Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:17:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam!  (Przeczytany 12141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Witam!
« dnia: 25 Stycznia 2014, 01:03:52 »
Co prawda na forum zaglądam już od jakiegoś czasu, ale nie przedstawiałem się jeszcze. A zatem - Adam, zbliżający się małymi krokami do 40 wiosen. I właściwie na początek chyba tyle.

Mam taki plan aby w tym wątku (bo nie widzę stosownego ku temu miejsca na forum) poprowadzić coś w rodzaju bloga początkującego kolekcjonera, ale chyba nikt tu nie praktykuje czegoś takiego i nie wiem czy moderatorzy nie mają nic przeciwko temu.

Co miałoby tu być?

- osobiste przemyślenia nad zarysem przyszłej (mam nadzieję) kolekcji
- próba uporządkowania tego co już posiadam. Niestety wszystko jest tu chaosem i bez aktywnej pomocy bardziej doświadczonych forumowiczów na pewno się to nie uda.
- masę pytań, na które mam nadzieję uzyskać odpowiedź
- dużo zdjęć moich monet (obecnych i przyszłych), które będę próbował identyfikować.
- pewnie jeszcze sporo innych spraw.

Tak więc plan jest i czeka na ewentualną Państwa akceptację.

I jeszcze chyba dodam (jak ktoś niedawno), że zwracając się do mnie na forum nie trzeba per "Pan". W zupełności wystarczy po imieniu.

Pozdrawiam.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Witam!
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Stycznia 2014, 10:28:07 »
Witaj :)

Śmiało pytaj, na pewno na większość dostaniesz odpowiedź.
Każdy z nas miał, a nawet ma "mętlik" w głowie na temat swojego zbierania. Mimo, że krótko ale jednocześnie intensywnie zajmuję się swoją pasją ;D to nadal nie potrafię do końca skupić się na jednym małym wycinku monet. Oczywiście głównie zbieram wiadomości i interesuję się ortami gdańskimi, ale również dużo uwagi poświęcam czworakom litewskim. I gdybym na tym poprzestał to byłoby pięknie, ale inne monety też kuszą i czasem łapię się na tym, że pragnę coś z Powstania Listopadowego czy też jakieś naśladownictwa trojaków. ;) A nawet coś z Rzymu. To już wina Kolegów z Forum, tak ciekawie propagujących te monety ;)
Niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli chcę naprawdę poznać monety to muszę zająć się niewielkim okresem. Dzięki temu zdobywa się wiedzę i można zebrać niewielką kolekcję.

Polecam zapoznać się z moimi luźnymi myślami:

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,7283.0.html

I oczywiście jak najbardziej zapraszam do pisania.
Norbert

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Witam!
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2014, 14:21:00 »
witaj kolego na naszym forum
co do informacji czy sugestii dla początkującego kolekcjonera też coś napisałem , więc czy tworzyć nowy wątek?
możesz się dopisać albo do kolegi albo mojego wątku a wszystko z korzyścią dla początkujących  :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Witam!
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Stycznia 2014, 02:36:18 »
Dziękuję za słowa powitania i wstępne porady.

Mam już swoje pewne przemyślenia co do przynajmniej pierwszego etapu powstawania mojej kolekcji i jakiś zarys w głowie wykiełkował.

Zaczynałem jak pewnie sporo osób (choć nie jest to tutaj popularne i lubiane) od GNów 2 zł i od srebrnych 10 i 20 (tzw. kolekcjonerskich). O ile te pierwsze głównie otrzymywałem i jestem nimi obdarowywany do tej pory, o tyle na tych drugich za czyjąś namową próbowałem zrobić "interes". Niestety (a może stety) nie bardzo się wstrzeliłem z okresami zakupów i sprzedaży (a dodatkowo jako osoba uczciwa - postanowiłem zalegalizować sprzedaż działalnością gosp.) więc wyszedłem na tym jak p. Zabłocki na swoim interesie. Jedynym plusem jest, to że zainteresowały mnie innego typu monety. Zacząłem więc poszukiwać informacji na ten temat (i tak trafiłem min. tu), a dodatkowo całkowicie bez składu i ładu nabyłem trochę różnego typu monet. Ot tak, by się im przyjrzeć z bliska i zobaczyć, które tak naprawdę mnie "chwycą za serce".

Z początku myślałem, że wybiorę jakiś temat z Polski, ale jakoś do tej pory nic AŻ tak mnie nie zainteresowało. A może jeszcze po prostu nie nadszedł właściwy czas. Co prawda są niektóre tematy mi bliższe od innych, jednak przeszkodą jest fakt posiadania bardzo skromnych funduszy na to hobby. Stąd też tempo powstawania mojej kolekcji będzie raczej powolne. Ale w końcu to nie wyścig.

Jednym z aspektów jaki rozpatruję jest też łatwość zbycia monet, które zacznę zbierać, gdyby okazało się,że "to jednak nie to". Ale tu nie mam jeszcze doświadczenia i nie wiem czy nie będę miał z tym problemu (a tam gdzie doświadczenie jakieś mam, wszystko sprzedaje się "na pniu").

Mam też obawy co do tych okresów, z których monetki niemało kosztują, a bez doświadczenia i wiedzy można się dorobić pięknej kolekcji falsów.

Nie przedłużając - "wycinki", którymi mniej lub bardziej intensywnie się zajmę (a przynajmniej taki mam plan):

- obiegówki teraźniejsze (łatwa dostępność, przyjemność z przeglądania wydanej przy kasie reszty, całkiem sporo wariantów - podziękowania w tym miejscu dla p. Chałupskiego, możliwe destrukty, no i brak kosztów),
- PRL - jakoś miło wspominam, bo kojarzą mi się z dzieciństwem i chyba całkiem niedużym kosztem można stworzyć ciekawy zbiór (ale to nie jest temat na już),
- obiegówki zagraniczne (taki plan zaświtał mi kiedyś, aby mieć przynajmniej po 1 egzemplarzu ze wszystkich państw i pewnie kiedyś go zrealizuję), a poza tym niektóre monety zwyczajnie mi się podobają i już  ;) Tu mam już trochę zebrane, ale pojawił się problem przy identyfikacji monet arabskich i azjatyckich i właściwie nie wiem jak to ugryźć.
- w dalekiej przyszłości może zajmę się jakimś tematem bliskim miejscu zamieszkania (Pomorze), ale to dopiero po zmianie w sytuacji finansowej, bo nawet monety z najbliższego czasowo WMG, osiągają dość wysokie ceny,

- najwygodniej mi jednak w ręku leżą monety antyczne. Te wieki historii trzymane na dłoni, potrafią przemówić do wyobraźni. Z wypiekami na twarzy czytam tu na forum część dotyczącą Starożytnego Rzymu i podziwiam wiedzę jaką dysponują panowie, którzy się tam udzielają. Te monety są dla mnie wyjątkowe, bo chyba nie ma 2 identycznych egzemplarzy. A fakt, że cały czas znajdowane są nowe nienotowane odmiany i że może nawet takiemu laikowi, jak ja uda się coś nowego odkryć, wywołuje u mnie dreszczyk emocji. Temat to jednak bardzo obszerny. Niemniej postanowiłem, że początkiem powinna być, któraś z monet już posiadanych przeze mnie. Jakoś wyjątkowo przypadła mi do gustu personifikacja Constantynopolis. Po prostu podoba mi się sama moneta. Jak zdążyłem się zorientować jest trochę różnych odmian więc jest co zbierać. Jednocześnie temat jest na tyle wąski, że jest szansa przynajmniej w jakiejś mierze go opanować. No i chyba cenowo to też będą dla mnie przystępne monetki. Na razie przygotowuję się teoretycznie, zaczynam tworzyć bazę i zapoznaję się z RIC (o dziwo całkiem mi się podoba, bo przypomina nieco pracę z kluczem do oznaczania roślin, w której mam pewne doświadczenie). Oczywiście tęsknym okiem spoglądam także na inne rzymskie blaszki i w chwilach słabości kolekcja może się poszerzać w inną stronę  :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Witam!
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Stycznia 2014, 06:38:48 »
Witam serdecznie w gronie miłośników antyku .  Po tym opisie pełnym autentycznej pasji :

- najwygodniej mi jednak w ręku leżą monety antyczne. Te wieki historii trzymane na dłoni, potrafią przemówić do wyobraźni. Z wypiekami na twarzy czytam tu na forum część dotyczącą Starożytnego Rzymu i podziwiam wiedzę jaką dysponują panowie, którzy się tam udzielają. Te monety są dla mnie wyjątkowe, bo chyba nie ma 2 identycznych egzemplarzy. A fakt, że cały czas znajdowane są nowe nienotowane odmiany i że może nawet takiemu laikowi, jak ja uda się coś nowego odkryć, wywołuje u mnie dreszczyk emocji. Temat to jednak bardzo obszerny. Niemniej postanowiłem, że początkiem powinna być, któraś z monet już posiadanych przeze mnie. Jakoś wyjątkowo przypadła mi do gustu personifikacja Constantynopolis. Po prostu podoba mi się sama moneta. Jak zdążyłem się zorientować jest trochę różnych odmian więc jest co zbierać. Jednocześnie temat jest na tyle wąski, że jest szansa przynajmniej w jakiejś mierze go opanować. No i chyba cenowo to też będą dla mnie przystępne monetki. Na razie przygotowuję się teoretycznie, zaczynam tworzyć bazę i zapoznaję się z RIC (o dziwo całkiem mi się podoba, bo przypomina nieco pracę z kluczem do oznaczania roślin, w której mam pewne doświadczenie). Oczywiście tęsknym okiem spoglądam także na inne rzymskie blaszki i w chwilach słabości kolekcja może się poszerzać w inną stronę  :)


myślę, że jest to początek pięknej przyjazni .. :)
« Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2014, 06:49:37 wysłana przez Julek C »

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Witam!
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Stycznia 2014, 10:26:15 »
Z wielkim żalem muszę to napisać...szkoda, że nie Polska Królewska ;)
A już na poważnie, to gratuluję podejścia do tematu.
Większość osób zapomina, że kolekcja to nie tylka zbiór monet, ale również wiedza, baza danych.
Popieram sugestię Pana Lecha
Cytuj
I zacząć może od zbierania... zdjęć.
Na początek proponuję popatrzeć w różne katalogi, np.:

http://issuu.com/cngcoins/docs/triton_iv_1

Oraz poszukać na allegro i kupić jakiś katalog aukcji stacjonarnej. Czasem są i pozycje tylko o starożytności.
A także może warto wyeliminować ten PRL...czy nie lepiej skupić się na Rzymie.
Norbert

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Witam!
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Stycznia 2014, 12:10:40 »
Serdecznie witamy!

Constantinopolis to dobry pomysł. Także pod względem finansowym. Najpopularniejsze odmiany można zgromadzić za stosunkowo niewielkie pieniądze.
A ten artykulik to Kolega już pewnie zna:
http://www.constantinethegreatcoins.com/comm/

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. A czasami można nawet ustrzelić takie malutkie ciekawostki (popiersie w prawo)...
PS 2. Będę musiał przy okazji pstryknąć sobie lepsze zdjęcie.
« Ostatnia zmiana: 28 Stycznia 2014, 12:51:31 wysłana przez zenonmoj »

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Witam!
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Stycznia 2014, 01:54:52 »
Dziękuję za wpisy w moim wątku.

Jest i sporo do zbierania, i na pewno jeszcze coś do odkrycia.
Ale na razie radziłbym przede wszystkim dużo czytać i oglądać. I zacząć może od zbierania... zdjęć. To nic nie kosztuje, a wyrabia oko, uczy dostrzegać detale, styl, pozwala trenować umiejętności atrybucyjne itp. Przy okazji można też śledzić ceny, by później nadmiernie nie szaleć przy zakupach.
Udziałem w samych aukcjach raczej proszę się jeszcze nie emocjonować. Jest bardzo niewielka szansa, że jako początkujący złapie Pan niepowtarzalną okazję. Dużo większa - że Pan przepłaci.

Hmm... zbieranie zdjęć to z pewnością świetny pomysł z ww. powodów. Poczyniłem już pewne kroki w tym kierunku. Na razie zastanawiam się jeszcze nad uporządkowaniem bazy zdjęć, żeby później móc szybko dotrzeć do potrzebnej fotografii.

A aukcje kuszą, oj kuszą... Trzeba poszaleć choć troszkę, by mieć co potrzymać w dłoni.  :) Monetki oglądane na zdjęciach to trochę jak lizanie cukierka przez papierek. Poza tym mam już serdecznie dość "niedotykalskich" kawałków metalu oglądanych przez plastikową szybkę.

Ale spokojnie, wyznaczyłem sobie nieprzekraczalne (przynajmniej na razie) granice finansowe i mam nadzieję się ich trzymać. Trochę żałuję, że w dziale z "łowami" tak rzadko można spotkać informację nt. cen nabytków, bo pewnie takiej "świeżynce" jak ja pomogłoby to trochę poukładać sobie w głowie kwestie finansowe. Ale spróbuję bazować na własnych notatkach.

Witam serdecznie w gronie miłośników antyku ...
myślę, że jest to początek pięknej przyjazni .. :)

Chciałbym, aby tak się stało. To zdaje się Pan pomógł mi zidentyfikować moje pierwsze "Rzymki".

Z wielkim żalem muszę to napisać...szkoda, że nie Polska Królewska ;)

A także może warto wyeliminować ten PRL...czy nie lepiej skupić się na Rzymie.

No nigdy nie wiadomo jak się losy ułożą i co mnie w przyszłości wciągnie. Z wielkim zainteresowaniem obejrzałem orty na Pana stronie, bo to (przynajmniej na zdjęciach) bardzo ładne okazy, a i z terenu mi bliskiego. Niestety to jednak nie moja "półka cenowa". Ale przecież zdjęcia zawsze mogę kolekcjonować  ;)

A co do PRL-u, to jeszcze zobaczymy jak to się ułoży. Na razie temat raczej zostawię w spokoju.

Serdecznie witamy!

Constantinopolis to dobry pomysł. Także pod względem finansowym. Najpopularniejsze odmiany można zgromadzić za stosunkowo niewielkie pieniądze.
A ten artykulik to Kolega już pewnie zna:
http://www.constantinethegreatcoins.com/comm/

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. A czasami można nawet ustrzelić takie malutkie ciekawostki (popiersie w prawo)...
PS 2. Będę musiał przy okazji pstryknąć sobie lepsze zdjęcie.

Tak, artykulik z linku ostatnio "wertuję" dość często. Ale dziękuję.

Pan czasem coś ujawnia, jeśli chodzi o koszty więc korzystając z okazji zapytam - czy taka górna granica dla Constantinopolis (mówimy o popularnych odmianach, ale w czytelnych stanach zachowania) jaką sobie ustanowiłem na 60 zł z przesyłką - jest akceptowalna? Czy powinienem ją przesunąć w którąś stronę?

Muszę przyznać, że tym PS-em mnie Pan "zastrzelił", ale i zainteresował (oczywiście poproszę o lepsze zdjęcie w wolnej chwili). Z tego co się dowiedziałem szperając w sieci jest to imitacja? Przy okazji znalazłem więcej ciekawostek związanych z tym tematem więc mój ubogi zakres wiedzy nieco już się poszerzył.

PS. Proszę o więcej ciekawych "PS-ów"  :D
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 13:17:37 wysłana przez zenonmoj »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Witam!
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Stycznia 2014, 06:19:33 »
Oczywiście taki poziom ceny jast dobry jak każdy inny, z biegem czasu i nabieranym doświadczeniem sam będzie Pan przesuwał ją w górę ;) . Zbierajac sreberka liczyliśmy ryski , czy plamki patyny, tutaj stan patyny będzie głównym wyznacznikiem jakości zachowania monety.
Bardzo ważne jest to, o czym wspominał Pan Lech, przed zakupem poszukać takiej odmiany w http://www.acsearch.info, w zakończonych aukcjach ebay i allegro, porównać stan i ceny i wtedy podjąć rozsadną lub nierozsądną decyzję o zakupie. Nawet jeśli będzie odrobinę nierozsadna, to podjęta z pełną świadomością konsekwencji :). Zawsze też można porady poszukac na forum, napewno pomożemy.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2014, 06:51:52 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Witam!
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Stycznia 2014, 12:18:11 »
Odradzam sztywne ustalanie pułapu cenowago.
Zwłaszacza w przypadku Constantinopolis ceny bardzo się wahają.
Przykłady aktualne:
- średnio piękny egzemplarz arlezjański z Chi-Rho, zawsze dość drogi http://www.ebay.com/itm/Lucernae-Nice-Constantinopolis-AE-half-follis-Arles-Chi-Rho-SCONST-/281254805825?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item417c17c141
- nieczytelne oznaczenie mennicy http://www.ebay.com/itm/A66-AE3-URBS-CONSTANTINOPOLIS-/141177503239?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20ded5be07
- piękny egzemplarz z Siscii http://www.ebay.com/itm/MORTOWN-City-Commemorative-Constantinopolis-left-Victory-Flawless-Coin-/151209966540?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2334d0fbcc
- i niemniej piękny z Antiochii http://www.ebay.com/itm/Constantinopolis-Bronze-from-4th-Century-Roma-Rome-/331052769183?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4d14485f9f
I tak mógłbym mnożyć przykłady. Zwłaszcza te dwa ostatnie są wymowne: monety w stanie bardzo podobnym, a różnica ceny dwukrotna... Nie wspominam tu teraz o rzadkości, bo niezależnie od ustaleń w RIC znakomita większość odmian jest naprawdę dostępna w handlu i przypuszczam, że dysponując odpowiednimi zasobami gotówki w co najwyżej rok można je uzbierać.

Pozdrawiam
ZM

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Witam!
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Stycznia 2014, 23:42:17 »
Tak sobie przeglądam zdjęcia i próbuję swoich sił w identyfikacji. Natrafiłem na coś takiego i mam problem. Widzę tu dot S (?) MK.
Chociaż to "S" to bardziej "I" przypomina. Niemniej w RIC nie mogę tego znaleźć, bo tam chyba powinno być jeszcze coś dalej (oficyna?), a tu nawet śladu nie ma.
A może w ogóle błądzę i to nie Cyzicus?

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Witam!
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lutego 2014, 00:43:38 »
oznaczenie oficyny jest. Proszę zwrócić uwagę, że krążek jest wybity niecentrycznie więc ostatnia literka prawie w całości znalazła się poza krążkiem, za wyjątkom samej góry

moonson

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Odp: Witam!
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lutego 2014, 01:09:35 »
Hmm, jak tak teraz patrzę, to coś rzeczywiście tam widać, jakby "^" z poziomą kreską u góry. Tylko czy to wystarczy, by określić co? Stawiałbym na A  :)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Witam!
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lutego 2014, 12:46:35 »
Tylko czy to wystarczy, by określić co?
Raczej nie. Gdyby moneta była w nieskazitelnym stanie, to na podstawie takiego drobnego fragmentu można by spróbować, a tak jesteśmy zdani na gdybanie...

ZM

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Witam!
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lutego 2014, 17:43:31 »
To może i ja dorzucę trzy przypadki cenowe z mojej skromnej kolekcji :) Mnie już od jakiegoś czasu zafascynował antyk,ale póki co nie zebrałem się w sobie aby zająć się tematem profesjonalnie. Swoją przygodę zaczynam od uzupełnienia wiedzy historycznej, przeczytałem dwa tomy Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu (itp. podstawowe pozycje) czyli staram się jak najwięcej dowiedzieć o czasach historycznych aby ten start był pewniejszy :) Co do zakupów to stawiam na ładne stany i póki co kupuję przekrojowo tanie brąziki z Rzymu wyłącznie na allegro w większości od kilku uznanych sprzedawców. Być może na allegro jest mało ciekawych monet antycznych,a na pewno za mało jeśli chce się zbierać specjalistycznie mały zakres tematyczny,ale czasami można trafić na coś za małe pieniądze w świetnym stanie. Trzy zakupione przeze mnie brąziki z personifikacją Konstantynopolu też są z allegro.

1. Kupiłem blaszkę bo myślałem,że to jakieś naśladownictwo. Portret dla mnie wyjątkowo barbarzyński,ale niestety wygląda,że to oficjalna emisja :P Cena to 20zł z przesyłką.




2. Całkiem sympatyczny brązik, cena 15zł z wysyłką



3. Najdroższy niestety były okaz z mojej kolekcji za 70zl z wysyłką, moneta na zdjęciach wyglądała lepiej niż na żywo i nieco rozczarowany postanowiłem ją spowrotem wystawić na allegro. Ku mojemu dalszemu rozczarowaniu poszła za około 40zł,a za tyle to wolałbym ją mieć nadal u siebie.



Pozdrawiam,
Paweł
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2014, 17:45:02 wysłana przez Chrobry »
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

 

R E K L A M A
aukcja monet