Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 10:22:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: bizantyjski solid proszę o id.  (Przeczytany 1681 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenon474

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
bizantyjski solid proszę o id.
« dnia: 16 Listopada 2013, 15:48:31 »
Witam szanowne grono .Prosiłbym o identyfikację tej monety otóż przekopałem setki stron katalogów internetowych sprawdzałem archiwa aukcji i nigdzie nie mogę znaleźć tego stempla domyślam się ,( na podstawie podobieństwa z innymi monetami )że chodzi tu najprawdopodobniej o bardzo rzadkiego solida zenona z pierwszego panowania ale co i jak pewności nie mam, takiego samego dla porównania nie znalazłem Dlatego ponawiam prośbę o wszelkie info na tema tej monety .

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: bizantyjski solid proszę o id.
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2013, 18:18:22 »
Witam . Sądzę że nie jest to moneta Zenona, a arcyciekawa moneta wybita przez germańskiego wodza Odoaekera . Był on odpowiedzialny za odsunięcie od władzy ostatniego cesarza zachodu Romulusa  , i bił monety z wizerunkiem Zenona w dowód uznania zwierzchności cesarza wschodniego cesarstwa . Tenże Zenon nie odwazajemnił jednakże amorów i nasłał na Odokara ostrogotów pod panowaniem Teodoryka .. Charakterystyczne dla tych monet P-ERP w legendzie awersu .
Pozdrawiam .
Janusz
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2013, 18:42:20 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: bizantyjski solid proszę o id.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Listopada 2013, 19:08:22 »
Rzeczywiście pochopnie przypisałem monetę Odoakerowi ( choć tak do końca to bym takiej atrybucji nie wykluczał ) , moneta jedank wymaga  głębszych przemyśleń i poszukiwań materiału porównawczego , Na dobra sprawę , jeśli założyć ,że w legedzie awersu jest błąd to można ją przypisać i Zennowi i wszystkim ważnym wasalom z tego okresu : Odoaekerowi , Teodorykowi i Neposowi .Jeśli jedank błędu nie ma to sprawa jest poważniejsza i może to być jakaś ekstra rzadzinka .

 

R E K L A M A
aukcja monet