Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:05:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: TROJAK 1528  (Przeczytany 13191 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lutego 2014, 22:46:25 »
Pan Marek albo pan Sergiusz ( pgnum&pda). Ich moge polecic.

A jaka waga tego trojaka? Ma pan mozliwosc zwazenia z dokladnoscia
do przynajmniej 0,1 grama?
jarek

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Lutego 2014, 14:12:27 »
Witam !
 Uważam podobnie jak Optimus_Prime, że najpewniejszą opinią będzie zdanie dobrego kolekcjonera monet Zygmunta Starego. Tacy pasjonaci wiedzą najlepiej i najwięcej,wiedzą lepiej niż certyfikowani fachowcy od wszystkiego. A jak to jest z fachowcami od wszystkiego, pokazuje najlepiej przykład tego badziewia
http://allegro.pl/k-jagiellonczyk-piedfort-szelaga-gdanskiego-i3941504321.html
 Pozdrawiam.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Lutego 2014, 14:55:57 »
Zdjęć tamtego trojaka  nie dostałem bo Otto już ich nie ma. Bez ewentualnego wzięcia w ręce i sprawdzenia pod mikroskopem nie wypowiem się już na
temat tej monety. Z samych zdjęć to loteria.

Co do poprzednich wypowiedzi... Myślę, że nie powinniśmy demonizować handlarzy ( oczywiście mam na myśli tylko tych z renomą a i tak nie wszystkich).
Jak wiadomo zawsze może zdarzyć się wpadka i ten temat niedawno był wałkowany  przy okazji monet antycznych. To nie dyskwalifikuje tych ludzi !!!

Po pierwsze trochę monet przeszło przez ich ręce i choćby tylko z tego powodu mają tę przewagę porównawczą.

Po drugie jeśli chce się sprzedać monetę ( a taki cel ma nasz kolega) to w takim wypadku odpowiedzialność za ewentualną wpadkę spada na aukcjonera, więc
dla sprzedającego to duży plus.

Oczywiście najlepiej byłoby wybrać się do Opola i dać obejrzeć panu Tadeuszowi ( trojak koronny z 1528 roku był jego ulubionym trojakiem ) - wiadomo za późno, więc
tak naprawdę gdzie szukać tego fachowca od monet Zygmunta Starego? Taka rada nic nie wnosi. Kto nim jest i jaką gwarancję oryginalności może dać?

Tak naprawdę to historia tej monety może być jedyną odpowiedzią. Takie rzadkie trojaki w takim stanie zachowania nie biorą się znikąd.

 
jarek

grzegorzm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Lutego 2014, 09:44:24 »
Tak jak pisałem wcześniej jest w rodzinie od około 1930.  Dziadek prawdopodobnie otrzymał ją w rozliczeniu zapłaty. Ale.... Zapytać nie mam kogo bo dziadek dawno zmarł a myślę że tylko on wiedział coś więcej. Od kiedy dowiedziałem że może być coś warta to...
Szkoda z nią się rozstać ale cena kusi.

grzegorzm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Lutego 2014, 08:34:12 »
Uzupełnię tylko waga 5.8 średnica 2.9 gdyby znalazł się ktoś do dokładnej ekspertyzy to bym chętnie skorzystał.
Nie mam zamiaru nikogo skrzywdzić ani oszukać przy sprzedaży, jeżeli okaże się że to nie oryginał(choć wierzę że to nie podróba) to ta moneta nie ujrzy światła dziennego na żadnej aukcji. Pozostanie w rodzinie.
 Mam jeszcze pytanie. Dlaczego ta sama moneta w jednej jest A z poprzeczką a w mojej brak?
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2014, 17:15:20 wysłana przez grzegorzm »

piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Lipca 2014, 23:14:07 »
Witaj,
Ciekaw jestem co z tym trojakiem?

Pozdrawiam,
Piotrex
Legitymacja: TPZN nr 061

grzegorzm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Lipca 2014, 08:34:36 »
Można śmiało zadzwonić i się zapytać.
Chyba, że w zaistniałych sytuacjach komuś jest troszkę niezręcznie. A co do opinii tak zwanych ,,znawców, fachowców " jak siebie nazywają, pokazując monetę ; przez pierwsze parę minut nazywa ją szóstakiem ??? Zastanawiam się czy to był SZOK  czy przez te kilka minut przejezyczenia.?  myślę że jednak szok.

Pozdrowienia!!

Grzegorz M.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Lipca 2014, 12:10:00 »
A czy to nie ta sama moneta lub identyczny drugi egzemplarz.
W tej chwili nie mam czasu dokładnie porównać zdjęcia, więc może ktoś zainteresowany dokona małej analizy.  ;)

http://www.allegromat.pl/aukcja162255

Mała uwaga. Wtedy dwie osoby licytowały ponad 11 tys. Chodzi o wcześniejszą aukcję innego sprzedawcy.
Teraz na zdjęciu podano wagę 5,74 g.

Norbert

grzegorzm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Lipca 2014, 12:43:06 »
Tak to ta sama i nie mam maszynki do produkcji trojaków.  Tym razem było ważone na wadze jubilerskiej.  Jeśli to kogoś interesuje mogę podać trzy zera po przecinku. Jednak jak zauważyłem podają dwa po przecinku.

Pozdrowienia!!
Grzegorz M.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: TROJAK 1528
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Maja 2015, 10:11:34 »
Korzystając z nowego archiwum monet z kolekcji T. Igera znalazłem taki wariant ( nie identyczny stempel, ale A bez poprzeczki i
nieregularna gwiazdka między REX i POLONIE na awersie):

http://iger.wcn.pl/coins/1141   - druga moneta na stronie.

reasumując uważam, że trojak z wątku jest oryginalny.
jarek

 

R E K L A M A
aukcja monet