Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 05:08:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 318353 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #780 dnia: 29 Stycznia 2021, 09:48:02 »
 :o Uups... Dzięki za ten "drogowskaz"!
Widać już sporo od mojej tęższe głowy się problemem zajmowały, a ja mam przerwę w życiorysie...
Jednak, przynajmniej początkowo, moje myśli pokrywały się z tym co przeczytałem  ;)

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #781 dnia: 29 Stycznia 2021, 11:00:47 »
Może zainteresuje; na stronie wczorajszej aukcji jest też filmik:
https://www.kuenker.de/en/auktionen/stueck/281744

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #782 dnia: 01 Lutego 2021, 16:32:34 »
Dukat sprzedany za EUR 55 000; a więc ktoś poważny albo przynajmniej bogaty uznał za wiarygodnie autentyczny...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #783 dnia: 14 Lutego 2021, 13:25:48 »
Taka ciekawostka. Trojak ryski Batorego z 1584 roku. Moneta sprzedany w 2016 roku na 63 aukcji WCN:

https://wcn.pl/auctions/63/303

Okazuje się, że posiadałem inne zdjęcie tej monety. Z wyglądu wychodzi, że stan monety na WCN to już efekt po delikatnym przeczyszczeniu.
Nie jest to istotne, bo na tym porównaniu chciałem tylko pokazać, że numer inwentarzowy musiał powstać niedawno.

A może się mylę i moneta po aukcji została przeczyszczona. Co o tym sądzicie?
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #784 dnia: 14 Lutego 2021, 14:48:58 »
Rzeczywiście to ta sama moneta. Zakładam, że to drugie zdjęcie pochodzi sprzed aukcji WCN z 2016.
Nie dziwię się temu czyszczeniu, gdyż sam dostaję regularnie monety pokryte nawet błotem, które po umyciu wodą z mydłem zmieniają wygląd.
Ten czarny osad można bardzo łatwo i stosunkowo bezinwazyjnie usunąć.
Natomiast patyna i numer inwentarzowy wydają się być dodane, by poprawić estetykę i podnieść cenę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #785 dnia: 20 Lutego 2021, 10:22:54 »
Uups, kto to walczył pod Chocimiem??!!
3A6

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #786 dnia: 20 Lutego 2021, 11:10:37 »
Jeśli chodzi o Chocim to Sobieski odniósł tam zwycięstwo nad wojskami tureckimi w listopadzie 1673 roku.
Co do samego nagrania, to cieszy, że firmy podążają tą drogą. Ponieważ mało kto może pozwolić sobie na oglądanie takich numizmatów, nie wspominając o samym zakupie ;)


« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2021, 11:12:41 wysłana przez pasjonatort »
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #787 dnia: 22 Lutego 2021, 21:37:04 »
Gdzie on leżał?!  :o

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #788 dnia: 22 Lutego 2021, 23:19:52 »
Dobrze się schował/zachował ;) Nie ważne gdzie, ważniejsza jest jego waga:

 
waga.jpgCo sądzicie o tej monecie?


A na aukcji GNDM był bardzo rzadki półtalar z 1634, który dodatkowo posiadał w legendzie rewersu NO-SVE

https://onebid.pl/pl/auction/739/lot/442/wladyslaw-iv-waza-poltalar-bydgoszcz-1634-ex-potocki-rzadkosc

Mam i ja… zdjęcia :P ;) Inny półtalar, tym razem z NO-SV na rewersie. 

 
za1.jpgCo sądzicie o tej monecie?


 
za.jpgCo sądzicie o tej monecie?


Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #789 dnia: 22 Lutego 2021, 23:52:28 »
Nie bardzo rozumiem dlaczego właśnie wagę mamy porównywać: jeden to talar „lekki” a drugi przecież półtalar?! :-\

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #790 dnia: 23 Lutego 2021, 00:04:40 »
Tu nie chodzi o porównanie wag tych dwóch monet. Pisząc swój post miałem na myśli, że nie jest istotne gdzie się uchował. Tylko właśnie, że to talar lekki. Czyli rzadka moneta.

Natomiast druga część mojej wypowiedzi to zupełnie co innego. Znalazłem zdjęcia to postanowiłem rozszerzyć post o kolejną, inną monetę. Porównując półtalara do monety z aukcji GNDM. I tyle. Ot ciekawostki;)

PS. Powinienem oddzielić kreską lub wyraźnie napisać, że zmieniam temat;)
Norbert

Phoenix

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 647
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #791 dnia: 23 Lutego 2021, 09:26:36 »
Tu nie chodzi o porównanie wag tych dwóch monet. Pisząc swój post miałem na myśli, że nie jest istotne gdzie się uchował. Tylko właśnie, że to talar lekki. Czyli rzadka moneta.
Ze smutkiem stwierdzam, że trochę nadajemy jakby na różnych częstotliwościach, albo prowadzimy grę na różnych poziomach ("game level").
Fakt, że to moneta "Cudo" widzi przecież prawie każdy średnio zaawansowany numizmatyk-hobbista, abstrahując już zupełnie od tych zaawansowanych czy wręcz PT membersów TPZN.
A jeśli nie wie "co zacz" to pewnikiem zajrzy do katalogu... :(

Mnie godzien podkreślenie wydaje się fakt, że tej klasy numizmat został wystawiony na sprzedaż i sprzedany i to nie tanio, wraz z kłującą oczy ŚNIEDZIĄ.
I nie jest to bynajmniej ta szacowna gabinetowa patyna ("old cabinet toning").
A nalot (grynszpan, hydroksywęglan miedzi?) wygląda na taki paskudny jakiego lubią nabawić się numizmaty z kiepskiego srebra w tych tanich plastikowych klaserach czasem już po kilku miesiącach.
Alternatywą mogłaby być omszała i zardzewiała skrzynia w lochach starożytnego zamku odkryta po setkach lat... i może takie wrażenie na nas sprzedający chciał wywołać!
Jeśli sprzedający tego nalotu nie zmył np. amoniakiem czy jakimś rozcieńczonym kwasem to świadczy to o tym, że miał w tym jakiś cel.
Rozumiemy się?
https://auction.violity.com/107076662-legkij-taler-sigizmunda-3-1621g/?utm_source=email&utm_medium=top_items&utm_campaign=email_top_items

W tym kontekście, twierdzę nadal, miejsce gdzie obiekt, który przedstawiłem leżał, ma dość istotne znaczenie... :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #792 dnia: 23 Lutego 2021, 13:27:39 »
Grynszpan rzeczywiście paskudny. Zastanawia jego położenie, szczególnie biorąc pod uwagę pozostałą powierzchnię monety nawet bez śladu patyny.
Usunięcie takiego nalotu jest dość trudne i ryzykowne, gdyż wymaga inwazyjnych metod bądź to termicznych, bądź chemicznych.
Osobiście zawsze mam wrażenie przy takich monetach, że został on wyhodowany specjalnie lub przez jakąś niechlujność. Nie wygląda mi to na to zielone świństwo z klaserów z PCW, bo tamto nie jest takie krystaliczne, ale maślące się.
P.S. Po obejrzeniu innych aukcji tego "prodawca" uważam, że po prostu czyści z nalotów, ale nie tyka grynszpanu. Nigdy nie używałem elektrolizy, ale może to jest właśnie metoda używana przez niego.
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2021, 13:36:31 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #793 dnia: 23 Lutego 2021, 14:04:11 »
Przypomina to trochę monety sprzedawcy polkovnik, też zza wschodniej granicy https://archiwum.allegro.pl/oferta/kolekcje-monet-17-wieku-1200szt-i7353472563.html

Mateusz1995

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 25
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #794 dnia: 23 Lutego 2021, 15:24:54 »
Na moje oko moneta z jakiegoś większego skarbu/depozytu. Złożone były zapewne jedna na drugiej,stąd tylko obrzeża są skorodowane. Jak by kogoś interesowało to polecam klads.org fajne rzeczy tam pokazują.
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2021, 15:27:28 wysłana przez Mateusz1995 »

 

R E K L A M A
aukcja monet