Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:50:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: grosz 15.. - prośba o ustalenie daty  (Przeczytany 2768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

neptes

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
grosz 15.. - prośba o ustalenie daty
« dnia: 04 Lutego 2014, 11:26:20 »
prośba do znawców groszy Zygmunta Starego o próbę odczytania daty. Próbowałem z pomocą katalogu Kurpiewskiego zawęzić pole poszukiwań ale z marnym skutkiem  :( zastanawia mnie to że na rewersie wyrazy MONETA REGNI są jakby połączone a w każdej z odmian w tym katalogu między wyrazami jest jakiś znak tzn. rozetka lub trójlistek. tak na moje oko trzecia cyfra w dacie to "4" (oczywiście pewności nie mam), ale z kolei na awersie prawdopodobnie widnieje u dołu herb Odrowąż a takie połączenie raczej się wyklucza bo ostatnie grosze z tym herbem bito w 1529. macie jakieś pomysły? będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.



anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: grosz 15.. - prośba o ustalenie daty
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lutego 2014, 12:18:17 »
1528?
Proponuję porównywać w archiwach, np. WCN,
http://wcn.pl/archive?q=grosz+1528
"Rysowane" katalogi przy takich szczegółach mają ograniczony sens, dobre zdjęcie to bez porównania lepszy materiał porównawczy.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: grosz 15.. - prośba o ustalenie daty
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lutego 2014, 04:04:52 »
Ta trzecia cyfra moze byc 2, slabo widac ale pasuje na wysokosc.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

neptes

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 10
Odp: grosz 15.. - prośba o ustalenie daty
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lutego 2014, 10:08:23 »
rzeczywiście, trzecia cyfra pasuje bardziej na "2" niż jak początkowo sądziłem na "4". 1528 to najbardziej prawdopodobna data (lub 1529...). ale cały czas zastanawia mnie brak znaku rozdzielającego między MONETA REGNI. w archiwach WCN które podesłał "anonimus" nie ma takiej odmiany, w katalogach też się na taką nie natknąłem. między tymi wyrazami trudno byłoby wcisnąć małą kropkę, a o rozetce już nie ma mowy.

 

R E K L A M A
aukcja monet