Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:52:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III  (Przeczytany 28453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Lipca 2016, 18:49:34 »
O monetach z kontrasygnaturą „I:S” pisałem w zeszłym roku w tekście „Pieniądz dominialny i drugie życie monety”:
http://blognumizmatyczny.pl/2015/10/14/113/
Przy okazji, na temat puncy z Pogonią, od której w ogóle zaczął się ten wątek mam już prawie gotowy wpis (wstawię na bloga pewnie jutro albo pojutrze).

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Lipca 2016, 20:12:42 »
Nie chodzi mi o znany dobrze wariant tej puncy na trojakach ale o opisany przez KDSK grosz z ta kontrmarka.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Lipca 2016, 19:57:44 »
Witajcie koledzy.Puncowano i grosze St.A.Poniatowskiego. W swojej kolekcji posiadam grosza z 1793 roku z puncą "IS". Co ciekawe, kolega zakupił z Ukrainy również grosza poniatowskiego z identyczną puncą, tyle, że z 1767 roku. Niestety nie potrafię robić, ani tym bardziej wklejać, zdjęć, ale jeżeli któryś z kolegów mógłby coś więcej o takiej puncy powiedzieć, byłbym bardzo wdzięczny!Pozdrawiam, Konrad

Czy ta punca wyglada tak, jak zalaczone zdjecie?


Kontrasygnatura I:S: majątek Horostyta/Parczew - Ignacy Szlubowski
TuniaRadom

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontrmarka
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Lipca 2016, 20:15:34 »
trojaki
TuniaRadom

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontrmarka
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Lipca 2016, 20:18:44 »
trojaki
Panie Dariuszu i Panie Jerzy , moze ta zagwostka zostanie rozwiązna ??? bi i herb prus2 Pozdrawiam
TuniaRadom

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Lipca 2016, 20:30:58 »
Na temat punc z BI nic nie mam w archiwum.

Soubisie-Bisier odnotował puncę z Prusem na groszu z 1771 r z uwagą "Do tego herbu należy 73 rodzin".
Litery IS notuje na trojaku 1788, groszach: 1767 z "pisanym" G, 1777 EB i 1790 EB.

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lipca 2016, 20:36:48 »
monety pochodzenie prawdopodobnie z Kresów Wschodnich (ukraina) widziałem też trojaka z B:I: lub B:T: ??? Księstwo Warszawskie
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2016, 20:40:12 wysłana przez TuniaRadom »
TuniaRadom

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Lipca 2016, 21:11:39 »
Na temat punc z BI nic nie mam w archiwum.

Soubisie-Bisier odnotował puncę z Prusem na groszu z 1771 r z uwagą "Do tego herbu należy 73 rodzin".
Litery IS notuje na trojaku 1788, groszach: 1767 z "pisanym" G, 1777 EB i 1790 EB.



Dziekuje za wyjasnienie na temat grosza. Kolega KDSK pisal o groszu 1793.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Lipca 2016, 22:16:03 »
Cytuj
Panie Dariuszu i Panie Jerzy , moze ta zagwostka zostanie rozwiązna Co? bi i herb prus2 Pozdrawiam
Jeśli chodzi o puncę "B:I", której zdjęcie wysłał mi Pan jakiś czas temu, niestety nic nie udało mi się znaleźć na ten temat.

Piszecie Panowie o różnych nominałach i rocznikach na których wybijano kontrasygnatury: grosz z roku 1767, z roku 1793. Wydaje mi się, że przy tego typu zagadkach jest to sprawa zupełnie drugorzędna, na jakiej monecie jest wybita kontrmarka. Przecież zarówno grosz z roku 1767 jak i z 1793, a także jakiekolwiek inne grosze SAP były już wtedy wycofane z obiegu. Znacznie istotniejsza jest kwestia gdzie daną monetę znaleziono. Dopiero to może nas doprowadzić do źródła.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Lipca 2016, 22:39:18 »

Wydaje mi się, że przy tego typu zagadkach jest to sprawa zupełnie drugorzędna, na jakiej monecie jest wybita kontrmarka. Przecież zarówno grosz z roku 1767 jak i z 1793, a także jakiekolwiek inne grosze SAP były już wtedy wycofane z obiegu. Znacznie istotniejsza jest kwestia gdzie daną monetę znaleziono. Dopiero to może nas doprowadzić do źródła.

Nie do końca tak to wygląda. Punca nabijana na monetach z okresu 1767-1793 - co to oznacza.
Po pierwsze, interesują nas osoby, które w roku 1793 dysponowały majątkiem, w którym zachodziła potrzeba użycia pieniądza wewnętrznego.
Po drugie, bardzo prawdopodobne jest, że puncowano monety, które albo wyszły z obiegu, albo takie, które po nabiciu puncy miały większą siłę nabywczą, niż nominał użyty do przebitki.
To ogranicza zakres poszukiwań "od dołu" - rzecz nie do zlekceważenia.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lipca 2016, 22:46:38 »
Cytat: dariusz.m
Wydaje mi się, że przy tego typu zagadkach jest to sprawa zupełnie drugorzędna, na jakiej monecie jest wybita kontrmarka.

Przecież zarówno grosz z roku 1767 jak i z 1793, a także jakiekolwiek inne grosze SAP były już wtedy wycofane z obiegu.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z Pańską opinią. Według mnie istotny jest krążek na jakim wybito puncę. Istnienie dwóch różnych średnic i ciężarów (grosz i trojak) świadczyć może o dwóch nominałach monety zastępczej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Lipca 2016, 22:53:52 »
Ma Pan rację. Jednak głównym pytaniem które sobie zadajemy przy monetach dominialnych jest to - z jakiego majątku pochodzi dana moneta.

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Lipca 2016, 23:01:56 »
Cytuj
Nie do końca tak to wygląda. Punca nabijana na monetach z okresu 1767-1793 - co to oznacza.
Po pierwsze, interesują nas osoby, które w roku 1793 dysponowały majątkiem, w którym zachodziła potrzeba użycia pieniądza wewnętrznego.
Ale dlaczego akurat w roku 1793. Piętnaście czy dwadzieścia lat później groszaków Stanisława Augusta było wystarczająco dużo aby wykorzystać je jako materiał do produkcji monet dominialnych. Lata 1767-1793 ograniczają nam okres bicia monet dominialnych od dołu - tu pełna zgoda, ale nie od góry.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Lipca 2016, 00:00:25 »
Ma Pan rację. Jednak głównym pytaniem które sobie zadajemy przy monetach dominialnych jest to - z jakiego majątku pochodzi dana moneta.

Jest to jedno z pytan, na ktore juz mamy odpowiedz, ale nie jest jedyne.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2016, 04:06:55 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Kontrmarka - pogoń na groszu Augusta III
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Lipca 2016, 04:48:18 »
Atrybucja do rodu Sanguszkow wedlug Andrieja Gagarina byla podana przez sprzedawce dwoch monet z kontrmarkami w kwietniu. Prowadzilem z nim i z Panem Jerzym korespondencje na ten temat. Niestety nie mam informacji gdzie zostala znaleziona moja moneta.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2016, 04:49:58 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet