Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:17:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Motyw rodziny na monetach  (Przeczytany 15272 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Motyw rodziny na monetach
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Września 2010, 20:13:54 »
Z tym excellente to raczej nie 20 tylko 2 (podwójne) excellente i para królewska zwrócona twarzami do siebie.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Motyw rodziny na monetach
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Września 2010, 23:12:08 »
dysponuję książką kobiety na monetach i tam jest podane 20\
nie jestem znawcą hiszpańszczyzny i byc może autor popełnił bład
wiesiek
a osoby sa faktycznie
 zwrócone do siebie twarzami  ;)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

xsw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Motyw rodziny na monetach
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Kwietnia 2011, 19:43:50 »
Monet związanych z angielską rodziną królewską (tak jak w przypadku przedstawionej w tym wątku monety 1$ z Wysp Cooka) jest mnóstwo.
Monety takie były emitowane przez wiele państw/kolonii/terytoriów przy okazji:

1. ślubów (wówczas przedstawiały daną parę: 1981 Diana i Karol, 1986 Andrzej i Sarah, 1999 Edward i Zofia, 2010 zaręczyny/2011 ślub - William i Kate),

2. rocznic ślubu Elżbiety II i Filipa (1997 - Golden Wedding, 2007 - Diamond Wedding) czy też Karola i Diany (mam jedną monetę z 1991 roku w dziesiątą rocznicę - 1 crown z Turks i Caicos),

3. urodzin - szczególnie Królowej Elżbiety - Królowej Matki (czyli żony Jerzego VI i matki Elżbiety II), która dożyła sędziwego wieku 102 lat... mam kilkadziesiąt monet z Królową Matką, w tym na kilku przedstawiona jest z córkami),

4. Jest też kilka monet z 2002/2003 z wizerunkiem Elżbiety II (jubileusz półwiecza panowania/koronacji) na których Królowa jest ukazana wraz z mężem lub z większą liczbą krewnych :)

5. Zdarzają się monety, na których przedstawionych jest kilku kolejno panujących (np. moneta australijska 1$ 2010 - 100 lat waluty australijskiej z Elżbietą II, Jerzym VI, Jerzym V i Edwardem VII - każda z tych osób była dzieckiem następnej więc rodzina jest jak najbardziej), albo jak moneta z Wysp Cooka upamiętniająca rok 3 monarchów (1936: Jerzy V, Edvard VIII i Jerzy VI) - dokładnego rocznika tej monety nie pamiętam, bo Wyspy Cooka mnie nie interesują (czyt. złom numizmatyczny).

jakbym poszukał to pewnie coś bym jeszcze znalazł...


Samter

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Motyw rodziny na monetach
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Czerwca 2012, 00:32:55 »
Bracia to też rodzina.

http://img717.imageshack.us/img717/6417/dukat.jpg
Motyw rodziny na monetach

 

R E K L A M A
aukcja monet