Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:49:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 317237 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #375 dnia: 01 Grudnia 2018, 22:51:36 »
Na wprowadzeniu do obiegu monety o zaniżonej wadze.
To oczywiste... zastanawiająca jest praca rytownika nad zmianą stempli w celu wprowadzenia w błąd potencjalnego nabywcę. Przecież łatwiej było powielać już istniejące warianty stempli tylko z kruszcu o gorszej jakości. Tak jak to robił np. Goebel w mennicy gdańskiej w 1577 r.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2018, 22:59:19 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #376 dnia: 01 Grudnia 2018, 22:54:56 »
Inicjały podskarbiego nie pozwalały określić konkretnej mennicy. Podskarbi nadzorował przecież wszystkie mennice koronne.
Zgoda, ale wiemy w jakich latach J. Firlej sprawował urząd podskarbiego. 
Marcin

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #377 dnia: 01 Grudnia 2018, 23:01:20 »
Cytuj
zastanawiająca jest praca rytownika nad zmianą stempli w celu wprowadzenia w błąd potencjalnego nabywcę. Przecież łatwiej było powielać już istniejące warianty stempli

Może oszuści nie mieli możliwości dotrzeć do kompletnej pary stempli z jednej mennicy. Jakimś sposobem udało im się jednak zdobyć jeden stempel (tudzież punce do jego wykonania) awersu z Krakowa i rewersu z Olkusza, który - tak na marginesie - leży całkiem niedaleko Krakowa.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudnia 2018, 23:03:53 wysłana przez dariusz.m »

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #378 dnia: 01 Grudnia 2018, 23:28:57 »
Cytuj
zastanawiająca jest praca rytownika nad zmianą stempli w celu wprowadzenia w błąd potencjalnego nabywcę. Przecież łatwiej było powielać już istniejące warianty stempli

Może oszuści nie mieli możliwości dotrzeć do kompletnej pary stempli z jednej mennicy. Jakimś sposobem udało im się jednak zdobyć jeden stempel (tudzież punce do jego wykonania) awersu z Krakowa i rewersu z Olkusza, który - tak na marginesie - leży całkiem niedaleko Krakowa.
Ciężka sprawa... bo monety z mennicy olkuskiej były bite, a krakowskie trojaki tłoczone za pomocą prasy walcowej. Jestem ciekawy czy typ puncy miał znaczenie przy nabijaniu rysunku na dany rodzaj stempla (tłoczenie/bicie). Będę dziewczyny za Wasze opinie na ten temat.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2018, 00:02:29 wysłana przez cancan62 »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #379 dnia: 01 Grudnia 2018, 23:38:31 »
Zapomniałem o najważniejszym.  ;)
Jaką techniką wg Pana była wytworzona omawiana moneta? 
https://aukcjamonet.pl/product/15878/zygmunt-iii-waza-trojak-3-grosze-krakowolkusz-1595-unikat
Marcin

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #380 dnia: 01 Grudnia 2018, 23:52:33 »
Cytuj
Jestem ciekawy czy typ puncy miał znaczenie przy nabijaniu rysunku na dany rodzaj stempla (tłoczenie/bicie).
Punce się nie różniły. Myślę, że nawet między samymi stemplami przeznaczonymi do bicia i stemplami przeznaczonymi na walec nie było jakiejś kolosalnej różnicy. Początkowo co prawda stemple grawerowano bezpośrednio na walcu, potem jednak wykonywano je oddzielnie i dopiero potem instalowano na walcu. Pisał o tym A. M. Kuźmin (Organizacja mennic..., s. 27)

Cytuj
Jaką techniką wg Pana była wytworzona omawiana moneta?
Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie tego określić. Jeśli byłby to współczesny falsyfikat to porowata miejscami powierzchnia przemawiałaby jednak za odlewem.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2018, 12:20:01 wysłana przez dariusz.m »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #381 dnia: 02 Grudnia 2018, 00:06:45 »
Początkowo co prawda stemple grawerowano bezpośrednio na walcu, potem jednak wykonywano je oddzielnie i dopiero potem instalowano na walcu. Pisał o tym A. M. Kuźmin (Organizacja mennic..., s. 27)

Jednakże nie ma żadnych znanych mi dowodów na poparcie tej tezy. Wyjątkiem były stemple montowane w prasie wahadłowej (Taschenwerku).
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #382 dnia: 02 Grudnia 2018, 09:17:13 »
Myślę ze jest to odlew. Litery O na rewersie w wyrazie Polonii różnią się. A najlepiej chyba byłoby mieć monetę w ręce i sprawdzić dźwięk, to powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #383 dnia: 02 Grudnia 2018, 15:19:00 »
Początkowo co prawda stemple grawerowano bezpośrednio na walcu, potem jednak wykonywano je oddzielnie i dopiero potem instalowano na walcu. Pisał o tym A. M. Kuźmin (Organizacja mennic..., s. 27)

Jednakże nie ma żadnych znanych mi dowodów na poparcie tej tezy. Wyjątkiem były stemple montowane w prasie wahadłowej (Taschenwerku).
Myślę, że autor ww. publikacji miał to właśnie na myśli.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #384 dnia: 02 Grudnia 2018, 15:36:08 »
Zastanawiające są "grudki" pokrywające cześć obrzeża monety (zdj. awers). Jestem ciekawy, w jaki sposób mogły powstać... ślady po odlewie, a może po wycinaniu monety.
Marcin

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #385 dnia: 02 Grudnia 2018, 22:37:12 »
Dla mnie nie wygląda naturalnie. Prawdopodobnie współczesna podróba.  Litery napisu otokowego na awersie, wyglądają dość autentycznie, nie licząc licznych, drobnych dziurek. Awers jest jakby wypukły, ale może to tylko złudzenie. Rewers cieniutki. Każda litera R jest inna, a jest ich cztery. Próbowałem znaleźć ten stempel na WCN, w roczniku 1595 Olkusza i nie udało się. Może zbyt krótko przeglądałem albo przegapiłem. Pogoń jakby zlana z lustrem, podobnie kiepsko wygląda Orzeł.
Marienburg zwrócił uwagę na krawędź. Mnie też się to nie podoba, bo nie wygląda na wyciśnięty metal spod stempla, tylko raczej na wtórny napływ ciekłego metalu, na zastygłą powierzchnię, ale jak i skąd, tego nie wiem. Gdyby moneta była w obiegu, to te nadlewki byłyby wytarte.
Doctrina multiplex, veritas una

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #386 dnia: 03 Grudnia 2018, 20:29:45 »
Zastanawiające są "grudki" pokrywające cześć obrzeża monety
Może to wina niedopracowanej formy odlewniczej?
Część roztopionego metalu wylała się poza rant formy i częściowo pokryła fragmenty napisu otokowego i obrzeża monety.
Pozdrawiam, Gerard

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #387 dnia: 03 Grudnia 2018, 21:23:39 »
https://allegro.pl/polgrosz-1528-bez-v-rzadky-i7699898542.html
Chociaż nie wiem czy nie powinienem dać tej monety do innego działu.

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #388 dnia: 03 Grudnia 2018, 22:12:52 »
Zastanawiające są "grudki" pokrywające cześć obrzeża monety (zdj. awers). Jestem ciekawy, w jaki sposób mogły powstać... ślady po odlewie, a może po wycinaniu monety.

Te grudki mają więcej połysku od pozostałych fragmentów monety, mnie wydają się być "nowsze" niż reszta. Tak jakby ktoś obrabiał, spiłowywał brzegi np. na szlifierce, chociaż nie wiem , czy może przy tym powstać aż taka temperatura, żeby doszło do nadtopienia materiału?

Tytus

  • Gość
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #389 dnia: 04 Grudnia 2018, 22:12:18 »
Proszę o krótką zmianę obiektu dyskusji:
co Koledzy sądzą o tym co widać na rewersie na godz. 5-tej obok "F"?

 

R E K L A M A
aukcja monet