Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:58:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi, półgrosze i grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego  (Przeczytany 15116 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Szelągi, półgrosze i grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« dnia: 17 Października 2013, 10:09:43 »
Witam ponownie po dłuższej nieobecności i jeszcze dłuższej nieaktywności. :)
Ostatnio wpadła w moje ręce pierwsza monetka z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego - 1 grosz z 1790 roku. Monetka pospolita, ale z tego co się zdążyłem zorientować to na rynku jest trochę podróbek, i nie tylko groszy, ale też niższych nominałów (nie wspominając o wyższch). Dlatego też chciałbym się zwrócić z zapytaniem, czy mój poniższy okaz jest oryginalny i na co należy zwracać uwagę, aby w przyszłości nie dać się nabrać. Pytam, bo nie ukrywam, że Stanisław może znaleźć się w kręgu moich zainteresowań. :D

PS. Może ktoś ma jakąś literaturę poświęconą miedzianym monetom Stanisława w postaci elektronicznej, którą mógłby się podzielić?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2013, 14:45:24 wysłana przez eMTi »
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Października 2013, 13:33:46 »
Gdzie Pan spotkał te podróbki monet SAP niższych nominałów? Owszem jest kilka np. półgroszy (dyskusja na forum była o jednym fałszerstwie półgrosza-polecam) i wyższych nominałów, ale o groszach i trojakach nie słyszałem. Pana grosz jest dla mnie ok. Musi Pan patrzeć w pierwszej kolejności na zgodność stempli a przy odlewach na płytkie detale i powierzchnię (a może jednak w odwrotnej kolejności, bo fałszywe monety tego okresu to przede wszystkim odlewy). Generalnie SAP to dość bezpieczny temat. Katalogi to K. Plage (nie mam, ale słyszałem dużo dobrego) i np. Kamińskiego. Jednak polecam po prostu uważnie oglądać monety porównywać zdjęcia i zapewne wiele Pan wypatrzy nowości. Nie zdawać się tylko na wiedzę katalogową.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Października 2013, 15:06:52 »
Przeglądałem sieciowe zasoby i gdzieś była mowa o fałszerstwach. Niestety nie pamiętam, gdzie to było. Żadnego linku też nie zapisałem. Swoje robi też to, że na portalach aukcyjnych pojawiają się grosiki w całkiem niezłym stanie, które nie cieszą się wielkim powiedzeniem, więc z mojej strony pojawia się podejrzenie, że może być z nimi coś nie tak.
Zanim założyłem temat, to przejrzałem forum/dział, więc dyskusji o podróbkach szelągów i półgroszy nie przegapiłem.
Oczywiście, mojego grosika porównałem z innymi, np. z WCN-u, wniosek był taki, że moja sztuka to oryginał, ale że jako swoją przygodę ze Stanisławem planuję dopiero rozpocząć, to wolałem poradzić się bardziej doświadczonych kolegów.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Października 2013, 18:15:19 »
Szelągi zdarzają się fałszywe.   :(
ZM

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Października 2013, 20:53:44 »

witam! Miedziane monety Stanisława Augusta to mój konik! Pański grosz jest bezsprzecznie oryginalny, zresztą fałszerstwa groszy na szkodę kolekcjonerów wykonane zdarzają się niezmiernie rzadko. Jako jedyny znany mi przykład to grosz z roku 1795, jaka to moneta nie istnieje w oryginale. Zdarza się natomiast, choć nieczęsto, znaleźć na aukcjach fałszerstwa tychże z epoki, na szkodę emitenta. Trojaków fałszywych na rynku nie widziałem w ogóle. Monety St. A. Poniatowskiego to bardzo wdzięczny temat, nie dość, że są piękne, to do tego, z nielicznymi wyjątkami, niedrogie. Jeżeli chodzi o literaturę, to przede wszystkim Karol Plage, katalog Kamińskiego trzeba mieć, ale on nie wyróżnia bogactwa odmian groszy poszczególnych roczników, zwłaszcza z lat 1765-1768. Gdy natomiast idzie o trojaki już lepszy. W razie czego służę pomocą. Pozdrawiam, Konrad

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Października 2013, 09:22:01 »
Jeżeli chodzi o literaturę to już mniej więcej wiem, co by mi się przydało, tylko problem w tym, że z Plagego jak na razie nic nie znalazłem, ani na portalach aukcyjnych, ani w sklepach. Dlatego też pytałem kolegów o elektroniczne "edycje" czegokolwiek ciekawego. :)
W najbliższym czasie planuję przejrzeć dwa artykuliki:
- Zabiegi o otwarcie mennicy warszawskiej w r. 1765 i
- Przyczynki do historyi medali i monet Polskich bitych za panowania Stanisława Augusta. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Października 2013, 19:59:54 »
Warto jeszcze wspomnieć o Cenniku Monet Polskich Berezowskiego. Świetnie uzupełnia opracowanie Karola Plage, a również sam może stanowić świetne źródło informacji o odmianach. Do kupienia w sklepie internetowym WCN.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Października 2013, 15:10:45 »
Trojaki sa ladnie opracowane w katalogu trojakow Igera, aczkolwiek slyszalem, ze sa tam bledy w rozpoznawaniu mennic krakowskiej i warszawskiej we wczesnych latach panowania Stasia. Zdjecia natomiast sa dobre, szczegolnie cenne jesli ktos chce zobaczyc te rzadsze okazy. Niestety zawiera tylko trojaki.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Października 2013, 15:51:59 »
Dziękuję kolegom. Nad Berezowskim się zastanowię. Katalog trojaków sobie odpuszczę, bo jednak moje początkowe zainteresowania Stanisławem skupiają się głównie na groszach i ewentualnie niższych nominałach. :)
Na razie przeglądam sobie (nie pomijając artykułów, o których wcześniej wspominałem) ogólną literaturę typu "Podręcznik numizmatyki polskiej", czy "Historia pieniądza na ziemiach polskich". Nie wykluczone, że zajrzę też do dzieła patrona naszego TPZN. :)
Przy okazji zapytam się, czy któryś z kolegów posiada może w swoich archiwach wpis (ze zdjęciami) kolegi @granit01 z Cafe allegro:
http://cafe.allegro.pl/showthread.php?963761-grosze-SAP
TPZN nr 042
Pozdrawiam

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Października 2013, 19:49:35 »
Wpis ze zdjęciami mam zapisany , mogę przesłać na maila.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Października 2013, 16:14:53 »
W ostatnim czasie nabyłem dwie monety groszowe z 1768 roku (stany nie powalają, ale przepłacić, chyba nie przepłaciłem ;)). Jak wiadomo w 1768 roku oraz w 1766 i 1767 monetę miedzianą wybijano w dwóch mennicach - w Warszawie i Krakowie. Z tego co udało mi się wyczytać ze wpisów kolegi @granit01 na Cafe allegro (niestety nie posiadam artykułu "Podział monet miedzianych Stanisława Augusta na mennice", również autorstwa @granit01) wynika, że mennice, w których wybijano monety, można rozróżnić na podstawie słowa GROSSUS, tzn. monety wybite w Warszawie zawierają w słowie GROSSUS literkę "U", a monety wybite w Krakowie zamiast literki "U" mają "V", czyli GROSSVS.
W związku z tym wszystkim, chciałbym Was mądrzejsi i bardziej doświadczeni koledzy zapytać, czy można powiedzieć, że te dwie moje poniższe monety groszowe z 1768 roku pochodzą z dwóch różnić mennic - grosz z zielonawą patyną z Krakowa, a z brązowawą z Warszawy?
TPZN nr 042
Pozdrawiam

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Października 2013, 16:17:15 »
I drugi post z drugim groszem, bo forum stwierdziło, że cztery załączniki o masie ponad 1024 KB do jednego postu to stanowczo za dużo. ;)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Listopada 2013, 06:13:33 »
Witam!Jest właśnie tak, jak, Kolego, napisałeś! Ten pierwszy grosz pochodzi z mennicy krakowskiej, z ostatniego roku jej funkcjonowania, drugi zaś z mennicy warszawskiej. Jeżeli chodzi o wytwory mennicy krakowskiej, to z roku 1768 znajdziesz jeszcze dwie odmiany: pierwszą, z charakterystycznie zawiniętą literą "R" w monogramie królewskim i drugą, z kropką po "G" pod tarczą herbową. Do tego występują dwa warianty samej litery "G". Natomiast jeżeli chodzi o odmiany z mennicy warszawskiej pochodzące, z tego roku, jest ich nieco więcej, ale tu już bez książki Karola Plage ani rusz! Pozdrawiam, Konrad. 

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Listopada 2013, 20:38:14 »
Jeżeli chodzi o wytwory mennicy krakowskiej, to z roku 1768 znajdziesz jeszcze dwie odmiany: pierwszą, z charakterystycznie zawiniętą literą "R" w monogramie królewskim i drugą, z kropką po "G" pod tarczą herbową. Do tego występują dwa warianty samej litery "G".
A jakie to są warianty?
TPZN nr 042
Pozdrawiam

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: Grosze Stanisława Augusta Poniatowskiego
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Listopada 2013, 20:35:26 »
Witam! Niestety nie potrafię zamieścić zdjęć ( inna sprawa, że nie mam fotografii swoich monet ), ale w roku 1768 występują dwie odmiany puncy do wybijania na stemplu litery "G" - zarówno pod tarczą herbową, jak i w napisie "grossvs". Różnią się wielkością i kształtem. Myślę, że odmiany te będą do odnalezienia w archiwum WCN. Pozdrawiam!

 

R E K L A M A
aukcja monet