Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 - konkurs na zdjęcia. LINK

  • 22 Listopad 2019, 13:27:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wystawa "Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej"  (Przeczytany 7724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Glider

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 264
Wystawa "Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej"
« dnia: 26 Luty 2014, 17:25:08 »
Cytuj
Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej

Ekspozycja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych historią i historycznymi środkami płatniczymi. Zwiedzający zobaczą banknoty i monety Rzeczypospolitej Polskiej emitowane w latach 1919-1939. Wystawa „Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej” to wyjątkowa okazja do zapoznania się z bogatą kolekcją numizmatów znajdujących się w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej.

W momencie odzyskania niepodległości Polska nie tworzyła jednolitego organizmu ekonomicznego. Ziemie każdego z byłych zaborów miały różne systemy ustawodawstwa cywilnego, handlowego i skarbowego. Jeszcze w roku 1919 obiegały w Polsce trzy różne waluty: marka niemiecka, korona austriacka i marka polska (emitowana w Warszawie za czasów okupacji niemieckiej). Gdzieniegdzie kursowały także ruble rosyjskie. Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 7 grudnia 1918 r. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa stała się tymczasową polską instytucją emisyjną. W lutym 1919 r. ukazał się dekret, stanowiący że przyszła polska instytucja emisyjna będzie się nazywać Bank Polski, polską walutą ma być złoty i dzielić się na 100 groszy. Banknoty złotowe pojawiły się w obiegu dopiero w 1924 r. – po reformie Władysława Grabskiego. Opóźnienie wprowadzenia złotego wynikało z przekonania, że reforma walutowa musi być poprzedzona zrównoważeniem budżetu. W grudniu 1923 r. prezydent Stanisław Wojciechowski powierzył misję utworzenia nowego rządu W. Grabskiemu, który poza funkcją premiera objął tekę ministra skarbu. Na polecenie Grabskiego Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa w styczniu 1924 r. podjęła interwencję giełdową, czyli skup marek polskich za obce waluty, aby zrównoważyć podaż z popytem. Bank Polski 28 kwietnia podjął emisję nowej waluty – złotego polskiego. Obok banknotów Banku Polskiego w obiegu znajdował się bilon, którego emisję pozostawiono w rękach Ministerstwa Skarbu. Reforma walutowa doprowadziła do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na rozwój Polski w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Na wernisaż zapraszamy w czwartek 27 lutego o godz. 13 (budynek historyczny przy ul. Wałowej 15). Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 10 kwietnia 2014 r.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 094
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Wystawa "Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej"
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Luty 2014, 15:52:29 »
dzięki za informacje
mam wreszcie blisko i na pewno tam zajrzę
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet