Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:23:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 317231 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #45 dnia: 24 Marca 2014, 11:09:44 »
Na prośbę Optimus_Prime posty o współczesnych falsach zostały wydzielone do oddzielnego wątku w dziale "Informacje o falsach".
Kolega dobrze zauważył, że to jest większa sprawa, za duża ilość aukcji z podejrzanymi monetami u tych samych sprzedawców. Dlatego dalsza dyskusja została przeniesiona:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7610.msg51762/boardseen.html#new

Niestety przez moje ględzenie w jednym poście na różne tematy ;) spowodowało, że razem ze słowami o podejrzanych aukcjach, zostały przeniesione zdjęcia np. naśladownictwa szóstaka 1601

Pora wrócić do pytań i zastanawiania się nad różnymi monetami, które na pewno są prawdziwe :)
Poniżej przedstawiam kolejne przykłady czworaków. Jak widać te monety często mają w sobie coś zagadkowego ;)

Pierwszy czworak na awersie w AVG i rewersie w LITV ma dziwny ślad.
Czy Waszym zdaniem jest to wynik zalepienia wcześniejszej dziurki?
Czy bardziej to pozostałość po zawieszce?

Drugi egzemplarz jest w stanie prawie agonalnym, ale zastanawia mnie skąd te pęcherzyki, purchle na awersie.
Kiedyś w innym temacie napisałem, że to musi być efekt powstały po czyszczeniu. Jakaś reakcja chemiczna.
Czy zgadzacie się z taką tezą?


Norbert

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #46 dnia: 24 Marca 2014, 11:40:00 »
Na zdjęciu wygląda to tak, jakby moneta była pogięta i prostowana. Zapewne część (a może nawet wszystkie) z tych "dużych purchli" powstała właśnie przy tej okazji.

ZM

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #47 dnia: 24 Marca 2014, 12:31:22 »
Dziękuję za podrzucenie pomysłu. Dodaję zdjęcia.
Minimalnie widać odkształcenie w jednym miejscu, ale z drugiej strony na rancie powinny chyba być większe ślady.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Marca 2014, 12:32:15 »
I jeszcze dwa ujęcia ;)
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #49 dnia: 26 Marca 2014, 10:25:14 »
Kolejny czworak :)
Tutaj można przeczytać dyskusję na jego temat:

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=698724

Zastanawiający przypadek. Z powyższych wypowiedzi widać, że wszystkie osoby skupiły się na "kracie", a nikt nie zainteresował się rewersem.
Na monecie w wielu miejscach znajdują się uwypuklenia, jakby pęcherzyki powietrza.
Jakie macie zdanie na temat pojawienia się takich purchli oraz skąd ta krata?


Norbert

Rovescio

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #50 dnia: 26 Marca 2014, 22:51:34 »
Witam!

Moim zdaniem mogą być dwie przyczyny tej kraty na awersie czworaka.
-  Bardzo długi kontakt z materiałem płóciennego woreczka, w którym ta moneta  mogła być była schowana, a może zakopana.
Korozja w miejscu styku  monety z osnową płótna była inna niż w miejscach, gdzie nici nie dotykały monety. Po oczyszczeniu  i częściowym usunięciu śladów korozji uwidoczniła się siatka.
-  Moneta była uderzona poprzez płótno, np. w celu uzyskania odcisku rewersu na jakiejś blaszce, skórze lub grubym arkuszu papieru (może w celach zdobniczych lub w celu jakiegoś fałszerstwa).  W miejscach, gdzie moneta  miała kontakt z nićmi nastąpiło utwardzenie wierzchniej warstwy stopu i  później  w tych miejscach powierzchnia monety korodowała inaczej niż te miejsca, które nie były uderzone poprzez nici. Po oczyszczeniu ze śladów korozji  uzyskano efekt kraty.

   Jeżeli chodzi o purchle, to według mnie jest to wynik wady przygotowania krążka. Purchle są efektem korozji przebiegającej w stopie srebra w miejscach, gdzie pod powierzchnią metalu pozostały pęcherze powietrza i wtrącenia niemetaliczne.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Marca 2014, 11:55:18 »
Dziękuję za kolejną porcję przemyśleń.

Na pewno można żałować, że nie ma dużo lepszych zdjęć. Co prawda nawet idealne ujęcia mogą nie wystarczyć do wyjaśnienia zagadki. Prawdopodobnie dopiero badanie samej monety dałoby odpowiedź.
Korozja - materiał...całkiem możliwe.

Przy okazji tego przypadku zacząłem zastanawiać się nad techniką uzyskania odcisku. Czy za każdym razem osoba dokonująca takich czynności niszczyła jedną stronę monety?

PS. Zdjęcie czworaka w niezłym stanie zachowania lecz z widocznymi purchlami.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #52 dnia: 28 Marca 2014, 22:21:50 »
Na zdjęciu "oficjalne" fałszerstwo/naśladownictwo króla Szwecji Gustawa Adolfa, mennica Elbląg z czasów pierwszej okupacji.
Trojak jak to produkcja okupantów licha i niegodna porównań do trojaków Zygmunta III ;)
Jednak w tej monecie ciekawi mnie...szpiczasta broda.
Skąd taki efekt?
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Kwietnia 2014, 16:58:53 »
Jako ciekawostkę wstawiam zdjęcie naśladownictwa trojaka krakowskiego z błędną datą 1900.
To chyba trzeci znany egzemplarz.

A dla osób interesujących się szóstakami rzadka moneta z 1596.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #54 dnia: 06 Czerwca 2014, 18:15:44 »
Na allegro pojawiła się aukcja z czworakiem litewskim.
Niby nic specjalnego, pospolity rocznik i wariant. Ale jednak warto dokładnie popatrzeć na monetę.

http://www.allegromat.pl/aukcja161061

Co o nim myślicie?
Swoje zdanie napiszę później.
Norbert

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Czerwca 2014, 09:42:21 »
Duże, koślawe literki cięte z ręki; szary odcień srebra zapewne niższej próby. Małe popiersie nienaturalnie przesunięte w prawą stronę, bardziej przypominające to występujące na groszach. Fals z epoki?
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwca 2014, 09:45:45 wysłana przez dukatkg »
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Czerwca 2014, 11:28:00 »
Od razu rzuca się w oczy przesunięte popiersie, do tego kulfoniasty nos i wielkie usta.
Na awersie końcówka napisu otokowego DVX LI, litery nachodzą na siebie. Widocznie fałszerz źle wymierzył czy wszystkie litery się zmieszczą i ostatnie musiał scisnąć.
Faktura monety, słabe srebro.
Na pewno nie jest to oryginalny czworak. Duże prawdopodobieństwo, że jest to fals z epoki.
Mimo wielu niedokładności to sporo szczegółów bardzo dobrze naśladuje prawdziwą monetę.

PS. Może uda mi się wygrać aukcję, to po oględzinach na żywo będę mógł więcej napisać.
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Czerwca 2014, 11:10:28 »
Udało mi się wygrać tego czworaka i dziś już odebrałem przesyłkę z monetą.

Rozmiar trzyma normę, waga to 3,91 g czyli też w porządku.
Na pewno jest ze srebra. Krążek równo wycięty posiada jedynie małe nierówności od wybicia. Litery płytko nabite.

Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Czerwca 2014, 14:00:34 »
Także skłonny jestem przyznać, że to fałszerstwo z epoki. Mało jest takich fałszerstw/naśladownictw z czasów Zygmunta Augusta, więc trudniej ocenić poszczególne
egzemplarze.
Są współczesne nieudolne fałszerstwa czworaków z rocznika 1568, ale one mają końcówkę LITVA i inny portret króla.

Jako ciekawostkę podam inne fałszerstwo - bardzo rzadkie półgrosza:
http://wcn.pl/archive/57552


jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Czerwca 2014, 15:56:36 »
Co do współczesnych fałszerstw to nie tylko można spotkać 1568 litva, ale też 1566 lit.
Dziękuję za link.

Jak dla mnie ten czworak jest bardzo ciekawy, ponieważ nie przypominam sobie informacji żeby te monety były fałszowane.
Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet