Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:54:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Miły program chciałem polecić  (Przeczytany 1791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

  • Gość
Miły program chciałem polecić
« dnia: 31 Stycznia 2014, 20:04:32 »
Nie jest to program ściśle rzecz biorąc związany z numizmatyką, ale dla numizmatyka mającego spore zbiory zdjęć na dysku może być bardzo pożyteczny.

Mamy, dajmy na to, zbierane przez lata z Internetu zdjęcia jakiegoś typu monety i jest tych zdjęć nie 5 czy 10, ale 50, 100 albo nawet więcej. Czy to znaczy, że odnotowaliśmy tyle RÓŻNYCH egzemplarzy tego typu? Oczywiście - nie!

Te same zdjęcia pojawiają się przecież w różnych zasobach internetu, ta sama moneta bywa sprzedawana kilka razy etc. etc. Naprawdę wiemy, ile mamy zdjęć, ale co zrobić, gdy chcemy wiedzieć, ile odnotowaliśmy różnych monet?

Trzeba odsiać duplikaty.

Porównywanie wielkości plików pomoże tylko w niewielu wypadkach. Zdjęcia bywają przecież zmniejszane, zwiększane, rozjaśniane, wyostrzane etc.

I tu z pomocą przychodzi program VisiPics

http://www.fosshub.com/VisiPics.html

Wypróbowałem go i muszę powiedzieć, że to sitko działa. W każdym razie znacznie lepiej niż moje oko i pamięć podczas przeglądania. Przed puszczeniem go w ruch wydawało mi się - po wielu standardowych zabiegach odsiewających - że mam 267 różnych monet. Teraz mam o 12 mniej.

Ustawienia Basic wyłowią większość duplikatów. Potem można jeszcze spróbować oczko niżej (tj. z uwzględnieniem luźniejszych podobieństw). Dalej już mnożą się fałszywe alarmy. Proszę jednak pamiętać, że używałem go do monet antycznych, więc przy innym materiale może być całkiem inaczej.
« Ostatnia zmiana: 31 Stycznia 2014, 20:06:29 wysłana przez Lech Stępniewski »


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet