Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:51:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falsy ortów.  (Przeczytany 392312 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #585 dnia: 05 Listopada 2019, 21:17:23 »
Owszem, rewers podobny, i to nie jeden, vide załącznik. Jednak awers kompletnie odmienny.

Pozdrawiam, Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #586 dnia: 05 Listopada 2019, 23:02:45 »
Szanowni Państwo,

Przeglądając numimarket wpadłem na takiego orta, ciekawym Waszej opinii, pobieżnie przejrzałem archiwum wcnu, ale ten awers jest jakiś dziwny.
https://numimarket.pl/polska-zygmunt-iii-waza-ort-1612-gdansk_614492

Pozdrawiam, Paweł

Co do stempla, to takie warianty czy to samego awersu, czy rewersu są spotykane. Oczywiście rozumiem, że wątpliwość mogła wzbudzić "prezencja" portretu. Takie płytkie tłoczenie plus pofalowanie powierzchni krążka. W rocznikach 12-13 spotyka się podobne monety.
Oczywiście należy pamiętać, że wszelkie niepewności powinny przemawiać na niekorzyść monety przy ewentualnym zakupie. W przypadku tego orta bez oglądania na żywo, trudno wydać opinię.
Niemniej moneta dużo lepiej prezentuje się na zdjęciach z tej aukcji:
https://onebid.pl/pl/auction/476/lot/202/zygmunt-iii-waza-ort-1612-gdansk
Norbert

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #587 dnia: 06 Listopada 2019, 13:03:13 »
Panie Norbercie,

Wielkie dzięki za podpowiedzi, mądrego aż miło posłuchać.

Pozdrawiam, Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

Paweł 1261

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #588 dnia: 18 Listopada 2019, 22:06:05 »
Szanowni Państwo,

Cały wątek dotyczy raczej współczesnych falsów, na allegro wypłynęło coś takiego: https://allegro.pl/oferta/ort-1631-rok-unikat-r8-un-jedynak-slab-gcn-8694282473 stawiam na falsyfikat z epoki, ale chętnie poznam Wasze opinie. Już nie pierwszy raz widzę ten krążek: https://archiwum.allegro.pl/listing?string=ort%201631
Ciekawostka 1: opakowanie w slab, i to jaki slab, podnosi wartość od 30 do 81 razy.
Ciekawostka 2: Nie mogę się powstrzymać i zwrócę Waszą uwagę na dane sprzedającego, w nazwie rzuca się w oczy słowo: Numismatics  :scyth:

Pozdrawiam, Paweł

PS Jeśli zajdzie potrzeba wyrażam pełną zgodę na przeniesienie tego posta do działu humor/rekiny biznesu.
Pozdrawiam,
Paweł

Dreptak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Zainteresowania: Mennica Elbląska
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #589 dnia: 03 Lutego 2020, 16:42:49 »
czytając ten wątek; aż strach kupować orty;
jako żółtodziób byłbym wdzięczny za zerknięcie na tę ofertę;

https://allegro.pl/oferta/ort-elblag-1657-karol-gustaw-nh-8900735914

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #590 dnia: 03 Lutego 2020, 19:46:43 »
Ten i kilka innych monet tego sprzedawcy to falsy.

Dreptak

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Zainteresowania: Mennica Elbląska
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #591 dnia: 03 Lutego 2020, 21:15:21 »
wielkie dzięki;
na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #592 dnia: 03 Lutego 2020, 21:39:22 »
Trzeba oglądnąć dużo falsów... później będzie Pan wiedział. 

Pabloss

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #593 dnia: 03 Lutego 2020, 21:59:36 »
wielkie dzięki;
na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?

Uwielbiam takie pytania. Trzeba zacząć zbierać takie monety, kupić trochę falsów, czytać, sprawdzać porównywać. Nie da się iść na skróty i jednym pytaniem zdobyć całą wiedzę. Z drugiej strony nie można się dziwić bo jaka jest powszechna wiedza o numizmatyce ?  Sporo osób stawia ją na równi ze zbieraniem kapsli od piwa, takie są moje doświadczenia.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #594 dnia: 03 Lutego 2020, 22:09:39 »
wielkie dzięki;
na co powinienem zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?
Na przyklad porownac monety z archiwow: wcn.pl. onebid.pl itd no i czytac forum :-)

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Fals i NIE-fals orta 1659 Kraków
« Odpowiedź #595 dnia: 09 Lutego 2020, 23:31:57 »
Witam
Na filmie odpowiedź w kwestii fałszerstwa orta 1659 i uzasadnienie oryginalności omawianego tutaj niegdyś egzemplarza
&feature=youtu.be&t=1208
Pozdrawiam
Damian Marciniak
Pozdrawiam - Damian

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #596 dnia: 10 Lutego 2020, 15:49:40 »
Dobra prezentacja. Mam jedynie jedną uwagę. O ile ten oryginał wygląda na oryginał (co Pan podkreśla na filmie kilka razy - że nie budził Pana wątpliwości) o tyle, trzeba to jasno powiedzieć, fals też wygląda bardzo dobrze. Życzę Państwu, żeby każdy tego typu fals był wyłapywany, jednak jak doświadczenie pokazuje w przypadku Pana Kolegów po fachu, jeśli się im nie podpowie to sami nie wyłapią.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #597 dnia: 10 Lutego 2020, 16:09:30 »
Dobra prezentacja. (...) jednak jak doświadczenie pokazuje (...), jeśli się im nie podpowie to sami nie wyłapią.

Czasem, nawet jak się delikatnie zasugeruje, że coś się nie zgadza, to zero reakcji ... To "przypadłość" większości domów aukcyjnych, tzw. "patent na nieomylność"  :) i to dotyczy zarówno niewłaściwych opisów jak i falsów. Choć na szczęście nie u wszystkich.

Temat tego orta był naprawdę dobry, co jakiś czas do niego wracam, chociaż to nie mój  temat kolekcjonerski. Mocna rzecz  :)

Pozdrawiam,
Waldek
« Ostatnia zmiana: 10 Lutego 2020, 16:23:49 wysłana przez husyta74 »
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #598 dnia: 10 Lutego 2020, 19:47:23 »
Wiadomo że fałszerza nikt w Polsce nie szuka . Pewnie produkuje następne dobrej jakości kopie.
Kilka lat temu czytałem wygooglowany artykuł o technice fałszowania monet polegającej na uzyskaniu odcisku poprzez wkładanie monety w galaretowatą substancje i schładzaniu.
Niestety nie mogę go odszukać. (jak ktoś go ma to poproszę celem przypomnienia)
Według mnie to ta technika, bo zabrudzenia na monecie mogą działać jak izolacja powodując nierówne schładzanie odcisku i powstawanie nadlewek . Ciekaw jestem czy Państwo poprą tą hipotezę.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #599 dnia: 10 Lutego 2020, 20:40:24 »
Według mnie to ta technika, bo zabrudzenia na monecie mogą działać jak izolacja powodując nierówne schładzanie odcisku i powstawanie nadlewek . Ciekaw jestem czy Państwo poprą tą hipotezę.
Załóżmy, ze ta technika wygląda tak, jak Pan opisuje. Jeśli forma musi się "zsiąść", to moneta musi w niej siedzieć dopóki nie będzie twarda. Chłodzenie odbywa się od zewnątrz, wiec ta izolacja od środka nie powinna mięć żadnego wpływu na twardnienie formy. Poza tym, te zabrudzenia są tak niewielkie, ze ich pojemność cieplna byłaby znikoma.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet