Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:43:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz Zygmunt II August 1556  (Przeczytany 2874 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sopell

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Grosz Zygmunt II August 1556
« dnia: 10 Lutego 2014, 22:41:46 »
Witam,

od wczoraj nie daje mi spokoju poniższa aukcja :

http://allegro.pl/grosz-zygmunt-ii-august-1556-gdansk-mala-glowa-r4-i3957737602.html

Napis otokowy wydaje się co najmniej nietypowy nigdy nie spotkałem się z takim wyglądem liter z litera „O” w słowie GROSS oraz „R” REX wyglądają wręcz jak robione przez syna rytownika. Ponieważ nie znalazłem podobnego kroju liter uznałbym to za fałszerstwo.
Jednakże po dzisiejszej rozmowie z jednym członkiem tutejszego forum zacząłem się zastanawiać czy aby nagromadzenia tychże „wyjątkowości” nie świadczy o oryginalności monety ?

Wiem teza przewrotna użyto w dyskusji argumentu iż szam wizerunek władcy jest bez zarzutu natomiast sam napis otokowy wygląda na dzieło „młodego” pracownika mennicy.  Oczywiście trudno wyrokować nie widząc monety na żywo. Jednakże prosiłbym o Państwa opinie natemat samej monety jak i kroju liter.

Pozdrawiam
Michał

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Grosz Zygmunt II August 1556
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lutego 2014, 03:46:22 »
Michal,
NIe jestem specem ale wedlug mnie to ordynarny fals rzniety z reki. Portret krola tez fantazyjny. Nie tykalbym tego 10-cio metrowym kijem. Mysle, ze ten "pracownik mennicy" byl rzeczywiscie "mlody", jakies 450 lat mlodszy od reszty tych pracownikow.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Grosz Zygmunt II August 1556
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lutego 2014, 09:38:11 »
Oczywisty fals.
jarek

 

R E K L A M A
aukcja monet