Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:39:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co sądzicie o tej monecie?  (Przeczytany 317277 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #465 dnia: 20 Maja 2019, 00:49:44 »
Czekałem, czekałem... i nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie.  ;)
Jestem ciekawy co powiecie na temat skróconej daty (widać tam dziwne uszkodzenia... raczej nie powinny przybrać takiej formy przy podwójnym uderzeniu stempla).
Wybacz, Marcinie. U mnie chyba największe zainteresowanie wzbudza to, co się dzieje na trójkącie. Są tam ślady, jakie widziałem już na fałszywych dukatach Batorego bitych na Franzu Josefie. Jakby wspomnienie po monecie, na którą nabito toto.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #466 dnia: 20 Maja 2019, 17:00:36 »
Na fałszywym dukacie Batorego z 1584 też jest cyfra.
 
Doctrina multiplex, veritas una

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #467 dnia: 20 Maja 2019, 21:26:30 »
Wybacz, Marcinie. U mnie chyba największe zainteresowanie wzbudza to, co się dzieje na trójkącie. Są tam ślady, jakie widziałem już na fałszywych dukatach Batorego bitych na Franzu Josefie. Jakby wspomnienie po monecie, na którą nabito toto.
Jacku dziękuję za odpowiedz!
Masz rację, też to zauważyłem już 2015 r. gdy miałem na niego ochotę... ale po dokładnym obejrzeniu zdjęć zrezygnowałem z licytacji.
Niestety jakość zdjęć nie pozwala nam na dokładniejszą analizę rysunku monety. 
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #468 dnia: 20 Maja 2019, 21:33:41 »
Na fałszywym dukacie Batorego z 1584 też jest cyfra.
Coś tam widzę... ale nie ma pewności czy jest to cyfra "5". Może masz jakieś zbliżenia?
Marcin

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #469 dnia: 20 Maja 2019, 22:15:08 »
dokladnie widac 5-tke,

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #470 dnia: 21 Maja 2019, 08:23:07 »
Panowie, nie dajcie się zwariować. To jest jedna z tych nieudanych fałszywek, gdzie wyraźnie widać poprzedni rysunek, w tym przypadku godło. To, co przypomina do złudzenia piątkę, jest w rzeczywistości zarysem orła austriackiego.
Osobiście nie sądzę, by fałszerze specjalnie numerowali swoje dzieła. O ile tamta jedynka wygląda też podejrzanie, może być ona, podobnie jak ta domniemana piątka, efektem niedobicia na oryginalnej monecie. Jedynkę tworzą dwie ukośnie przecinające się linie.

Przyjrzałem się ponownie temu dukatowi z jedynką i nie umiem powiedzieć skąd się ta jedynka mogła wziąć, ani jakiemu celowi służyła.
« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2019, 08:26:23 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #472 dnia: 22 Maja 2019, 18:44:23 »
https://onebid.pl/pl/auction/794/lot/180/rr-zygmunt-iii-waza-trojak-1596-1506-poznan-blad-w-dacie
Czy myślicie ze w dacie zamiast cyfry 9 jest cyfra 0 ,Ja tam widzę u dołu ogonek W/g mnie 9 , wiec jest data 96. W/g mnie jest to tworzenie odmian na sile. Przejrzałem cala ofertę trojaków na tej aukcji. Ogólne wrażenie większość trojaków ma stany zawyżone.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #473 dnia: 22 Maja 2019, 22:07:26 »
Oczywiście, że to kompletna bzdura. Obie cyfry: 6 i 9 są wybite tą samą puncą, z takimi samymi uszkodzeniami i widoczne, choć słabo. Z pewnością widoczne są wyraźnie na monecie w ręce.

Nie potrafię zrozumieć jak tak z pozoru poważna i renomowana firma może być jednocześnie tak niechlujna. Odpowiedź może być tylko jedna: chęć zysku. Atrakcyjne, bo rzadkie warianty napędzają koniunkturę poprzez naganianie jeleni. A to z kolei owocuje większymi zarobkami dla firmy. Płacą jak zwykle jelenie. I tu jest ten mój problem ze zrozumieniem, bo ma ta cała sprawa krótkie nóżki.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

budgie

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #474 dnia: 27 Maja 2019, 12:06:34 »
Witam,posiadam takiego trojaczka i nie za bardzo wiem do ktorej mennicy go przypisac.
Na rw. wystapil ciekawy blad TPIRPRO oraz po obu stronach Lewarta mamy tajemnicze 1P  P1 i brak daty.
Poczatkowo myslalem ze to Poznan, teraz bardziej wyglada to na Wschowe, rownie dobrze moze byc to falszerstwo z epoki jestem bardzo ciekaw waszej opini.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #475 dnia: 27 Maja 2019, 13:27:47 »
Fałszerstwo. Stylistycznie nie pasuje do Wschowy. Nie ten portret, Pogoń, Orzeł.
Doctrina multiplex, veritas una

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #476 dnia: 27 Maja 2019, 15:53:50 »
Fals
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Tytus

  • Gość
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #477 dnia: 30 Maja 2019, 20:50:15 »
 :( Koledzy pomocy: co prawda nie moneta, ale może ktoś wie co zacz i co za herb!?  :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #478 dnia: 30 Maja 2019, 21:32:42 »
co za herb!?  :)
Niepolski, korona hrabiowska, ale to jeszcze niczego nie rozwiązuje :-)

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Co sądzicie o tej monecie?
« Odpowiedź #479 dnia: 02 Czerwca 2019, 13:52:49 »
:( Koledzy pomocy: co prawda nie moneta, ale może ktoś wie co zacz i co za herb!?  :)
Ciężka sprawa... rzeczywiście jest to herb obcy, najprawdopodobniej niemiecki (raczej koniec drugiej połowa XIX w.).
Coś podobnego...
https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Siebmacher-siebmacher-wappenbuch-1/der-adel-von-siebenburgen-erdely-AC44/edelleute-niederer-adel-BA76/racz-alias-csizmazia-csizmadia-D239/
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet