Aktualności:

  • 18 Czerwca 2024, 07:20:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: !!! WAŻNE !!! Podstawowe informacje.  (Przeczytany 9731 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 426
!!! WAŻNE !!! Podstawowe informacje.
« dnia: 30 Stycznia 2014, 16:39:36 »
Serdecznie witamy w dziale identyfikacji!

Umieszczam tu kilka podstawowych informacji w celu uniknięcia niepotrzebnych nieporozumień.

1) Aby móc tu spróbować poprawnie zidentyfikować monetę potrzebne są dobre zdjęcia (zarówno awersu jak i rewersu, czasami i rantu). Dobre tzn. dobrze oświetlone, ostre, oddające kolorystykę obiektu i o stosunkowo dużej rozdzielczości. Popularne dziś aparaty cyfrowe (te w pełni automatyczne) zazwyczaj posiadają tryb MAKRO, dzięki któremu zdjęcia takowe można stosunkowo bezproblemowo zrobić. Ja sam zazwyczaj robię sobie kilka pstryknięć tego samego ujęcia,a później wybieram to, które najlepiej wyszło.
Gotowe zdjęcia wklejamy do wiadomości przy pomocy: Opcje dodatkowe - Załącz

2) W procesie identyfikacji wielce pomocne są dane metrologiczne, tzn. waga i średnica. Do mierzenia średnicy zazwyczaj nie potrzeba suwmiarki - wystarczy linijka ze skalą milimetrową. Osoby prywatne regularnie ważące swoje monety najczęściej używają małych wag (czułość do 0,01 g) produkcji zazwyczaj dalekowschodniej ("Made in Germany" też mogą być, produkowane wprawdzie też w Chinach, ale liczy się w końcu marka...  ;) ). W przypadku braku takowej można poprosić kogoś, kto takie urządzonko posiada (np. w sklepie jubilerskim).

3) Identyfikacja to jedno - określenie autentyczności monety to drugie. Autorytatywne stwierdzenie, czy dana moneta jest oryginałem, kopią/falsem z epoki, bądź współczesną podróbką, zazwyczaj wymaga czegoś więcej, niż tylko analizy zdjęć, choć dobre zdjęcia często odgrywają w tym procesie niebagatelną rolę. Proszę nie oczekiwać tu "definitywnych wyroków" - chyba że chodzić będzie o falsy definitywnie rozpoznawalne, charakterystyczne i oczywiste...

4) Wszyscy udzielający się na tym forum robią to dobrowolnie, poświęcając na to swój własny czas. Nie należy o tym zapominać! Proszę więc nie tracić cierpliwości i nie denerwować się. Wprawdzie większość zapytań doczekuje się odpowiedzi, jednak są też przypadki, co do których nikt nic nie ma do powiedzenia.

5) Nie jesteśmy serwisem wyceniającym monety. Nie o to tu chodzi! W dzisiejszych czasach, w większości przypadków, o ile moneta jest prawidłowo zidentyfikowana (z określonym stanem), orientacyjną wycenę można sobie zrobić we własnym zakresie - na podstawie różnych serwisów internetowych.

6) Po szóste i ostatnie: proszę zachowywać się kulturalnie (nie zawadzi nigdy np. podziękować za okazaną pomoc...). Nie będziemy tu też tolerować nieuzasadnionych i obraźliwych "wycieczek osobistych" - wszelkie przejawy chamstwa będą bezwzględnie tępione.

I to by było na tyle.

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

PS. Wielką pomocą dla próbujących zidentyfikować monetę we własnym zakresie może też być jedna z popularnych wyszukiwarek internetowych (np. Google). Jeśli napisy w otoku monety są w miarę czytelne, zazwyczaj wystarczy je wpisać w okienko i wysłać w bezmiar sieciowej bitoprzestrzeni - często umożliwia to przynajmniej wstępne określenie, z czym mamy do czynienia...
« Ostatnia zmiana: 26 Kwietnia 2015, 14:32:50 wysłana przez zenonmoj »


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet