Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:57:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin  (Przeczytany 26138 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« dnia: 31 Października 2013, 15:39:08 »
Igor  Szatalin ORTY ZYGMUNTA III WAZY  –  drugie wydanie.

Pod koniec listopada zostanie opublikowane drugie wydanie katalogu Igora Szatalina „Orty Zygmunta III Wazy”.  Książka w porównaniu do pierwszej edycji została całkowicie przerobiona.
Opisano w niej ponad 750 wariantów ortów koronnych, toruńskich i gdańskich oraz dodano liczne ilustracje. Publikacja w pełnym kolorze, papier gruby, w twardej oprawie.
Żeby uzyskać więcej informacji oraz zobaczyć przykładowe strony proszę skorzystać z linku:

http://ortygdanskie.pl/?page_id=317

http://talers.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=201&Itemid=143

W tym temacie można zamówić książkę pisząc na mój adres mailowy lub przez pw.

Więcej informacji o cenie książki, płatności i dostawie - w najbliższej przyszłości.
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2013, 15:41:45 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopada 2013, 11:29:36 »
Warto dodać, że główne rozdziały książki są w trzech językach (rosyjski-polski-angielski), a w samym katalogu przy opisach monet znajdują się odnośniki do krótkich przypisów.
Jeśli chodzi o orty koronne to na pewno jest to najpełniejsze opracowanie tych monet. Wartość tego widać po najbliższej aukcji WCN, gdzie w opisach monet, jako źródło podany został katalog I edycji.
Na poprzedniej aukcji AN, również w opisie orta koronnego został wymieniony ten katalog.
W nowym wydaniu również orty gdańskie są dokładnie opisane.
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopada 2013, 15:27:14 »
Norbercie, ja będę chętny na książkę:)

Ps. Rozumiem, że Gdańsk Ty opracowywałeś?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopada 2013, 17:03:52 »
Dziękuję za wyrażenie chęci zakupu. Jak tylko będę miał książki to w pierwszej kolejności wyślę do Ciebie :)

Orty gdańskie opracowałem wspólnie z Igorem. Mój największy wkład to orty z 1608-1615 ;)
W tych rocznikach pojawił się pomysł i opracowałem podział według różnic w przerywnikach legend.
Dodatkowo po raz pierwszy został uwzględniony podział rewersu nie tylko na kropkę przy łapie niedźwiedzia, ale również w opraciu o jeden istotny szczegół rysunku.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Listopada 2013, 16:37:29 »
Oficjalna cena to 50$

Ciekaw jestem czy ktoś zwrócił uwagę, że na przykładowej stronie katalogu o orcie 1615 jest pewna adnotacja.
To opis, o tym szczególe, który po raz pierwszy został wykorzystany w podziale rewersu. ;)
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Listopada 2013, 21:31:59 »
Zapomniałem napisać, że książka ma 224str.
Dodatkowo zamieszczam spis treści.  ;)
Norbert

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Listopada 2013, 18:28:42 »
Też się zapisuję na listę oczekujących. Poza tym, jest pewne wyjaśnienie do pytania ze zeskanowanej strony - kto i po co usuwał cyfry z ortów gdańskich ('23-26). Ta szesnastka (I - 6) obok popiersia miała podwójne znaczenie, była i początkiem daty, i nominałem, jak na części ortów koronnych z 1621 r. Orty zaczynały jako 10-groszówki, początek lat dwudziestych to kurs 16 groszy, później cena ustabilizowała się na osiemnastu. W potocznej mowie orty gdańskie dzielono w latach 30. i 40. XVII w. na "ośmnastkowe" i "dwudziestkowe" - starsze. Widać niektórym nadgorliwym użytkownikom cyferki przeszkadzały.

diaksik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Listopada 2013, 19:22:53 »
Ja również prosiłbym o zapisanie na listę osób chcących zakupić egzemplarz katalogu.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Listopada 2013, 20:17:01 »
Dziękuję. Jak tylko będę miał informacje kiedy można spodziewać się książek to dam znać.

Gradiv masz rację. W sumie powinno to znaleźć się w książce ;) ale w natłoku spraw zostało pominięte.
Na pewno orty w szczególności z lat 1623-26 powinny kiedyś być dodatkowo przeanalizowane pod różnymi kątami. Przebicia dat, brak 1-6, błąd w 6 na awersie.

Zawsze istnieje możliwość dopisania informacji i umieszczenia w necie jako załącznik do pobrania.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Listopada 2013, 12:43:07 »
Mam dobrą wiadomość dla osób, które wcześniej wyraziły chęć zakupu. Prawie na 100% niewielką partię książek będę miał już w ten weekend. :)
Napisałem prawie, bo czasem życie zaskakuje. Ale jeśli nie wydarzy się żaden kataklizm to na pewno będą ;)

Norbert

Rebok26

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Listopada 2013, 14:49:15 »
Witam. Jestem zainteresowany Katalogiem. Zamawiam.
Kupię Orty Jana II Kazimierza każdy stan.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Listopada 2013, 18:17:37 »
Dobra wiadomość. Ja się odezwę z parodniowym opóźnieniem (wyjazd). Co do tych cyferek - gdybyście chcieli napisać o ortach na prawdę wszystko - tom byłby grubszy niż encyklopedia  :) Tak na marginesie, niektórym usuwaczom wystarczało zdarcie tylko szóstki, nigdy natomiast nie widziałem zatartej wyłącznie jedynki. To potwierdza, że chodziło o nominał.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopada 2013, 19:28:31 »
W przypadku brakujacych cyfr 1-6, czy samej 6, na wielu monetach ciężko byłoby stwierdzić kiedy zostały one usunięte. Oczywiście można spotkać egzemplarze, na których ewidentnie widać niedawne starcie;-) Jednak na części monet, tylko na podstawie zdjęć nie dałoby się dobrze opracować takich wariantów. Dodatkowo jest obawa, że opisanie i przyporzadkowanie danego stopnia rzadkości, spowodowałoby częste usuwanie tych cyfr. A co za tym idzie, niszczenie monet.

Drugim pominiętym przykładem jest brak uwzględnienia mikro daty. Bardzo częsta nieczytelność nie pozwoliła na dokładna analizę.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Listopada 2013, 16:19:27 »
W końcu mogę oficjalnie napisać: Katalog jest w moich rękach :)
Jeszcze dziś napiszę wiadomość do osób, które wcześniej wyraziły zainteresowanie zakupem książki.
Norbert

ait24

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Orty Zygmunta III Wazy - Igor Szatalin
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Stycznia 2017, 17:59:21 »
Polecam stronę : http://orty.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet