Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:33:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szelągi. Atrybucje...  (Przeczytany 4684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Szelągi. Atrybucje...
« dnia: 10 Maja 2009, 20:44:37 »
Witam,
wciągnął mnie bardzo temat szelągów. Ostatnio kilka sztuk z różnych źródeł do mnie przyszło i w związku z tym mam dwie uwagi i zarazem pytania do atrybucji.
1. Kupiłem kilka sztuk na aukcjach Antykwariatu Niemczyka. Właściwie to interesował mnie jeden szeląg, a inne tak zalicytowałem przy okazji. Były w dość czytelnych stanach więc pomyślałem, czemu nie. Gdy dostałem je do domu dokładnie pooglądałem i zamknąłem w holderze. Później wpisywałem do inwentarza i drukowałem opis na holder. Wziąłem sobie opis z aukcji... Po pewnym czasie chciałem uzupełnić mennicę. Otwieram więc Kopickiego i szukam numeru... a tu jakieś trojaki... Myślę, a może to Kopicki, ale katalog ZIIIW? (jak tam jest numerowane - od 1?). Otwieram litewskie... Nie ma takiego typu... Biorę szeląg w rękę - Koronny, mennica Bydgoszcz, Kopicki 717. Tak jest moim zdaniem. Link do aukcji póki aktywna: http://www.allegro.pl/item587222395_587222395.html. Generalnie byłem ciężko zdziwiony bo wydawało mi się, że o ile można się mylić w Rzymie to na polskich aukcjach polskich numizmatów nie ma takich błędów, a ostatnio spotykam coraz to więcej błędów wołających o pomstę do nieba...
2. Inny szeląg, który ostatnio przyszedł do mnie (Zdjęcia poniżej). Jest to Kopicki: 3449. Szeląg litewski 1617. Mennica Wilno. Zastanawiam się tylko jak wygląda 3440. Szukałem na archiwum WCN-u ale jest tylko mój typ. Czy ta strzałka jest wtedy ustawiona promieniście? Może ktoś ma ten typ?

Pozdrawiam :)

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi. Atrybucje...
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maja 2009, 21:35:10 »
http://www.allegro.pl/item637069067_jan_kazimierz_szelag_litewski_1652_st_2.html

Czy to aby nie powinien być 1653? Wydaje mi się, że widzę 3...

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Szelągi. Atrybucje...
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2009, 21:46:42 »
Zresztą na rewersie pod pogonią mamy herb Korwin, a w 1652 były tylko typy z herbem Gozdawa.

 

R E K L A M A
aukcja monet