Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:56:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 317251 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #390 dnia: 05 Grudnia 2018, 09:28:42 »
Na pewno już to kiedyś widziałem - ale nie mogę odnaleźć zdjęcia.
Najpewniej delikatnie pęknięty stempel - powinno być tego więcej, przejrzałem archiwa i nie znalazłem. :-\
jarek

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #391 dnia: 05 Grudnia 2018, 17:18:29 »
Chyba podobny rewers z tym "błędem", widziałem u Kamińskiego-Kurpiewskiego w katalogu monet ZIIIWazy, ale nie mam książki pod ręką, więc piszę z ulotnej pamięci.  08.12.18 -Sprawdziłem w katalogu. Nie ma takiego. Jest podobny, ale w roku 1596 i kreska jest dłuższa i biegnie równolegle do południowego obrzeża.
Trojaczek bez znaków dzierżawcy mennicy, widać tylko różę H.Rudigera, generalnego nadzorcy mennic wielkopolskich. To by oznaczało, że nie było dzierżawcy, jedynie administrator, który nie mógł bić pod swym znakiem. Taka sytuacja w 1598 była jedynie w styczniu, tuż przed objęciem dzierżawy mennicy, przez Ernesta Knorra, co nastąpiło chyba w styczniu 1598r., a dzierżawił mennicę nieprzerwanie do 1600r.
Mają u T.Igera status R, ale chyba za nisko, bo trzeba postawić pytanie: ile mogli wybić trojaków przez kilka tygodni i ile z tych wybitych mogło dotrwać do naszych czasów? Zaraz pojawia się trojak z rewersem HR - K co można przypisać Knorrowi, a prawdopodobnie koło lipca-sierpnia tego roku zaczęły się pojawiać trojaki z literą F od Fraustadt (Wschowa).
Prawdziwa rzadkość, to kombinacja taka, gdzie awers, jest z napisem SIG POL, zamiast SIGI POL. Tego z SIG to widziałem tylko jednego, w zbiorze T.Igera.
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 09:54:53 wysłana przez Ł.Cieśla »
Doctrina multiplex, veritas una

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #392 dnia: 08 Grudnia 2018, 10:33:52 »
Jakieś skojarzenia, sugestie, jak powstała dziura na obrzeżu rewersu?
Doctrina multiplex, veritas una

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #393 dnia: 08 Grudnia 2018, 11:38:24 »
Wydaje mi się że jest to rozwarstwienie krążka menniczego. Ciekawe jest to, że ma ono gładką powierzchnię. Nie jestem znawcą w temacie metalurgii ale mam pewną teorię. W trakcie odlewania cana (sztabki menniczej) pozostał w niej pęcherzyk powietrza. Przy młotkowaniu lub walcowaniu blachy z pęcherzyka powstała poduszka powietrzna. Przy uderzeniu stempla na Rewersie oddzieliła sie warstwa blaszki. Na Awersie widać to na wysokości DL w legendzie.  Poduszka powietrzna zamortyzowała uderzenie stempla. To są tylko luźne przemyślenia, oczywiście mogę się mylić.  :D
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 11:59:40 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Tytus

  • Gość
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #394 dnia: 08 Grudnia 2018, 12:31:47 »
 08.12.18 -Sprawdziłem w katalogu. Nie ma takiego. Jest podobny, ale w roku 1596 i kreska jest dłuższa i biegnie równolegle do południowego obrzeża.


Który to numer w Kam/Kurp?

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #395 dnia: 08 Grudnia 2018, 13:02:01 »
Nr 936 str.175.

Tytus

  • Gość
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #396 dnia: 08 Grudnia 2018, 13:29:12 »
 :) ach tak, dziękuję; tę krechę "autostradę" też już w katalogach widziałem (ale chyba nigdy na żywo :-\)

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #397 dnia: 08 Grudnia 2018, 14:09:57 »
Dopóki nie będzie zdjęcia tego trojaka,to nie wiadomo czy on istnieje. Moze jst to fałszerstwo z epoki lub trojak anomalny.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #398 dnia: 08 Grudnia 2018, 16:02:49 »
Kamiński z Kurpiewskim prawdopodobnie zamieścili tego trojaka w swoim katalogu, kopiując z E.Kopickiego (Katalog podstawowych typów monet... - Tom II). Ten z kolei powołał się na hrabiego Walewskiego - nr XXVIII rys.2, a Walewski pisze w swojej książce "Trojaki koronne Zygmunta III Wazy", że trojak ten jest w jego zbiorze. Opinia Walewskiego o tym trojaku jest taka, że na stronie odwrotnej: "...ma napis daleko większymi głoskami wybity, nad niem herby państwa i znak wartości, ale pod napisem brakuje herbów i znaków menniczych. Nie zdaje się być ten trojak owocem fałszerzy, gdyż kruszec i robota zupełnie normalne, jest on raczej pomyłkowy lub nieudaną próbą."
Doctrina multiplex, veritas una

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #399 dnia: 08 Grudnia 2018, 17:24:26 »
Nie do końca się z tym zgodzę. Pan Kurpiewski pokazuje trojaka lubelskiego nr 1186 str. 219  16L00. Później na podstawie zdjęć okazało się trojak anomalny, fałszerstwo. Zbiór T. Igera nr. 7524.
http://iger.wcn.pl/coins?type=44&after=7518&page=2

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #400 dnia: 08 Grudnia 2018, 17:28:55 »
Jakieś skojarzenia, sugestie, jak powstała dziura na obrzeżu rewersu?

Mam poważne obawy patrząc na tę monetę.
Na awersie litery DL są połączone, co wygląda jak błąd odlewniczy. Ten gładki fragment krążka też nie wygląda na z epoki.
Co powiecie na taką teorię: gładki krążek umieszczono w formie odlewniczej, zalano to metalem, który nie pokrył tego krążka w jednym miejscu, za to wylał się na literach DL? Odlew wykonano metodą pod ciśnieniem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #401 dnia: 09 Grudnia 2018, 15:29:32 »
Mam poważne obawy patrząc na tę monetę.
Na awersie litery DL są połączone, co wygląda jak błąd odlewniczy. Ten gładki fragment krążka też nie wygląda na z epoki.
Co powiecie na taką teorię: gładki krążek umieszczono w formie odlewniczej, zalano to metalem, który nie pokrył tego krążka w jednym miejscu, za to wylał się na literach DL? Odlew wykonano metodą pod ciśnieniem.

Na ten moment ta teoria, wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Teza kolegi Korczaszko o bąblu powietrza, choć nęcąca, to chyba nie wytrzyma zderzenia z faktem, że blaszka wewnątrz, jest zbyt świeża i błyszcząca, jak na monetę, mającą teoretycznie ponad 400 lat. Inna sprawa, że ja nie widziałem dotychczas blaszki z bąblem i to tak dużym. Co innego korozja podpowierzchniowa, ale tego tutaj nie widać. Wygląda na to, że fałszerze weszli na wyższy poziom "sztuki", bo gdyby nie ta dziura, to trojak wyglądałby całkiem dobrze. No i jeszcze poza literami O i L w POL, w otoku, które wydają się zlewać z tłem. Na wszelki wypadek lepiej zapisać sobie te stemple w archiwum, tym bardziej, że nie kojarzę takiego awersu, z krechą w poprzek czoła króla  :(
Doctrina multiplex, veritas una

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #402 dnia: 09 Grudnia 2018, 19:36:26 »
Jakieś skojarzenia, sugestie, jak powstała dziura na obrzeżu rewersu?

Mam poważne obawy patrząc na tę monetę.
Na awersie litery DL są połączone, co wygląda jak błąd odlewniczy. Ten gładki fragment krążka też nie wygląda na z epoki.
Co powiecie na taką teorię: gładki krążek umieszczono w formie odlewniczej, zalano to metalem, który nie pokrył tego krążka w jednym miejscu, za to wylał się na literach DL? Odlew wykonano metodą pod ciśnieniem.

Zdjecie Ci wszystko wyjasni...
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2018, 19:38:14 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #403 dnia: 09 Grudnia 2018, 20:11:01 »
Tam gdzie DL to jest wykruszenie stempla. Są też liczne pęknięcia. Nie sądzę, żeby był to odlew.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #404 dnia: 09 Grudnia 2018, 20:46:51 »
Dzięki serdeczne, za wszystkie opinie i porady. Warto byłoby go obejrzeć, ale nie korci mnie wydanie 100 euro, a sprzedawca z Węgier, niejakie Monetarium, zrobił właśnie duży wysyp trojaków na MaShops i nawet nie podaje ich wagi.
Doctrina multiplex, veritas una

 

R E K L A M A
aukcja monet