Colonii Caesaraugusty), ale nawiązuje wprost do złotej tarczy ofiarowanej Oktawianowi wraz z tytułem "Augustus" w 27 r. przed Chr., choć samo clupeus, mimo ogólnikowej dedykacji "za męstwo, łaskawość, sprawiedliwość i cześć dla bogów i ojczyzny", odnosi się do jeszcze wcześniejszego wydarzenia, mianowicie do bitwy pod Akcjum (31 r.) i zdobycia Egiptu (30 r.).
Oto link do zdjęcia marmurowej kopii oryginalnie złotej tarczy, znalezionej w Arles:
http://www.cndp.fr/archive-musagora/arapacis-en/images/clipeus.jpg
i do klasycznej pozycji Paula Zankera na temat propagandy augustowskiej w sztuce i nie tylko:
http://books.google.pl/books?id=pDc2fp73B2oC&pg=PA95&lpg=PA95&dq=clipeus+virtutis+arles&source=bl&ots=sh19vQ6q4k&sig=ZaU-s2FWjIkNIVGhWs1TWQCAyzo&hl=pl&sa=X&ei=Le50Ute3A4Hnswanq4G4Cw&ved=0CGkQ6AEwCw#v=onepage&q=clipeus%20virtutis%20arles&f=false

Dodam, że denarek waży 3, 72 g

Valete

B.A.
  

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Listopada 2013, 13:53:16 »
Piękny!
ZM

Caesar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 46
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Listopada 2013, 19:31:40 »
Witam
To i ja się pochwalę
ot, taka mini kolekcja, ze wspólnym motywem
(na Służewcu obstawiałbym na Probusa)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2013, 19:49:56 wysłana przez Caesar »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Listopada 2013, 11:50:47 »
Cytuj
Piękny!

Gaudeo gratiasque ago!

Cytuj
ot, taka mini kolekcja, ze wspólnym motywem

Ave Caesar!

Bardzo przyjemny zbiór, zwłaszcza na tę porę roku - najpierw cesarze z legendą "adwentową", a w chrześcijańskim już w. IV "chwała na wysokości" (GLORIA ROMANORVM to oczywiście "Chwała Rzymian / Rzymu", ale przy świątecznym spotkaniu rodzinnym będzie można pozwolić sobie na tę drobną manipulację, by wciągnąć rodzinę w fascynujący świat mennictwa antycznego Rzymu)...

Vale!

B.A.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #34 dnia: 27 Listopada 2013, 10:18:06 »
Witajcie!
Pozwólcie że i ja się pochwalę skromniutkim krążkiem ale w bardzo przystępnej cenie. Otóż przegladając strony aukcyjne pewnego jesiennego wieczoru natknąłem się na ofertę "kup teraz" z bardzo ciekawym sestercem Antoninusa Piusa. Jego stosunkowa rzadkość wynika z motywu nieco wojennego, a na pewno wojskowego, który w czasach tzw. PAX ROMANA nie był często wykorzystywany. Seterc został wybity w mennicy rzymskiej ok 142 r. n.e. i prezentuje motyw CONCORDIA EXERCITUM (mniej więcej: "zgoda legionów"), z Konkordią trzymającą Wiktorię oraz sztandar legionowy. Stan nie powala ale sestercowi niczego nie brakuje, a ciekawy motyw, trójkolorowa patyna i cena 25 euro potrafią naprawdę ucieszyć.. RIC 600, BMCRE 1232.
Pozdrawiam wszystkich!
Paweł

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Listopada 2013, 22:28:24 »
Hurra  :) Wreszcie zdobyłem monetę od której powinienem zacząć poczet cesarzy.Nie jest to może jakiś super egzemplarz ale zawsze to Cezar.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Grudnia 2013, 10:28:01 »
gratuluje.... mój cezar jest w podobnym stanie...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Grudnia 2013, 10:39:21 »
zaczeło się.... wydrukowałem w exellu wszystskie znane odmiany bram wg mennic. i zaczynam wykreslać na czerwono posiadane.... praca na laaata :D
ale jakis cel to jest..
 nastepne do odmiany do koszyczka
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Grudnia 2013, 13:17:47 »
Potrójna radość. Po pierwsze Gordian III, po drugie limes, po trzecie 50 zł.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Grudnia 2013, 13:51:46 »
Ładne cacko, gratuluję Piotrek!

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #40 dnia: 02 Grudnia 2013, 07:11:21 »
Wreszcie zdobyłem mojego pierwszego Klaudiusza w wersji sub. Nie był tani ale to b.rzadkie monety i niestety kosztowne. Dziekuję Bartku za pomoc. Coraz mniej dziurek w moim serze choć jeszcze duzo do upolowania pozostało. Wszystkich zapraszam także na moją stronę gdzie obok innych nowości denarowych stopniowo kiełkuje nowa gałązka mojego szaleństwa - zbiorek drobnych sreberek republikańskich (qwinary i sesterce)  http://subaeratus.cba.pl/?page_id=1889
Kilka oczywiście subaeratusów ale głównie oryginały... Jak to u mnie - temat niełatwy i nieczęsty w zbiorach a i bariery finansowe od początku znaczne... Powoli zbiżam się do granicy 500 Euronów powyżej której dopiero zaczynają się pojawiać moje upragnione brakujące małe niecnoty. A o cenach sesterców juz nie wspomnę. Ale to plan na lata więc jakoś powoli "damy radę".
Pozdrawiam Wszystkich - MarekD

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 685
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #41 dnia: 02 Grudnia 2013, 14:35:03 »
Piotrze, Marku!

Gratuluję! Piękne nabytki! Obu Wam szczerze zazdroszczę i mam nadzieję, że przywieziecie swoje nowe nabytki na TWNA...

Ze swej strony dorzucę semis Nerona RIC I 247, który  był moim bodaj najbardziej udanym, listopadowym nabytkiem :)

Pozdrowienia

B.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Grudnia 2013, 16:38:35 »
Bardzo ładny semis.A do mnie dotarł następny władca ,którego nie miałem w kolekcji. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 411
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Grudnia 2013, 07:44:36 »
fajny tez go mam.
a teraz upolowałem cos takiego i... próbuje oznaczyć. w walentynianie I nie znalazłem jak narazie (szukałem na szybko)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu jesiennego
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Grudnia 2013, 18:28:47 »
To jest chyba Walentynian 2.A ja pochwalę sie nowym Klaudiuszem za całe 33 zł Chyba najlepszy z tych ,które do tej pory posiadałem.Co prawda Minerwa wygląda jakoś tak śmiesznie,ale i  tak chyba jest ok.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2013, 18:54:31 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet