Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 09:13:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o identyfikację kwartnik  (Przeczytany 25530 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

galn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Listopada 2013, 03:31:15 »
Dziękuje Obolvs za informację. Wysłałem maila do pana profesora Paszkiewicza.

Co do denarka to ja widziałem tylko 1 szt na internecie z takim purchlem lecz mniejszym reszta denarów jest bez skaz , druga strona słabo wybita lub starta dziwi mnie dlaczego ranty tam gdzie purchle nie są też starte. Do tego te fioletowe przebarwienia nie wiadomo od czego.Waga o 0.1 wyższa od przecietnych. Najgorszy egzemplarz który widziałem. Tyle jestem w stanie powiedzieć nic więcej.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Listopada 2013, 17:54:47 »
Tej monety nie można porównywać z kwartnikami - nie ten okres historii, nie ta próba srebra. Denary wrocławskie mają bardzo niską... porównanie jest pozbawione sensu. A to już kolega Obolvs powinien wiedzieć, jeśli poważnie interesuje się średniowieczem  ;)

Denary wrocławskie bardzo często występują z purchlami, sam mam ze 3 sztuki z tą wadą i nie widzę w tym nic dziwnego. Natomiast na podstawie tej fotki uznałbym ostrożnie, że moneta jest ok.

Pozdrawiam

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Listopada 2013, 19:22:31 »
Oj tam oj tam Panie Waldemarze  ;)

Moją wypowiedź pisałem raczej z przekory niźli niewiedzy. Denar jest absolutnie oryginalny, nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
Ta lakoniczna egzegeza podstaw średniowiecznego mennictwa śląskiego nie była konieczna.  :D

Zdjęcie robiłem w ub. niedzielę w świetle dziennym, gdy aura nie była sprzyjająca i zdjęcie wyszło jak wyszło.

Ależ nie zgodzę się, że porównanie jest pozbawione sensu, bowiem purchle to purchle, a nie banany, niezależnie od miejsca występowania.
O ile denarki wrocławskie wybijano w podłym srebrze, to jak już Pan skonstatował wcześniej "nie ta próba srebra" - kwartniki były wybijane w dobrym srebrze, zatem na kwartniku kol. galn purchli być nie powinno, nawet jeśli moneta leżałaby kilkaset lat w ziemi. Do tego piłem. Już sama blacha srebra w mojej ocenie budzi wątpliwości.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Listopada 2013, 19:36:35 »
W takim razie proszę o wybaczenie, najwyraźniej źle zrozumiałem intencje  :)

pozdrawiam

Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Listopada 2013, 19:48:36 »
Drobnostka, nie ma problemu  ;D

No to czekamy teraz co prof. Paszkiewicz napisze  ;)

Pozdrawiam
O

galn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Listopada 2013, 23:59:30 »
Otrzymałem pierwsza odpowiedź od Pana Profesora, nie wkleję rozmowy gdyż nie pytałem się jeszcze o zgodę na jej udostępnienie, tym bardziej że prosił mnie o podanie paru informacji które mu dzisiaj przekazałem, zrobię to na pewno jeśli coś będzie więcej wiadomo i po mojej prośbie uzyskam na to zgodę. Wydaje mi się że cytując niektóre słowa profesora nie wykaże braku kompetencji. Wykazał się niesamowitą spostrzegawczością detali opisując je, porównując, podpierając się przykładami. Opiszę choćby jeden z nich najbardziej kontrowersyjny. Także rzuciły mu się w oczy purchle które nazwał trafnie "nieszczęsnymi". Nie sądzi jednak aby te purchle mogły świadczyć o współczesnym fałszerstwie raczej przemawiają na - temu, bardziej mogły by świadczyć o dawnym nadużyciu w mennicy. Poprosi jeszcze o opinie metaloznawców.Jak na stan dzisiejszy jest skłonny sądzić że kwartnik jest raczej prawdziwy. To tylko parę słów z obszernej oceny monety za którą mu serdecznie dziękuję, chciałem mu także podziękować za czas który nie ukrywając bezinteresownie poświecił na jej ocenę. Sam jestem ciekaw co z tego wyniknie. Pozdrawiam

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Listopada 2013, 10:09:59 »
Wszyscy jesteśmy ciekawi...  :)
Pozdrawiam
ZM

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #37 dnia: 21 Grudnia 2013, 16:27:03 »
Kolego galn, czekamy na bliższe informacje dot. Twojego kwartnika.

galn

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Grudnia 2013, 17:11:15 »
Nic się nie zmieniło :), aby lepiej zbadać kwartnika musiał bym spotkać się z Panem Borysem wtedy mógł by dokonać "głębszej" analizy w celu potwierdzenia autentyczności.Nie wiem dlaczego ale niezręcznie było mi prosić o opublikowanie na forum całości listów ze względu na to że w pierwszym liście popełniłem gafę nie przedstawiając się z imienia i nazwiska (przeoczenie które w następnym liście niezwłocznie naprawiłem ) pełen szacunek że to Pana Profesora nie zraziło i odpowiedział.Zacytuję chociaż część oceny.

"dotychczas znany okaz był unikatem, zaginął, i, co gorsza, nie zachowały się jego fotografie, a jedynie rysunek, który może być "poprawiony" w stosunku do oryginału, tzn. rytowniczka Friedensburga oddała na rysunku swoje wrażenia zamiast tego, co naprawdę jest na monecie. A widać, ze ów zaginiony unikat był nienajlepiej zachowany. Dlatego zgodności i niezgodności z rysunkiem mogą być niejednoznacznie interpretowane."

"wykonanie stempli, sposób wybicia - nie budzą zastrzeżeń. "

"prawidłowa wydaje się również forma figur. Ten dyskutowany lew jest prawdopodobnie zdeformowany (górna łapa) przez jakieś wklęśniecie metalu przed wybiciem. To jednak dobrze byłoby zobaczyć nie tylko na zdjęciu, by ocenić. Jeśli uwzględnić tę deformację, kształt lwa i orła odpowiadają temu, co widać na rysunkach Friedensburga. Podobny orzeł jest na kwartnikach trzebnickich. Lew przypomina kształtem tzw. małego lwa z najwcześniejszych groszy praskich Wacława II, jednakże z ciekawą i niepokojącą różnicą: wydaje się, ze lewy koniec ogona jest za krótki (na rysunku też tak jest).  Być może to też jakieś niedobicie, które należałoby zbadać bezpośrednio na monecie."

"te nieszczęsne purchle. Rzeczywiście, nie powinno ich być. Kwartniki mają próbę srebra powyżej 750/1000. Tu prawdopodobnie mamy do czynienia z jakimś bardzo niejednorodnym metalem. Ale niewątpliwie purchle są i nie sądzę, żeby mogły świadczyć o nowym fałszerstwie - jeśli już, to raczej o dawnym nadużyciu w mennicy. Poproszę jeszcze o opinię metaloznawców."

"W sumie skłonny jestem sądzić, że Pański kwartnik jest raczej prawdziwy, ale dobrze byłoby, gdybym go mógł obejrzeć. Jeśli ta opinia się potwierdzi, trzeba go będzie oddać do fachowej konserwacji, bo agresywna korozja go Panu wkrótce "zje"."

"O mennicy kluczborskiej w XIV wieku nie wiadomo nic poza tym, ze nazwa Kluczborka CRVCIBVRC widniała na zaginionym egzemplarzu tego kwartnika. Cała reszta: że ktoś tę mennicę uruchomił, ze ktoś ją zamknął z jakichś powodów - to wszystko są tylko czcze domysły. Mogło tak, oczywiście, być, ale moim zdaniem możliwe jest nawet, ze nazwa Kluczborka znalazła się z jakichś powodów na monecie bitej gdzie indziej. Ciekawie o kwartnikach pisał Ryszard Kiersnowski w książce "Pradzieje grosza", gorąco polecam."

To najważniejsze cytaty dotyczące bezpośrednio monety, nie zacytowałem słów odnoszących się do życia prywatnego (były wyważone ,rzeczowe i na temat) z tych paru listów jestem w stanie wywnioskować że Pan Prof. Borys Paszkiewicz jest mądra osobą w życiu zawodowym, jak i nadzwyczaj miłą osobą w życiu prywatnym.Pragnę podziękować mu jeszcze raz z tego miejsca za odpowiedź.

Dziękuje także forumowiczom za trafne uwagi i spostrzeżenia.

Życzę wszystkim miło spędzonych świąt oraz lepszego 2014


Pozdrawiam  
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2013, 17:18:28 wysłana przez galn »

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Proszę o identyfikację kwartnik
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Lutego 2017, 01:41:11 »
Kolego galn, czy są jakieś nowe ustalenia dot. Twojego kwartnika?

 

R E K L A M A
aukcja monet