Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:48:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: złotówka 1766  (Przeczytany 10087 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Adrian800

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
złotówka 1766
« dnia: 06 Stycznia 2014, 12:16:41 »
Witam proszę o ocenę stanu monety i o ewentualną cenę
http://images64.fotosik.pl/528/4fd71eec1af44c3fmc.jpg
złotówka 1766

http://images64.fotosik.pl/528/4fd71eec1af44c3fgen.jpg
http://images64.fotosik.pl/528/3489eadcbe0e792amc.jpg
złotówka 1766

http://images64.fotosik.pl/528/3489eadcbe0e792agen.jpg

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Stycznia 2014, 19:54:44 »
Witam! Stan wg mnie 3 +, ale cosik mi się widzi, że zabłąkał się tutaj Fryderyk II... Pozdrawiam,
Konrad

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Stycznia 2014, 15:51:49 »
O ile wiem, fałszerska działalność Fryderyka Wielkiego zakończyła się w 1763 wraz z wojnā siedioletniâ. Fałszował on monety Augusta III, nie Stanisława Augusta.
Jeśli ktoś ma więcej informacji na temat fałszerstw monet SAP przez Fryca lub literaturę, to będę wdzięczny.
« Ostatnia zmiana: 12 Stycznia 2014, 16:01:13 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2014, 16:40:54 »
Oj, Fryderyk Fałszerz fałszował i monetę Stanisława Augusta, a wręcz zalewał nią rynek pieniężny Rzplitej. Tyle, że nie dysponował już oryginalnymi stemplami, jak za Augusta III, więc stworzył ( nie sam, rzecz jasna ) stemple do fałszowania monet następcy. Zatem spotyka się fałszywe grosze, dwugrosze, złotówki i dwuzłotówki srebrne, jak i grosze i trojaki miedziane. Odróżnić je można nie tylko na podstawie stopu, próby kruszcu, lecz również - a przy monetach miedzianych wyłącznie - na podstawie analizy rysunku. I właśnie złotówka ze zdjęcia ma bardzo charakterystyczne orły. Proszę porównać choćby w archiwum WCN. Pozdrawiam, Konrad. 

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Stycznia 2014, 04:46:01 »
Dziekuje za odpowiedz. W archiwum WCN widze kilka odmian tej zlotowki. Zadna nie jest opisana jako falszerstwo. Orly podobne do tych w przedstawionym zdjeciu tez sa. Pomimo przejrzenia tych zdjec, nie jestem pewien, ktore sa prawdziwe a ktore moga byc falszywe.
Dwia wyrazne odmiany to
1. Korony orlow wyraznie oddzielone od glow ptakow, jednoczesnie znak mincerski rodzielony kropkami (F.S.)
2. Orly cokolwiek bardziej "przysadziste" i korony siedza na glowach, znak menniczy bez kropek (FS)

Opisy obu tych odmian nie wskazuja na falszerstwo.
Prosze nie brac mojej polemiki za probe obalenia tezy, ze Fryderyk II falszowal te monety. Wedlug Pana Gumowskiego robil to przed i w czasie wojny siedmioletniej, wiec dziwne byloby gdyby nagle sporzadnial. Publikacja ta jednak (i inne, ktore wpadly mi w rece) nie wspomina nic o kontynuowaniu tego procederu za panowanie krola Stasia, wiec brak mi danych.

Sam mam zlotowke z 1766, ktora wyglada podejrzanie ale test wykazal w niej przeszlo 95% srebra wiec nie moze byc to falszerstwo na szkode emitenta. Wyglada raczej na moja szkode, albo probe, czy monete okolicznosciowa (mam nadzieje).
Przepraszam, ze sie conieco podpialem pod watek, ale mysle, ze kolega do ktorego nalezy tez chcialby wiedziec czy jego monetka jest prawdziwkiem.
A swoja droga, nawet jesli to falszerstwo z epoki, to tez kawalek historii pod wieloma wzgledami by moze nawet bardziej pasjonujacej.
« Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2014, 04:49:58 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Stycznia 2014, 04:53:46 »
Jeszcze jedna uwaga: po dokladniejszym przyjrzeniu sie portretowi krola widze w monecie kolegi pewne uproszczenia rysunku (jak chocby oczy i pukle wlosow pod uchem), ktore moga swiadczyc o nie do konca uczciwej monecie. Nie jestem jednak specjalista, wiec nie bede wypowiadal sie kategorycznie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Stycznia 2014, 09:07:13 »

Adrian800

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Stycznia 2014, 15:28:13 »
Witam, no to teraz zabiliście mi klina, jeśli jest to faktycznie fals to trochę się rozczarowałem. Musze chyba zrobić test na zawartość srebra może to wyjaśni sprawę.

KDSK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 30
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Stycznia 2014, 18:05:55 »
Witam ponownie!Fals na pewno, tyle, że ... dużo rzadszy niż oryginał!Ciekawszy, mający niesamowitą historię związaną z wojną gospodarczą. Nie ma najmniejszych podstaw do rozczarowań. To nie jest fals na szkodę kolekcjonerów! Sam w swojej kolekcji mam wiele tych falsów, tyle, że miedzianych, i cieszą one moje oko tak samo jak oryginały. Co więcej, nadal skrupulatnie szukam nowych, dotąd nieznanych odmian. Ostatnio np wpadł mi w ręce grosz 1766 z dużym monogramem, zatem naśladujący produkty krakowskiej mennicy z kropką po "G". Pozdrawiam 

Adrian800

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Stycznia 2014, 19:18:31 »
Swoją przygodę z monetami dopiero zaczynam i się jeszcze za bardzo nie orientuję, czy takie fałszywe monety mają jakąś wartość pieniężną?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Stycznia 2014, 20:17:15 »
Adrian,
Kazda moneta jest tyle warta ile kupujacy jest sklonny za nia dac.
A tak serio, cena monety wiaze sie z jej rzadkoscia i stanem. Ostatnio jest podobno trend, ze stan znaczy wiecej niz rzadkosc, z czym nie do konca sie zgadzam. Ale to moja osobista opinia.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2014, 08:21:42 »
witam
jeśli jest to fals z epoki , to ma wartość historyczną a i warto się z takim wynalazkiem zapoznać choćby dla wprawy
ja poza zbieraniem monet w określonych tematach również przytulam , jak są za niewielkie pieniążki , falsiki z epoki różnych okresów , nawet powojenne!, ale to wszystko zależy od własnych przemyśleń kolekcjonera i żadna rada nie będzie dobr
a swoją drogą jak będziesz się chciał , kolego , tej monetki za nieduże pieniążki pozbyć , chętnie przytulę
pozdrawiam
wiesiek :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

gleku

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lutego 2014, 16:20:41 »
Ta moneta to zdecydowanie fals z epoki ale o wiele cenniejszy ( wg mnie ) od oryginału.

Adrian800

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: złotówka 1766
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lutego 2014, 17:45:02 »
Dziękuję wszystkim za pomoc w rozszyfrowaniu monety. Co do sprzedaży moneta zostaje na razie przy mnie  ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2014, 10:07:04 wysłana przez Adrian800 »

 

R E K L A M A
aukcja monet