Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:32:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?  (Przeczytany 20967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

niebieski33

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« dnia: 01 Lutego 2014, 19:12:14 »
Dzień dobry,
Do prowadzonych przeze mnie badań historycznych chciałbym porównać ceny i wartość nabywczą 1 złotego reńskiego do cen z naszych czasów.
Bardzo precyzyjnym instrumentem jest oparcie się na złocie, którego wartość poprzez stulecia pozostaje na stabilnym i porównywalnym poziomie.
Porównanie ceny pierwszego forda przeliczając na czyste złoto niemal pokrywa się z obecną ceną nowego forda.

Czy ktoś mógłby mi pomóc w przeliczeniu ile czystego złota w 1820 i 1846 można było uzyskać za 1 guldena  ( złotego reńskiego)

Dotychczas ustaliłem że 1 gulden miał wagę 12,34 g srebra o próbie 900.
Jedyne przeliczniki wartości guldena do goldguldena znalazłem u Szwagrzyka:
Po 1753 1 goldgulden = 4 guldenom i 10 krajcarom
Ok. 1781 1 goldgulden= 4 guldeny i 18 krajcarów

Interesują mnie jednak lata 1820 i 1846 oraz nie wiem ile czystego złota było w 1 goldguldenie.

Czy możecie mi pomóc w obliczeniach ile 1 złoty reński miał w przeliczeniu czystego złota?

z góry dziękuję za pomoc

H

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lutego 2014, 20:49:19 »
Bardzo precyzyjnym instrumentem jest oparcie się na złocie, którego wartość poprzez stulecia pozostaje na stabilnym i porównywalnym poziomie.
To nie jest żaden wyznacznik - na przestrzeni dziejów stosunek dziennych potrzeb człowieka do ceny złota jest zmienny i nie przekłada się ani na wagę złota, ani na fordy. W miarę wymiernym wskaźnikiem pozwalającym na takie porównania jest tzw. trofa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Trofa_%28numizmatyka%29)

Interesują mnie jednak lata 1820 i 1846 oraz nie wiem ile czystego złota było w 1 goldguldenie.
Po 1753 1 goldgulden = 4 guldenom i 10 krajcarom
Ok. 1781 1 goldgulden= 4 guldeny i 18 krajcarów
Czy możecie mi pomóc w obliczeniach ile 1 złoty reński miał w przeliczeniu czystego złota?
W ten sposób obliczy Pan stosunek ceny złota do ceny srebra w danym roku i nic więcej. Goldgulden, czyli dukat to moneta złota o stałej wadze ~3,5 g i próbie 0.986 (tzw. złoto dukatowe). Zachęcam do próby z trofą,

Pozdrawiam,


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lutego 2014, 21:29:33 »
Ja tam nawet w trofę nie wierzę.
Rozmaite przeliczniki dają na ogół coś gorszego niż niewiedza - złudzenie wiedzy. Nawet PRL-u na dzisiejsze tak się przełożyć nie da, a co dopiero mówić o czasach dawniejszych.
Zgadzam się, to tak jak współczesna młodzież nie chce uwierzyć, że w stanie wojennym były w całym tesco puste półki... Jednak jeśli ktoś już chce takie porównania robić, to już niech lepiej robi je na trofie, niż na cenie złota... Przynajmniej dla XIX wieku nie powinny wyjść całkowite bzdury. Bo już dla Rzymu wychodzi jakiś straszliwy stek nonsensów - czytałem (czy nawet nie daj Boże nabyłem, nie pamiętam) dziełko, w którym rekonstruowano opis gospodarki Imperium Romanum na podstawie trofy i wyszło im, że życie przeciętnego obywatela z przełomu er było na poziomie dzisiejszej Ugandy, Zimbabwe czy innego postkolonialnego raju w Afryce.



DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lutego 2014, 21:51:04 »
życie przeciętnego obywatela z przełomu er

Ale jak przeliczyć wszystkie pozapłacowe elementy życia. Poczucie bezpieczeństwa, poczucie uczestniczenia w "sensownej całości społecznej" (tylko niech Pan nie pyta, co to takiego...), możliwość obcowania z niezłą sztuką wprost na ulicy itp. itd. Kalorii to może wchłaniał faktycznie tyle, co w Ugandzie.
Jeśli to były czasy Augusta (załóżmy, że tak) to dorzucił bym do tego parę innych poczuć z poczuciem stabilizacji na czele. Poza tym taka "statystyczna prawda" wrzuca nam do jednego kotła i niewolnika z kopalni srebra i Trymalchiona.

Niestety współcześnie prace statystyczne są w wielu dziedzinach esencja naukawości, wystarczy wyprowadzić dwa-trzy wzory i mamy gotową tezę...
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:37:36 wysłana przez zenonmoj »

niebieski33

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lutego 2014, 10:01:34 »
Może jednak pomogliby Państwo wyekstrachować mi ilość złota z wartości reńskiego, można by porównać z trofą i zobaczyć.
Jeżeli chodzi o golddukata to jego waga była niższa i wynosiła 3,44
Czy mają Panowie jakieś dane stosunku srebra do złota ok.1820 i 1846?

Będę wdzięczny za konstruktywną pomoc, dyskusje o Imperium Rzymskim praktycznie nic nie wnoszą.

pozdrawiam z będę wdzięczny za pomoc w obliczeniach

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Lutego 2014, 15:45:13 »
Będę wdzięczny za konstruktywną pomoc, dyskusje o Imperium Rzymskim praktycznie nic nie wnoszą.

Wnoszą dużo więcej niż się Panu na pierwszy rzut oka wydaje. Pozwolę sobie przywołać przykład z pierwszego Pana posta: poza złotem próbował Pan przeliczać wartość pieniądza w danym okresie na fordy. Nie miało to dla Pana żadnego znaczenia, że porównuje Pan dwa zupełnie różne byty: samochód sprzed stu lat to luksus dla nielicznych, awaryjny i niezbyt wygodny, obecnie - powszechnie występujące dobro, będące na wyposażeniu praktycznie każdego gospodarstwa domowego (też awaryjny, ale zupełnie inaczej, nie wystarczy dokręcić mutry, trzeba wymieniać od razu cały kloc z elektroniką warty 20% nowego samochodu). Gdyby dzisiaj seryjnie budować Forda T, jego cena rynkowa byłaby mniejsza od wycofanego kilka lat temu ze sprzedaży malucha i zapewne mimo wysokiej podaży popyt nań byłby znikomy. Różnica na poziomie 100 lat, spróbujmy dla 2000: 50000 zł za samochód ~= 15 uncji złota ~= 60 aureusów = 6000 sesterców i widać jak na dłoni, iż idąc na wyprawę do Germanii przeciętny zupak z XVII Legionu nawet licząc na duże łupy nie mógł sobie na forda pozwolić. Co innego wyższa szarża, taki np. Warus mógł sobie iść do salonu i... i właśnie. Do XIX wieku mógłby Pan na siłę dopasowywać jakieś inne pojazdy, a tu ma Pan wadliwość metody jak na dłoni.

Tak, jak napisał Pan Lech: niech Pan napisze, co chce Pan osiągnąć.

niebieski33

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lutego 2014, 21:42:03 »
dziękuję za podanie stosunków srebra do złota. O coś takiego właśnie mi chodziło.
W międzyczasie znalazłem u Cywińskiego że w Księstwie Warszawskim stosunek srebra do złota ustalano na 14,44 do 1 korygując wcześniejszy stosunek 14,52:1
Przyjęty po 1815 przez Rosjan stosunek 15:1 okazywał się za wysoki.

Dziękuję za wskazówki o innych możliwościach przeliczeń. spróbuję ze złotem i wskazanym systemem i zobaczę co mi wyjdzie.

Cel jest hobbistyczny, interesuję się historią rodziny i znalazłem materiały ile mój przodek miał w 1820 i jego syn w 1846 dochodu w złotych reńskich i chciałbym to porównać z naszymi dochodami.

Oczywiście mogę to przedstawić na kilogramach mąki, zboża czy parach butów, być może będę bawił się w różne systemy żeby sprawdzić ich przydatność.

Dziękuję za pomoc, teraz biorę kalkulator i mam nadzieję że przedstawię wyniki mojej zabawy

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lutego 2014, 08:59:14 »
Żeby wiedzieć coś więcej o stylu życia przodków trzeba by chyba na jakiś pamiętnik natrafić... A tu chociaż są takie informacje i możliwość porównania. Moi nie pisali, wiem, że moja prababka umiała czytać i lubiła, a pradziadek niepiśmienny. O tak odległych latach ich przodkowie też niewiele pewnie wiedzą. Ja rozmawiałam z wieloma starszymi osobami z rodziny i ich wiedza kończy się przeważnie na dziadkach. Tylko jeden, brat mego dziadka wiedział więcej i chętnie mówił. Nawet z jego wnuczkiem kilka lat temu zrobiliśmy wycieczkę  po miejscach, gdzie żyli i nagraliśmy jego opowieści. Okazało się, że w przewodniku Pascala jest chyba nie do końca prawdziwa informacja o przyczynach spalenia dworu nad jeziorem Hańcza- nie, jak tam pisało celowe podpalenie, a po prostu wybuchła instalacja do pędzenia bimbru- tak mówił ktoś, kto mieszkał wtedy w pobliżu.
To są ciekawe rzeczy, warte wyłapywania i notowania, ale takie informacje z lat, jak tutaj 1820, 1846 są naprawdę niezwykle rzadko dostępne- ktoś musiałby pisać pamiętnik, ten musiałby się zachować.

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lutego 2014, 15:08:37 »
To z całą pewnością jest ciekawe i warte zrobienia, ale też porównanie, co obecnie można nabyć za to, co nasi przodkowie zarabiali może być interesujące. Np. jestem pewna, że gdybym opowiadała swoim dzieciom o tym, ile zarabiali nasi przodkowie, to bardziej by ich ciekawiło, czy byłoby stać ich na komputer, niż jak to życie wyglądało naprawdę w jakichś cyferkach. Choć teoretycznie nie da się tego porównać. Chodzi mi o to, że w pracy naukowej są inne standardy, ale opis życia przodków do celów "domowej" genealogi nie musi być taki ścisły.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lutego 2014, 18:01:44 »
Z opowieści rodowych:

Roku Pańskiego 1911 pradziad mój, Antoni, niemłodym już będąc człowiekiem, za chlebem za Wielką Wodę wyruszył. Tamże za wyrobnika w hucie stali się najął, ciężko pracował przez lat szesnaście. Wróciwszy do dom czterem synom swoim, którzy międzyczasie dorośli i w związki małżeńskie powstępowali, przywiózł dolarów tysiąc, za co nabyli oni po jednej mordze gruntu, dzięki czemu na gospodarzy samodzielnych na tyle wyrośli, że rodziny swoje wyżywić mogli. Rola owa kosztowała ich połowę tej kwoty, połowę odłożyli na czasy trudniejsze.

... papiery na powyższe transakcje pałętają się po różnych stryjecznych kuzynach i nie mam w nie wglądu na bieżąco, tak że nie wiem, czy faktycznie to było 1000 dolarów, czy 600, czy 1500 i czy wyszło 40, 60 czy też 80 arów na łebka. Nie ma to większego znaczenia. Mimo koszmarnie rozdrobnionych galicyjskich gospodarstw faktycznie owa transakcja poprawiła los mojego dziadka i jego rodzeństwa. Faktem też jest zachowanie dużej części przywiezionych dolarów (mam chyba jedną dwudziestkę) w banknotach, bo takie łatwiej najwidoczniej było przewieźć, niż złoto (banknoty są powyginane w każdą stronę i mają ślady złożenia co najmniej na osiem, mówiąc dużo o sposobie ich przechowywania - być może pradziadek przywiózł toto pozaszywane w jakiś ubraniach, papier było trudniej wymacać niż złoto).

Reasumując: kwota 1000 dolarów z 1927 nie robi na nikim dzisiaj wrażenia, nawet jeśli przeliczymy ją według współczynnika inflacji USA. Banknoty z lat 20 w stanach IV-V dużo więcej od nominału warte obecnie nie są. 50 uncji złota (pi razy oko) też jakiegoś wielkiego wrażenia nie robi. Możliwość wyżywienia czterech rodzin - już tak. Która z wymienionych proporcji jest prawdziwsza?

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Lutego 2014, 18:05:47 »
Z komputerem to z przymrużeniem oka... Myślę, że właśnie odnośniki do tego, co znane teraz jest ciekawsze dla większości osób. Genealogią interesuję się od lat, rodzina traktuje mnie jak nieszkodliwego wariata, kiedy po raz kolejny pytam o różne rzeczy związane z przeszłością (dochodzą szczegóły, pewne rzeczy mogą być uściślone, kiedy wiem więcej). Ale większość z nich chętniej wysłucha  czegoś o tamtych czasach, jeśli to będą takie właśnie absurdalne porównania. Warto mówić nawet  w taki sposób, bo jest wtedy szansa, że zapamiętają i nie będzie jak z żoną brata mego dziadka- na pytanie o zdjęcia, czy dokumenty usłyszałam: "aaa tam, się przewalało to spaliłam". Może wtedy zamiast spalić oddadzą...
Temat  jest akurat  u mnie na czasie- nie dałam wyrzucić (nie moich) dokumentów- od metryk po przebieg pracy z lat 1927- 1947, bo ktoś wiedział, że tym się interesuję. Nie wiem jeszcze, co z tym zrobię, ale na pewno nie wyrzucę. To jest ciekawe, może znajdę potomków tych ludzi rzeczywiście zainteresowanych tymi papierami.
I rozumiem takie próby przeliczenia "gruszek na jabłka", ale oczywiście warto poszukać, jak się żyło w danych latach  w tym rejonie w innych źródłach. Mam sporo materiałów o moich prapradziadkach, ale nie pomyślałam, żeby ich umiejscowić na tle czasów, w których żyli. Pewnie się za to zabiorę wkrótce.

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lutego 2014, 18:11:40 »
Miałam wrażenie, że 1000 dolarów powinno na więcej wystarczyć? Ale tylko wrażenie, a tu są papiery? Muszę poszukać w opowieściach brata mego dziadka o jakie czasy chodziło (wcześniejsze trochę, ale o ile?), ale on opowiadał o sumie 100 dolarów brakujących do kupna gospodarki po cenie okazyjnej (właściciele wyjeżdżali) i to było ok. 1/3 całej wartości. Ktoś z rodziny miał, ale nie chciał pożyczyć i potem nie zostało to wybaczone. Mogę się mylić, mogę mylić lata, poszukam w notatkach.

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Lutego 2014, 18:14:54 »
Znalazłam coś takiego, ale nie wiem, na ile to rzetelne:

http://genealog.mrog.org/wartosc_pieniadza.html


DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Lutego 2014, 18:20:57 »
Miałam wrażenie, że 1000 dolarów powinno na więcej wystarczyć? Ale tylko wrażenie, a tu są papiery?
Papiery są, ale tak jak mówię - w rękach ludzi, których widuję raz na greckie kalendy. Kwota jest zapisana w złotych, a dolary to już doliczyłem według oficjalnego kursu (zdaje się 5 z hakiem złotych za dolara). Równie dobrze tam mogło być 1500 złotych - po prostu nie pamiętam, widziałem to raz w życiu.

niebieski33

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Ile za 1 złotego reńskiego otrzymywano czystego złota?
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Lutego 2014, 20:22:18 »
Historią interesuję się na tyle długo żeby wychwytywać pewne naukowe absurdy.
Przykładowo na jednej z obron pracy magisterskiej dziewczyna używała wciąż określenia mumia z czasów XX dynastii. Naukowo - poprawnie ale dla większości zgromadzonych, nie będących specjalistami w dziedzinie starożytnego Egiptu to określenie kompletnie nic nie mówi- nie uzmysławia czasu w którym ta mumia powstała.
Podobnie z tymi wykazami dochodów. Co z tego że w opracowaniu napiszę że mój przodek rocznie zarabiał tyle a tyle reńskich?
Próba przeliczenia, czy to na złoto czy trofy - jak długo za to mógł się wyżywić czy ile mógł kupić krów jest właśnie próbą ozywienia historii, dowiedzenia się o tamtych czasach czegoś realnego. Porównania go również do innych w danej wiosce, i co ciekawe np. do dochodów dziedzica. Wtedy to dla mnie zaczyna mieć wartość żywej historii.

Nie chce mi się szukać opinii z wcześniejszych postów o przeliczaniu na kupki złota itp. mam nadzieję że piszacy je teraz lepiej zrozumią moją ideę.

pozdrawiam H

 

R E K L A M A
aukcja monet