Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 05:06:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kupowanie w oddziałach NBP  (Przeczytany 2969 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tesla

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Kupowanie w oddziałach NBP
« dnia: 03 Marca 2014, 11:04:48 »
Witam. Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z numizmatyką, a już natrafiłem na pierwszą przeszkodę, wynikającą z braku doświadczenia (i nieżyczliwości pracowników NBP) ;) Liczę zatem na życzliwą pomoc forumowiczów i chciałbym Was zapytać jak kupować monety w NBP? Dziś jest pierwszy dzień emisji Kazimierza Wielkiego i oczywiście nie udało mi się kupić. W swojej naiwności myślałem, że w dobie XXI wieku uda mi się załatwić sprawę przez Internet lub telefonicznie. Domyślam się, że w dniu emisji pod oddziałami na wiele godzin (dni?) przed otwarciem ustawiają się gigantyczne kolejki i monety schodzą w godzinę a potem lądują na Allegro za 2x więcej? Czy przepłacanie na Allegro to jedyna opcja dla skromnego kolekcjonera? Czy też może macie jakieś wartościowe porady jak kupić monetę w cenie emisyjnej? Jak to wygląda np. w Warszawie - kiedy najlepiej ustawić się w kolejce, czy mówimy o 2-3 godzinach wcześniej, czy trzeba się wybrać pod oddział jeszcze w środku nocy? Z góry uprzejmie dziękuję za podpowiedzi :)

swist@k87

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Kupowanie w oddziałach NBP
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marca 2014, 12:31:08 »
Wiekszosc uzytkownikow tego forum nie kupuje monet kolekcjonerskich NBP

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Kupowanie w oddziałach NBP
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Marca 2014, 13:43:35 »
Wczoraj rano na targu staroci, ze względu na brak podaży interesujących mnie blaszek już, już, w przypływie zwątpienia kusiło mnie, żeby sobie przynajmniej jakiegoś GN'a kupić... Na szczęście zauważyłem sprzedawcę, który właśnie wypakowywał swoje klaserki. Kupiłem już kiedyś u niego trojaka Ks. Warszawskiego (1811), a teraz wygrzebałem hamburskiego szylinga z 1855 r., malutkiego krajcara z Frankfurtu nad Menem z panoramą miasta (1773 r. ) i last but not least krajcara i 3 krajcary z Hesji-Darmstadt (oba 1800 r.). Wszystkie w ślicznym stanie. Po zastanowieniu dorzuciłem jeszcze grosza SAP'a z 1783 r. wymagającego doczyszczenia w kilku miejscach. Zwłaszcza te dwa krążki darmastadzkie bardzo mnie ucieszyły - mieszkałem swego czasu niedaleko pałacu myśliwskiego darmsztadzkich landgrafów i często chodziłem na spacery w przyzamkowym parku.
Zapłaciłem za wszystkie równą stówę, co nie było ceną wygórowaną, a wręcz przeciwnie, bo:
http://www.ma-shops.com/knopik/item.php5?id=121206060&lang=jp&PHPSESSID=34b7f7f7c028828768d2af989b59656e
http://www.ma-shops.com/loebbers/item.php5?id=131025058&lang=jp....
I tak, zamiast przypadkowego GN'a mam coś bliskiego sercu, z czego będę się jeszcze długi czas cieszyć.

Pozdrawiam, radząc zajęcia się jakimś naprawdę ciekawym tematem numizmatycznym!
Zenon M.
« Ostatnia zmiana: 03 Marca 2014, 14:03:00 wysłana przez zenonmoj »

Jolanta

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
Odp: Kupowanie w oddziałach NBP
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marca 2014, 20:35:32 »
Możesz dowiedzieć się, który bank dostaje- np. u nas PKO BP. W okienku powinni wiedzieć, po jakim czasie ten oddział dostaje zwykle te monety i chodzić tam sprawdzać. Zwykle kilka dni są. Jeśli uda się umówić z kasjerką, że udzieli informacji, czy dana moneta akurat jest, to można potem dzwonić na centralę i prosić o wewnętrzny tej kasy i tam się dowiesz- zamiast chodzić. Ja w banku jestem codziennie i jak potrzebowałam, to zawsze trafiałam.
Miesiąc temu sytuacja życiowa zmusiła mnie do sprzedania zbieranych latami dwuzłotówek. Zaczynam od nowa. Ale do ich zbierania już nie wrócę.  Mam na oku co innego...

 

R E K L A M A
aukcja monet