Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:41:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego  (Przeczytany 33075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Stycznia 2014, 21:30:10 »
Koledzy tu takie piękności wklejają, a ja ustrzeliłem kolejnego paskuda doczyszczeńca (Indian head)...
Biorąc jednak pod uwagę, że większość produktów mennicy rzymskiej z lat 318-20 od dłuższego czasu nieodmiennie ląduje w pięknym mieście Sztokholmie, a na taką odmianę i tak polowałem, jestem zadowolony!
Proszę zwrócić uwagę na kapitalną ozdobę hełmu - prawdziwie to cesarski symbol majestatu, godności i dostojeństwa...   ;)

ZM

PS. Ciekawe, co po doczyszczeniu ujawni się w odcinku? Na razie jakieś S mi tam majaczy...  :)
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2014, 21:46:58 wysłana przez zenonmoj »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Stycznia 2014, 21:43:10 »
Chyba faktycznie widać tam S.Gratulacje i miłej zabawy przy doczyszczaniu(to też umiejętnie wykonane przynosi satysfakcje).
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Stycznia 2014, 21:54:36 »
Oj, będzie z tym zabawa... Ale jestem dobrej myśli. Z rewersem trudno będzie, ale awers (a to właśnie jest tu najciekawsze) na pewno uda się nieco poprawić. Oprócz tych malachitowych i czerwonych purchli widzą tam sporo zwykłego, skamieniałego brudu, który powinien zejść.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Stycznia 2014, 18:11:21 »
Już od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem upolowania sobie jakiegoś fajnego, regularnego Karauzjusza. Konkretnie od lata (2013), kiedy to dostałem straszny wycisk przy próbie nabycia zdechlaka z bardzo rzadkim popiersiem (konsularnym w lewo, z ptaszkowatym berłem w łapce).
Postanowiłem wówczas bacznie obserwować rynek i następnym razem zostawić pukawkę w szafie i strzelać z broni większego kalibru, mając cichą nadzieję, że nie stanie mi na drodze ktoś dysponujący Grubą Bertą...
Co do Karauzjusza, to muszę powiedzieć, że jego monetki osiągają regularnie raczej wysokie ceny i na "promocję" nie ma co liczyć - porządne, w miarę czytelne egzemplarze z ładnymi portretami to wydatek co najmniej 30 GBP. Jeśli to rzadsze odmiany, ceny stają się dość nieprzewidywalne.
Na taką to (niestety) odmianę natrafiłem ostatnio i dziś nadszedł dzień odstrzału.
Strzelałem ze sporej armatki i udało się, ale niewiele brakowało, bym poległ. Zwycięstwo trochę pyrrusowe, w budżecie zakupowym zieje dziura, ale już wkrótce blaszka zajmie miejsce obok innej, nie mniej rzadkiej...
Zapytają może Koledzy: no a co właściwie jest tu ciekawego, skoro moneta nawet nie jest specjalnie ładna?
Egzemplarz ten unaocznia ambicję Karauzjusza bycia obok Dioklecjana i Maksymiana trzecim augustem, co zaznaczone zostało w legendzie rewersu ...AVGGG.

A więc:

IMP C CARAVSIVS P F AVG
VIRTVS AVGGG
 S|P  
MLXXI

RIC 182 (r2), Carson 30, Bourne 45

Pozdrawiam

ZM

PS. Z ostatniej chwili: ... a tego rzadkiego wianuszka Konstantyna RIC VII Arles 223, stanowiącego poczatek "regularnych" emisji tego motywu, nikt nie chciał, więc przygarnąłem go za cenę wywoławczą 6,99 $. O, tempores!!!
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia 2014, 00:30:04 wysłana przez zenonmoj »

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Stycznia 2014, 11:54:47 »
Dawno nic nie pisałem bo i czasu jakoś mało i klawiaturę zawiało... Coś tam jednak upolowałem i czekam na okazję by do rąk trafiło bo na razie w USA leży. Brutus Imp. Quinarius , mint moving with Brutus 43-42, AR LEIBERTAS Laureate head of Libertas r. Rev. Prow-stem and anchor in saltire. Babelon Junia 33. C –, after 5. Sydenham 1288. Sear Imperators 210. King 79. Crawford 506/3.
Mam nadzieję że miłośnicy tego okresu podzielą moje przeogromne zadowolenie bo chociaż nietani to grubo poniżej 200$ upolowany.
Dopisało też szczeście w zakresie Marka Antoniusza - powoli dobiegam do kompletu jego kwinarów choć jeszcze coś tam brakuje niestety... (dalsze zdjęcia w kolejnym poście)
Pozdrawiam Wszystkich , niestety w Toruniu teraz nie będę bo mam własną konferencję w Zamościu. MarekD
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 12:04:32 wysłana przez MarekD »

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Stycznia 2014, 11:56:32 »
jest też jeden w wersji "subero"
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 12:01:30 wysłana przez MarekD »

MarekD

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Collectio subaeratorum
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Stycznia 2014, 11:57:36 »
To niestety wszystkie (narazie !!!)
A więcej kwinarków na stronie - jak zawsze zapraszam http://subaeratus.cba.pl/?page_id=1889
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 12:19:20 wysłana przez MarekD »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Stycznia 2014, 19:02:34 »
Gratulacje!Bardzo ciekawe monetki.Co prawda na razie ograniczam się do cesarstwa ale coraz bardziej ciągnie mnie w stronę republiki.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Stycznia 2014, 19:12:40 »
Ja dorzucę swoje monetki ,które dzisiaj doszły.Gordian pomoczył się troszkę w winianie i wygląda o wiele lepiej.
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 19:29:32 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Stycznia 2014, 19:42:23 »
jest tyle pieknych monet na które by sie zapolowało... ale bramki coraz droższe i zawężają zakupy.. gratuluję moentek.
 a na fotkach strzał z dzisaj i cieszy i smuci, bo drogawo
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 20:38:58 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Stycznia 2014, 21:17:41 »
Witam, pozwólcie kochani że i ja się pochwalę.. Przywaliłem trochę w górną półkę ale chciałem dostać "to coś" od dłuższego czasu, a cena - jak na ten okaz - była baaaaardzo okazyjna: a oto i on.. Juliusz Cezar: na awersie CAESAR DICT PERPETVO, głowa Cezara w prawo w wieńcu laurowym, Rewers SEPVLLIVS MACER. Stojąca Wenus z wiktorią na ręku, tarcza u nóg, waga 3.40 g. średnica: 19mm. W realu prezentuje się znacznie lepiej. Nie ma żadnych rozwarstwień, metal zdrowy, portret bardziej czytelny, zdrowa moneta ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Stycznia 2014, 21:19:53 wysłana przez Aurelius »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Stycznia 2014, 21:41:53 »
Gratulacje, jak na tą monetę cena rzeczywiście bardzo atrakcyjna. Swoją drogą, jak krótkie są chwile chwały, w kontekście legendy awersu tej monety wybitej na kilka tygodni przed śmiercią Cezara: "DICT PERPETVO CAESAR" , cezar - dyktator na wieczność .
« Ostatnia zmiana: 30 Stycznia 2014, 22:05:07 wysłana przez Julek C »

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Stycznia 2014, 22:23:20 »
Gratulacje!Może kolega uchylić rąbka tajemnicy odnośnie atrakcyjnej ceny?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Stycznia 2014, 08:01:25 »
Gratulacje!Może kolega uchylić rąbka tajemnicy odnośnie atrakcyjnej ceny?
Dziękuję. Co do ceny to w tym przypadku tylko na prive'a. Pozdrawiam!

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu zimowego
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Stycznia 2014, 11:12:36 »
Pawle! Gratulacje! Mam nadzieję, że przywieziesz Cezara ze sobą na TWNA...

Cytuj
"DICT PERPETVO CAESAR" , cezar - dyktator na wieczność

Ściślej: "dyktator nieprzerwanie / na czas nieokreślony" - "na wieczność" byłoby "in aeternum" lub po prostu "dictator aeternus", ale to miałoby już konotacje eschatologiczne, a Cezarowi chodziło o coś bardzo praktycznego - zamiast być obwoływanym po raz kolejny dyktatorem na pół roku, uznał, że poręczniej będzie wprowadzić "drobny" wyjątek w tradycji i zostać dyktatorem "na czas nieokreślony", zamiast po prostu dyktatorem po raz czwarty, piąty etc.

Pozdrawiam cordialiter

B.A. 

 

R E K L A M A
aukcja monet