Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:57:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 317215 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #90 dnia: 11 Marca 2015, 12:48:35 »
Kolejna zastanawiająca moneta. Właściciel pisał, że wśród skarbczyku monet 1560-69 był taki szyderczy trojak wykonany z miedzi.
Waga 3,58 g
Rozmiar 22 mm
Czyli minimalnie większy i trochę cięższy od oryginalnych monet.
Pytanie czy to fals z epoki czy współczesne dzieło?  ;)
Norbert

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #91 dnia: 11 Marca 2015, 13:05:05 »
Raczej współczesne dzieło, ale pięknie miedź przebija prze zieloną patyne, praktycznie jak nowa. :-)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #92 dnia: 11 Marca 2015, 15:23:36 »
Czyli "szyderczy"
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #93 dnia: 11 Marca 2015, 20:43:24 »
Czyli "szyderczy"
Dokładnie :-D
Marcin

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #94 dnia: 20 Marca 2015, 10:19:41 »
Mam nadzieję, że pomożecie mi w rozwiązaniu małej zagadki.  ;)
Sprawa dotyczy monety ze zdjęcia. Bardzo "fachowo" przeczyszczona blacha. Spore fragmenty niewidoczne.
Na pierwszy rzut oka pojawia się myśl, że to w fatalnym stanie ort gdański 1624. Jednak patrząc na zdjęcie zaczynam się wahać. Pewne drobne szczegóły są podobne do monet określanych, jako naśladownictwo. Dlatego tak ważne, żeby postronne osoby popatrzyły i napisały, co sądzą o tym orcie? :)

Norbert

kkwd

  • TPZN 073
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Regiomontium
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #95 dnia: 22 Marca 2015, 12:14:59 »
Bardzo zastanawiające są te zarysowania na całej powierzchni tła, natomiast na wypukłych elementach nie ma takich śladów, a jak widziałem monety czyszczone to cała powierzchnia była porysowana, do tego popiersie Króla, jest takie wyciągnięte w górę a nie na boki. To są moje skromne uwagi.
Suum Cuique

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #96 dnia: 23 Marca 2015, 22:52:30 »
Same rysy mnie aż tak nie dziwią. Widać, że ktoś wydrapywał brud i na siłę chciał uzyskać blask.  ;)
Bardziej zastanawia mnie np. litera E, której kształt jest podobny do znanych mi naśladownictw.
Norbert

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #97 dnia: 24 Marca 2015, 09:12:58 »
Nie siedzę w ortach jakoś szczególnie, ale popiersie Zygmunta wygląda na naśladownictwo/fałszerstwo. Nie ten nos, nie ta broda.
jarek

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #98 dnia: 24 Marca 2015, 11:21:45 »
Też mi tak się wydaje. Zagadka byłaby dużo łatwiejsza gdyby zdjęcie ukazywało monetę na wprost.
Na zdjęciu pewny fals z epoki.
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #99 dnia: 24 Marca 2015, 21:30:02 »
Mam nadzieję, że pomożecie mi w rozwiązaniu małej zagadki.  ;)
Sprawa dotyczy monety ze zdjęcia. Bardzo "fachowo" przeczyszczona blacha. Spore fragmenty niewidoczne.
Na pierwszy rzut oka pojawia się myśl, że to w fatalnym stanie ort gdański 1624. Jednak patrząc na zdjęcie zaczynam się wahać. Pewne drobne szczegóły są podobne do monet określanych, jako naśladownictwo. Dlatego tak ważne, żeby postronne osoby popatrzyły i napisały, co sądzą o tym orcie? :)


Slady korozji na monecie wydaja sie wskazywac na material o wiekszej podatnosci na utlenianie niz srebro. Oczywiscie najlatwiej postawic na miedz.  Slady rzezbienia na polach monety mogly tez wplynac na ksztalt popiersia krola, choc stawialbym raczej na nieudolna kopie tegoz. Kryza sprawia wrazenie niedorobionej. Ciekawy jest ksztalt cyfry 4 w czesciowej dacie, ktora to cyfra wydaje sie bardzo dobrze skopiowana.

Wedlug mnie zdecydowany fals z duza mozliwoscia bycia falsem z epoki - na szkode emitenta.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #100 dnia: 24 Marca 2015, 22:51:10 »
Moneta mocno zniszczona, ale ma w sobie namiastkę tajemnicy ;D
Nie wiedziałem gdzie zamieścić zdjęcia pewnej ozdoby, dlatego wstawiam w tym miejscu. ;)
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #101 dnia: 25 Marca 2015, 02:17:49 »
A jakie jest pochodzenie tej ozdoby? Bułgaria, Turcja?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Marca 2015, 08:35:53 »
Kluczowe mogą być dwa skrajne elementy z dolnego rzędu - może jakiś znawca wyrobów ludowych byłby to do kogoś przyporządkować. Powstało to na terenie Rosji, ale potem mogło wędrować, monety mogły być wymieniane. Datacja bardzo szeroka - z tego co widać 1749 - 1898 (a nie wiadomo, co tam jeszcze skrywa się pod spodem), także monety mogły być gromadzone przez dłuższy czas i dopiero potem przerobione na naszyjnik (raczej pod koniec XIX w. nie obiegało już srebro z połowy XVIII w., ale tu by musiał się spec od carskiej wypowiedzieć).

W każdym bądź razie przez tę jedną rumuńską monetę obstawiał bym jakieś pogranicze rosyjsko-rumuńskie, jakaś Mołdawia?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Marca 2015, 11:07:29 »
Na tej stronie więcej zdjęć. Niestety brak informacji, gdzie to zostało znalezione. Jednak widząc, że opis znajduje się w dziale "ciekawie o pieniądzach" oraz same zdjęcia mają anglojęzyczny opis "Necklace-with-coins-XVIII-early-XX-centuries_3". To można uznać, że ozdoba znajduje się w jakimś muzeum.

http://klads.org/monisto-s-monetami-xviii-nachala-xx-vekov/

W tym linku można obejrzeć zdjęcia monet przerobionych na pierścionki.
http://klads.org/pravilnye-gajki-ili-perstni-s-monetami/

Tutaj znowu jakiś warsztacik:
http://klads.org/sovremennaya-chekanka-monet/

I coś dla osób zajmujących się starożytną numizmatyką. Zdjęcia z różnych znalezisk.
http://klads.org/ogromnaya-podborka-kladov-rimskix-monet/
Norbert

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #104 dnia: 25 Marca 2015, 12:56:36 »
Na tej stronie więcej zdjęć. Niestety brak informacji, gdzie to zostało znalezione. Jednak widząc, że opis znajduje się w dziale "ciekawie o pieniądzach" oraz same zdjęcia mają anglojęzyczny opis "Necklace-with-coins-XVIII-early-XX-centuries_3". To można uznać, że ozdoba znajduje się w jakimś muzeum.
http://klads.org/monisto-s-monetami-xviii-nachala-xx-vekov/
W sumie ciekawe by było forum, gdyby zawierało więcej treści. A tej jak kot napłakał...

W tym linku można obejrzeć zdjęcia monet przerobionych na pierścionki.
http://klads.org/pravilnye-gajki-ili-perstni-s-monetami/
Duża część została zniszczona współcześnie i nie ma żadnej wartości - np. to (szkoda denarka):

Tutaj znowu jakiś warsztacik:
http://klads.org/sovremennaya-chekanka-monet/
Całkiem współczesny, jak zresztą pisze autor. Niby dla pokazywania w skansenie, jak to drzewiej monety bito, a potem będzie wysyp na ebaju jakiś hiszpańskich Białorusinów z nowym towarem...

I coś dla osób zajmujących się starożytną numizmatyką. Zdjęcia z różnych znalezisk.
http://klads.org/ogromnaya-podborka-kladov-rimskix-monet/
To by było bardzo ciekawe, gdyby było rozpisane... A tak, gdzie, kiedy, dokładnie co... Same zagadki.

 

R E K L A M A
aukcja monet