Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:59:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Falsy ortów.  (Przeczytany 392323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #630 dnia: 26 Marca 2020, 16:04:49 »
Przerwa w owalu może być wynikiem pęknięcia puncena,

To nie jest puncen - owal tarczy cięto od ręki.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #631 dnia: 26 Marca 2020, 17:38:42 »
Przerwa w owalu może być wynikiem pęknięcia puncena,

To nie jest puncen - owal tarczy cięto od ręki.

Czy ma Pan jakieś źródło na ten temat, które mógłbym poczytać? Temat technik menniczych bardzo mnie interesuje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #632 dnia: 26 Marca 2020, 20:12:27 »
Stanisław stwierdził:
 "Orty gdańskie były walcowane. Są pofalowane... Monety walcowane na godzinie 3 i 9 są cieńsze, przez to w tym miejscu niedokładnie wybite".
Natomiast cancan62 trochę później:
"Mam pytanie: czemu nierówna grubość ma być spowodowana walcowaniem blachy?
Teoretycznie powinno być właśnie odwrotnie."
A zatem, co do zasady, orty gdańskie ZIIIW powinny mieć jednakową grubość, czy też rację ma Stanisław ?

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #633 dnia: 26 Marca 2020, 21:43:49 »
Podejrzewam, że zaszło nieporozumienie w wyniku nieprecyzyjnych wypowiedzi. Pan Stanisław ma rację, że pewna część ortów gdańskich po bokach jest gorzej wytłoczona. Niemniej nie do końca jest tak, że monety w tych miejscach są zawsze cieńsze. Prawdopodobnie z powodów technologicznych walce na skraju paska blachy nie miały tak mocnego docisku. Co skutkowało gorszym odciśnięciem rysunku. Lub pasek był mniej stabilny. To moja luźna myśl.
Przy samym rancie krążek czasem jest minimalnie cieńszy, ale jest to niewielka różnica i dotyczy dosłownie milimetra szerokości/głębi, a nie grubości ;) Stąd nie można uogólnić, że orty z walca w tych miejscach są cieńsze.

PS. Ten post i kilka wcześniejszych warto przesunąć do tematu o walcach.
Norbert

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #634 dnia: 26 Marca 2020, 21:59:14 »
To gorsze wytłoczenie na 3 i 9 nie było spowodowane tym, że  stemple osadzone w walcach były płaskie, a później robiono je owalne i wtedy na całej  swej powierzchni równomiernie dociskały pasek blachy i równomiernie tłoczyły całä monetę?

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #635 dnia: 26 Marca 2020, 22:21:43 »
Przerwa w owalu może być wynikiem pęknięcia puncena,

To nie jest puncen - owal tarczy cięto od ręki.

Czy ma Pan jakieś źródło na ten temat, które mógłbym poczytać? Temat technik menniczych bardzo mnie interesuje.
Podstawowa literatura tematu --> http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,13195.msg96694.html#msg96694
i w tej mierze nic się nie zmieniło.
Rosyjskojęzycznym miłośnikom ortów zdecydowanie polecam świetną pracę Sinczuka "Torunskije orty: mietrołogija i technika izgotowlenija", Numizmaticzeskij Sbornik XI, Moskwa, 1992.
Z tejże półki językowej bardzo przyzwoita - pomijając wtręty ideologiczne - publikacja Frołowa "Osnowy numizmatyki", Jaroslawl, 1982.

Z pewną natomiast ostrożnością podchodzić należy do "Organizacja mennic i techniki mennicze w Polsce XVI-XVII w." A. Kuźmina, a zwłaszcza Jego "rewelacji" zawartych na str. 22-25. Autor najwyraźniej nie pojmuje zasady działania prasy śrubowej/balansowej (tłoczącej monety!), bowiem pisze o niej, jako o dwóch różnych (sic!) Jego zdaniem urządzeniach; prasie śrubowej, którą monety tłoczono, a potem o śrubie menniczej, którą jakoby monety bito.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #636 dnia: 27 Marca 2020, 00:10:15 »
Sorry, ale ten link do naszej poprzedniej dyskusji nie rozwiązuje w mojej opinii kwestii, co było bite puncami, a co ryte z ręki. Nie sadze by Denis Cooper opisywał bicie ortów gdańskich.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #637 dnia: 03 Kwietnia 2020, 23:59:26 »
Wspominałem o tym orcie kilka stron wcześniej, ale podaję ponownie informację, bo niestety moneta wstępnie została wystawiona na V aukcji RDA
https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/204/jan-ii-kazimierz-ort-1651-wschowa-pcgs-au-details

Dodaję zdjęcie żeby wszyscy mieli możliwość w przyszłości porównać.
 
208016_1b.jpgFalsy ortów.

 
208016_2b.jpgFalsy ortów.

 
208016_3b.jpgFalsy ortów.


Nie chcę tworzyć złego klimatu, ale czekam aż Łukasz spojrzy na te dwie pozycje:

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/200/jan-ii-kazimierz-ort-1658-krakow-rp-ngc-au-details

https://onebid.pl/pl/auction/944/lot/203/jan-ii-kazimierz-ort-1650-wschowa-nieopisany-regn-ngc-au-details

 
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #638 dnia: 04 Kwietnia 2020, 12:12:11 »
Wschowa 1651 to już klasyka. Niestety według opisu aukcyjnego to ładna moneta (na prawdę?).

Pozostałe dwa nie były dotąd diagnozowane jako falsy (te stemple), ale... wątpliwości mam większe co do Wschowy. Po przeszukaniu archiwum nie znalazłem kopii. Inna sprawa, że trochę od kilku lat odpuściłem (odkąd dowiedziałem się, że Igor zają się ortami JK).

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #639 dnia: 04 Kwietnia 2020, 13:13:44 »
Dzięki za spojrzenie. Jak wiecie akurat tymi monetami się nie interesują, dlatego też nie mam w archiwum innych zdjęć. W takim razie można przyjąć, że oba orty są dobre.

Co do orta 1658 Kraków, to już był na 9 aukcji GNDM, ale uwaga w slabie NGC z notą XF45

https://onebid.pl/pl/auction/605/lot/1616/jan-ii-kazimierz-ort-krakow-1658-tlb-bez-obwodek

Można przypuszczać, że moneta między przepakowaniem przeszła czyszczenie. Co widać np. na końcu legendy awersu. Poniżej porównanie awersu, po lewej z aukcji RDA5, po prawej z aukcji GNDM9
 
awers RDA-GNDM.jpgFalsy ortów.


Oczywiście polecam ściągnąć zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości i samemu porównać. Na pewno jest to interesujący przypadek do analizy, bo jak widać różne zdjęcia trochę inaczej pokazują monetę.
Zastanawia mnie gdzie się podziały ryski z L-R. Może to były ślady na slabie?
 
fragment.jpgFalsy ortów.
Norbert

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #640 dnia: 04 Kwietnia 2020, 14:38:56 »
Na literze R widać, że ta ryska się załamuje, więc to raczej ślad na monecie. I być może nie były to ryski, a właśnie ślad/zabrudzenie po kontakcie z np. jakimś miękkim metalem, co wyjaśniałoby, że te "ryski" znikły po wyczyszczeniu. :)
TPZN nr 042
Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #641 dnia: 04 Kwietnia 2020, 19:33:45 »
Kompletna bzdura. Gdybym ja ja czyścił, to wyłącznie żeby usunąć ten grynszpan. ::)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #642 dnia: 10 Kwietnia 2020, 09:54:34 »
Ładne zdjęcie falsa 1655 poznań, do zapisania dla potomnych: https://allegro.pl/oferta/jan-ii-kazimierz-ort-1655-at-poznan-ladny-st-2-9150831251

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #643 dnia: 10 Kwietnia 2020, 11:18:05 »
Niech ktoś, kto ma dobry kontakt z kolegą z forum, poinformuje pana Krzysztofa, że sprzedaje falsa. :)
Zakładam, że nie puścił falsidła świadomie.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Falsy ortów.
« Odpowiedź #644 dnia: 13 Kwietnia 2020, 22:13:55 »
Zastanawia mnie gdzie się podziały ryski z L-R. Może to były ślady na slabie?
 
fragment.jpgFalsy ortów.
Te "ryski" to najprawdopodobniej włókna materiału, który wypełniał paletę do przechowywania monet.
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet