Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
14 Grudzień 2018, 22:21:21


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: TWNA - VIII edycja  (Przeczytany 10857 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 18 Grudzień 2013, 17:16:18 »

Salvete!

Tym razem zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu mogę ogłosić program VIII edycji TWNA:

6 lutego (od godz. 12.00 do 18.30, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji
7 lutego (od godz. 10.00 do 19.00, między modułami obiad – od 14.00 do 15.30):
- „Mennictwo Seleukidów” – 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji
- „Mennictwo rzymskiej prowincji Azji” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Mennictwo Persów Sasanidów i innych monarchii antycznego Bliskiego Wschodu” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- Panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką  – 1,5 godz. wykładu
8 lutego (od godz. 10.00, ok. godz. 14.15 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 30 min. wprowadzenia + 1,5 godz. ćwiczeń.
- „Antyczne i współczesne fałszerstwa monet” –1,5 godz. + 30 min. dyskusji


Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego" – stały, choć zawsze nico modyfikowany, punkt pierwszego dnia Warsztatów (przygotowany przez dr. hab. B. Awianowicza z UMK) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne).
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego" – stały, choć zawsze nieco modyfikowany, moduł w pierwszym dniu Warsztatów (przygotowany przez dr. hab. B. Awianowicza z UMK) poświęcony jest następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V.
- „Moneta jako źródło archeologiczne" - stały moduł (opracowany tym razem przez dr. J. Rakoczego z UMK) poświęcony jest m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie.
- „Mennictwo Seleukidów" - moduł (przygotowany przez dr. hab. J. Bodzka z UJ) poświęcony będzie produkcji menniczej związanej z dynastią stworzoną przez Seleukosem I, który umierając w 281 r. p.n.e. władał najrozleglejszym z państw hellenistycznych, rozciągającym od Azji Mniejszej do Indii. Chociaż za jego następców królestwo traciło kolejne ziemie, jeszcze na początku I w. p.n.e. mennictwo osłabionego i ograniczonego już jedynie do Syrii państwa Seleukidów odgrywało istotną rolę w regionie. Ostateczny kres dynastii przyniósł Pompejusz Wielki, który zdetronizował Antiocha XII i w 63 r. p.n.e. przekształcił jego państwo w rzymską prowincję.  
- „Mennictwo rzymskiej prowincji Azji" - moduł (przygotowany przez dr. Krzysztofa Jarzęckiego) będzie poświęcony monetom bitym w prowincji Azji, jednym z ważniejszych obszarów produkcji menniczej wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego, z którego pochodzą nie tylko zróżnicowane monety brązowe, lecz również srebrne (głównie cystofory).
- „Mennictwo Persów Sasanidów i innych monarchii antycznego Bliskiego Wschodu” - moduł (przygotowany przez kolekcjonera Piotra Orłowskiego) poświęcony zostanie historii monet Sasanidów, którzy aż po upadek państwa perskiego w połowie VII w. bili monety nawiązujące wagowo do drachmy attyckiej. Jako tło dla mennictwa sasanidzkiego ukazane zostaną poprzedzające je monety partyjskie oraz monety innych królestw Bliskiego Wschodu w czasach rzymskich.
- „Panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom prawnym związanym z numizmatyką" - moduł (przygotowany przez prawnika i zarazem numizmatyka – sędziego P. Grońskiego) poświęcony zostanie wybranym na życzenie uczestników zagadnieniom związanym z regulacjami prawnymi dotyczącymi znajdowania, nabywania, sprzedaży, przywożenia do Polski i wywożenia z kraju monet antycznych.
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych" - moduł (prowadzony przez dr. M. Kołyszkę) pozwalający w profesjonalnym laboratorium konserwatorskim w praktyce wypróbować różne metody profesjonalnego oczyszczania i konserwacji monet antycznych.
- „Antyczne i współczesne fałszerstwa monet” – moduł (opracowany przez dr. hab. B. Awianowicz) przedstawiający genezę i funkcjonowanie platerowanych monet antycznych: staterów, drachm, a przede wszystkim rzymskich denarów – tzw.  subaerati („z brązowym rdzeniem”) oraz tzw. denarów limesowych, jak również nowożytnym i współczesnym kopiom i fałszerstwom monet antycznych (wraz z prezentacją różnych typów obiektów).

Organizatorami VIII edycji Warsztatów są: Fundacja Traditio Europae, Instytut Archeologii UMK i Toruński Oddział PTN, a miejscem spotkania znów będzie Instytut Archeologii UMK, Szosa Bydgoska 44/48.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca stycznia 2014 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 160 zł za całość, 120 zł za dwa dni lub 80 zł za udział w wybranych modułach w ramach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Studenci ponoszą 50 % kosztów, tj. 80 zł za trzy, 60 za dwa lub 40 za jeden dzień uczestnictwa.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 1 lutego 2014 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl


Pozdrawiam wszystkich serdecznie i już teraz życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a pod choinką wielu wymarzonych monet!

B.
Zapisane
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 08 Styczeń 2014, 23:52:58 »

Salvete Carissimi!

Dobre wieści z frontu przygotowań do VIII edycji TWNA: oto dzięki uprzejmości firmy Restauro w ramach zajęć praktycznych w sobotę 8 lutego będziemy mieli możliwość wypróbowania na kilku-kilkunastu monetach antycznych najnowocześniejszych urządzeń laserowych, jakie stosuje się w profesjonalnym czyszczeniu i konserwacji zabytków. Zajęcia odbędą się w siedzibie firmy na Małych Garbarach. Jeśli ktoś się waha, czy warto przyjechać w lutym do Torunia, może ta wiadomość rozwieje wątpliwości...

Valete!

B.
Zapisane
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

Wiadomości: 40


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 22 Styczeń 2014, 21:03:17 »

Cześć.
Mam pytanie.  W sumie nawet dwa. Ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej w Toruniu (mam jakieś, trzeba dokupić różnicę o jaką zdrożały, kupowalem rok temu) ? W jaki numer mam wsiąść na dworcu, żeby dojechać do Polonii ?
Pozdrawiam
Piotr
Zapisane
okejos
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 059

Wiadomości: 3 002Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 22 Styczeń 2014, 21:15:05 »

ask google Chichot
http://www.torun.pl/pl/miasto/transport-publiczny/komunikacja-miejska/oplaty-za-przejazdy
Zapisane

Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 22 Styczeń 2014, 23:37:51 »

Drogi Piotrze,

google, owszem, pomoże, podobnie jak różne apki na smartfony. Jako torunianin służę jednak odpowiedzią: pojedynczy bilet kosztuje 2,80, karnet (8 przejazdów) kosztuje 20,10 zł, do Polonii dojedziesz z Dworca Głównego autobusami nr 11, 22, 27 i 36 - wysiadasz na trzecim przystanku - Plac Rapackiego - skąd do hotelu dojdziesz w ciągu 5 - maksymalnie 10 min.

Pozdrawiam i do zobaczenia!

B.
Zapisane
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

Wiadomości: 40


Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 23 Styczeń 2014, 00:24:23 »

Dzięki za odpowiedzi. Co do takich portali, jestem sceptykiem, ale jak widac miło było przeżyć pozytywne rozczarowanie :-). Do zobaczenia już za 2 tygodnie.
Pozdrawiam nocą
Piotr
Zapisane
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 31 Styczeń 2014, 15:42:44 »

Salvete!

Ponieważ VIII edycja TWNA już za niespełna tydzień, bardzo proszę wszystkich chętnych do udziału w niej o wiadomość, na ile dni się wybierają do Torunia. Nieśmiało przypominam również o wpłatach za uczestnictwo na konto Fundacji Traditio Europae.

Valete i do zobaczenia w Toruniu!

B.
Zapisane
Aurelius
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Legitymacja: TPZN nr 048

Wiadomości: 668Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 31 Styczeń 2014, 16:26:18 »

Ja niestety mogę być tylko jeden dzień, a zatem przyjeżdżam w piątek z samego rana i wyjeżdżam w sobotę też raniutko (niestety nie zostanę na sobotnie zajęcia choć zapowiadają się niezwykle ciekawie i strasznie żałuję ale mam o 10 rano wykłady w Warszawie...).
pozdrawiam Paweł
Zapisane
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

Wiadomości: 40


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 31 Styczeń 2014, 20:43:25 »

Jestem od czwartku do soboty.  Zaplacone, Polonia zarezerwowana.
Do zobaczenia.
Pozdrawiam.
Piotr
Zapisane
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

Wiadomości: 628Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 31 Styczeń 2014, 20:52:36 »

Ech, aż mnie skręca z zazdrości Mrugnięcie
Niestety nie mam teraz czasu/urlopu, żeby przyjechać do Torunia. Pierwsza poł. lutego okazała się dla mnie niewykonalna. Szkoda, bo (jak zawsze) mam wielką chęć się z Wami spotkać. Do tego tematyka Warsztatów wyjątkowo ciekawa. Cóż... wrześniowych nie odpuszczę!

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim uczestnikom bardzo udanych warsztatów!
Zapisane
Orpio
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 029
Zainteresowania:
Cesarstwo Rzymskie, Judea, Sasanidzi

Wiadomości: 1 359Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : 31 Styczeń 2014, 21:33:33 »

Witam,
Ja będę tylko w piątek. Wieczorem wracam. Niestety tak się ułożyło....

Zapisane

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029
Hermogenes
Stały bywalec
***
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytna Grecja, Rzym, w mniejszym stopniu mennictwo Celtów, Persów i Partów.

Wiadomości: 584Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : 31 Styczeń 2014, 22:22:44 »

Salvete!

Dziękuję Wam serdecznie za wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że tym razem zimowa edycja będzie bardziej kameralna niż zwykle...

Serdeczności

B.
Zapisane
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

Wiadomości: 40


Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : 05 Luty 2014, 21:56:16 »

Spakowany. Tym razem zabieram zestaw blaszek. Na szczescie dziś dotarla przesylka, bedzie wiec parę ciekawych sztuk. Do zobaczenia jutro :-).
P.
Zapisane
drWho
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
PRL, IIIRP, RZYM

Wiadomości: 40


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : 08 Luty 2014, 16:55:04 »

No i powrót do szarej rzeczywistości :-)

Dziękuję wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas i super edycję. Organizatorom za wysiłek i chęć kontynuacji Warsztatowej idei. Było super. No i czekam na numer IX.
Pozdrawiam.
Piotr
Zapisane
Aurelius
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Legitymacja: TPZN nr 048

Wiadomości: 668Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 08 Luty 2014, 20:50:36 »

Bardzo, bardzo żałuję, że jednak nie mogłem dotrzeć Smutny ale choroba która mnie zmogła nie tylko nie ustępuje ale się wzmaga, chyba najwyższy czas na antybiotykową odsiecz... Pierwsze sygnały o tym jak było utwierdzają mnie w przekonaniu, że żałować (że nie zobaczyłem przyjaciół, szacownego grona uniwersyteckiego, nie uczestniczyłem w ciekawych wykładach, nie oglądałem nowych monet, nie testowałem lasera do konserwacji) to zdecydowanie za mało powiedziane.... Smutny
Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM