Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:57:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TWNA - VIII edycja  (Przeczytany 22475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Grudnia 2013, 17:16:18 »
Salvete!

Tym razem zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu mogę ogłosić program VIII edycji TWNA:

6 lutego (od godz. 12.00 do 18.30, między modułami przerwa na obiad – od 14.30 do 15.00):
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego” – 2 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Moneta jako źródło archeologiczne” – 1 godz. wykładu + 15 min. dyskusji
7 lutego (od godz. 10.00 do 19.00, między modułami obiad – od 14.00 do 15.30):
- „Mennictwo Seleukidów” – 1,5 godz. wykładu + ok. 30 min. dyskusji
- „Mennictwo rzymskiej prowincji Azji” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- „Mennictwo Persów Sasanidów i innych monarchii antycznego Bliskiego Wschodu” – 1,5 godz. wykładu + 30 min. dyskusji
- Panel dyskusyjny poświęcony aspektom prawnym związanym z numizmatyką  – 1,5 godz. wykładu
8 lutego (od godz. 10.00, ok. godz. 14.15 obiad i zakończenie warsztatów):
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych” – 30 min. wprowadzenia + 1,5 godz. ćwiczeń.
- „Antyczne i współczesne fałszerstwa monet” –1,5 godz. + 30 min. dyskusji


Charakterystyka:
- „Wprowadzenie do mennictwa świata greckiego" – stały, choć zawsze nico modyfikowany, punkt pierwszego dnia Warsztatów (przygotowany przez dr. hab. B. Awianowicza z UMK) obejmuje następujące zagadnienia: terminologia numizmatyczna, systemy wagowe i nominały greckie, początki pieniądza, ogólna charakterystyka mennictwa epoki archaicznej, klasycznej i hellenistycznej, rozwój legend i oznaczeń na monetach greckich, monety Persji Achemenidów oraz partyjskie, naśladownictwa monet (greckie, celtyckie i inne).
- „Wprowadzenie do mennictwa rzymskiego" – stały, choć zawsze nieco modyfikowany, moduł w pierwszym dniu Warsztatów (przygotowany przez dr. hab. B. Awianowicza z UMK) poświęcony jest następującym zagadnieniom: początki mennictwa rzymskiego, rzymskie nominały czasów republiki i cesarstwa, ikonografia i rozwój legend na monetach republikańskich oraz cesarskich (również prowincjonalnych), moneta jako nośnik propagandy, kryzys wieku III, chrystianizacja mennictwa w wieku IV i V.
- „Moneta jako źródło archeologiczne" - stały moduł (opracowany tym razem przez dr. J. Rakoczego z UMK) poświęcony jest m.in. roli monety jako kontekstu dla innych obiektów archeologicznych oraz  innym obiektom (np. ceramice) jako  pomocy przy datowaniu monet; wykład obejmuje również informacje o najważniejszych znaleziskach monet w Polsce i na świecie.
- „Mennictwo Seleukidów" - moduł (przygotowany przez dr. hab. J. Bodzka z UJ) poświęcony będzie produkcji menniczej związanej z dynastią stworzoną przez Seleukosem I, który umierając w 281 r. p.n.e. władał najrozleglejszym z państw hellenistycznych, rozciągającym od Azji Mniejszej do Indii. Chociaż za jego następców królestwo traciło kolejne ziemie, jeszcze na początku I w. p.n.e. mennictwo osłabionego i ograniczonego już jedynie do Syrii państwa Seleukidów odgrywało istotną rolę w regionie. Ostateczny kres dynastii przyniósł Pompejusz Wielki, który zdetronizował Antiocha XII i w 63 r. p.n.e. przekształcił jego państwo w rzymską prowincję.  
- „Mennictwo rzymskiej prowincji Azji" - moduł (przygotowany przez dr. Krzysztofa Jarzęckiego) będzie poświęcony monetom bitym w prowincji Azji, jednym z ważniejszych obszarów produkcji menniczej wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego, z którego pochodzą nie tylko zróżnicowane monety brązowe, lecz również srebrne (głównie cystofory).
- „Mennictwo Persów Sasanidów i innych monarchii antycznego Bliskiego Wschodu” - moduł (przygotowany przez kolekcjonera Piotra Orłowskiego) poświęcony zostanie historii monet Sasanidów, którzy aż po upadek państwa perskiego w połowie VII w. bili monety nawiązujące wagowo do drachmy attyckiej. Jako tło dla mennictwa sasanidzkiego ukazane zostaną poprzedzające je monety partyjskie oraz monety innych królestw Bliskiego Wschodu w czasach rzymskich.
- „Panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom prawnym związanym z numizmatyką" - moduł (przygotowany przez prawnika i zarazem numizmatyka – sędziego P. Grońskiego) poświęcony zostanie wybranym na życzenie uczestników zagadnieniom związanym z regulacjami prawnymi dotyczącymi znajdowania, nabywania, sprzedaży, przywożenia do Polski i wywożenia z kraju monet antycznych.
- „Czyszczenie i konserwacja monet antycznych" - moduł (prowadzony przez dr. M. Kołyszkę) pozwalający w profesjonalnym laboratorium konserwatorskim w praktyce wypróbować różne metody profesjonalnego oczyszczania i konserwacji monet antycznych.
- „Antyczne i współczesne fałszerstwa monet” – moduł (opracowany przez dr. hab. B. Awianowicz) przedstawiający genezę i funkcjonowanie platerowanych monet antycznych: staterów, drachm, a przede wszystkim rzymskich denarów – tzw.  subaerati („z brązowym rdzeniem”) oraz tzw. denarów limesowych, jak również nowożytnym i współczesnym kopiom i fałszerstwom monet antycznych (wraz z prezentacją różnych typów obiektów).

Organizatorami VIII edycji Warsztatów są: Fundacja Traditio Europae, Instytut Archeologii UMK i Toruński Oddział PTN, a miejscem spotkania znów będzie Instytut Archeologii UMK, Szosa Bydgoska 44/48.

Warunki uczestnictwa:
Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa w warsztatach do końca stycznia 2014 r. Prosimy też o informację, czy będą Państwo uczestniczyć w całości, czy też w części przewidzianych zajęć. Jeśli przyjeżdżają Państwo jedynie na część warsztatów, prosimy o informację o konkretnych terminach.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 160 zł za całość, 120 zł za dwa dni lub 80 zł za udział w wybranych modułach w ramach jednego dnia (w cenę wliczony obiad i materiały). Studenci ponoszą 50 % kosztów, tj. 80 zł za trzy, 60 za dwa lub 40 za jeden dzień uczestnictwa.
Prosimy o wpłaty najpóźniej do 1 lutego 2014 r. na konto Fundacji „Traditio Europae” w Volkswagen Bank Direct: 16 2130 0004 2001 0426 1574 0001 z dopiskiem: „darowizna na cele statutowe”.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Bartoszem Awianowiczem: bartosz.awianowicz@uni.torun.pl


Pozdrawiam wszystkich serdecznie i już teraz życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a pod choinką wielu wymarzonych monet!

B.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2013, 23:28:10 wysłana przez Hermogenes »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Stycznia 2014, 23:52:58 »
Salvete Carissimi!

Dobre wieści z frontu przygotowań do VIII edycji TWNA: oto dzięki uprzejmości firmy Restauro w ramach zajęć praktycznych w sobotę 8 lutego będziemy mieli możliwość wypróbowania na kilku-kilkunastu monetach antycznych najnowocześniejszych urządzeń laserowych, jakie stosuje się w profesjonalnym czyszczeniu i konserwacji zabytków. Zajęcia odbędą się w siedzibie firmy na Małych Garbarach. Jeśli ktoś się waha, czy warto przyjechać w lutym do Torunia, może ta wiadomość rozwieje wątpliwości...

Valete!

B.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Stycznia 2014, 21:03:17 »
Cześć.
Mam pytanie.  W sumie nawet dwa. Ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej w Toruniu (mam jakieś, trzeba dokupić różnicę o jaką zdrożały, kupowalem rok temu) ? W jaki numer mam wsiąść na dworcu, żeby dojechać do Polonii ?
Pozdrawiam
Piotr

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Stycznia 2014, 23:37:51 »
Drogi Piotrze,

google, owszem, pomoże, podobnie jak różne apki na smartfony. Jako torunianin służę jednak odpowiedzią: pojedynczy bilet kosztuje 2,80, karnet (8 przejazdów) kosztuje 20,10 zł, do Polonii dojedziesz z Dworca Głównego autobusami nr 11, 22, 27 i 36 - wysiadasz na trzecim przystanku - Plac Rapackiego - skąd do hotelu dojdziesz w ciągu 5 - maksymalnie 10 min.

Pozdrawiam i do zobaczenia!

B.
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2014, 22:26:37 wysłana przez Hermogenes »

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Stycznia 2014, 00:24:23 »
Dzięki za odpowiedzi. Co do takich portali, jestem sceptykiem, ale jak widac miło było przeżyć pozytywne rozczarowanie :-). Do zobaczenia już za 2 tygodnie.
Pozdrawiam nocą
Piotr

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Stycznia 2014, 15:42:44 »
Salvete!

Ponieważ VIII edycja TWNA już za niespełna tydzień, bardzo proszę wszystkich chętnych do udziału w niej o wiadomość, na ile dni się wybierają do Torunia. Nieśmiało przypominam również o wpłatach za uczestnictwo na konto Fundacji Traditio Europae.

Valete i do zobaczenia w Toruniu!

B.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Stycznia 2014, 16:26:18 »
Ja niestety mogę być tylko jeden dzień, a zatem przyjeżdżam w piątek z samego rana i wyjeżdżam w sobotę też raniutko (niestety nie zostanę na sobotnie zajęcia choć zapowiadają się niezwykle ciekawie i strasznie żałuję ale mam o 10 rano wykłady w Warszawie...).
pozdrawiam Paweł

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Stycznia 2014, 20:43:25 »
Jestem od czwartku do soboty.  Zaplacone, Polonia zarezerwowana.
Do zobaczenia.
Pozdrawiam.
Piotr

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Stycznia 2014, 20:52:36 »
Ech, aż mnie skręca z zazdrości ;)
Niestety nie mam teraz czasu/urlopu, żeby przyjechać do Torunia. Pierwsza poł. lutego okazała się dla mnie niewykonalna. Szkoda, bo (jak zawsze) mam wielką chęć się z Wami spotkać. Do tego tematyka Warsztatów wyjątkowo ciekawa. Cóż... wrześniowych nie odpuszczę!

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim uczestnikom bardzo udanych warsztatów!

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Stycznia 2014, 21:33:33 »
Witam,
Ja będę tylko w piątek. Wieczorem wracam. Niestety tak się ułożyło....

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Stycznia 2014, 22:22:44 »
Salvete!

Dziękuję Wam serdecznie za wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że tym razem zimowa edycja będzie bardziej kameralna niż zwykle...

Serdeczności

B.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Lutego 2014, 21:56:16 »
Spakowany. Tym razem zabieram zestaw blaszek. Na szczescie dziś dotarla przesylka, bedzie wiec parę ciekawych sztuk. Do zobaczenia jutro :-).
P.

drWho

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 40
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Lutego 2014, 16:55:04 »
No i powrót do szarej rzeczywistości :-)

Dziękuję wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas i super edycję. Organizatorom za wysiłek i chęć kontynuacji Warsztatowej idei. Było super. No i czekam na numer IX.
Pozdrawiam.
Piotr

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: TWNA - VIII edycja
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Lutego 2014, 20:50:36 »
Bardzo, bardzo żałuję, że jednak nie mogłem dotrzeć :( ale choroba która mnie zmogła nie tylko nie ustępuje ale się wzmaga, chyba najwyższy czas na antybiotykową odsiecz... Pierwsze sygnały o tym jak było utwierdzają mnie w przekonaniu, że żałować (że nie zobaczyłem przyjaciół, szacownego grona uniwersyteckiego, nie uczestniczyłem w ciekawych wykładach, nie oglądałem nowych monet, nie testowałem lasera do konserwacji) to zdecydowanie za mało powiedziane.... :(

 

R E K L A M A
aukcja monet