Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 08:35:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ternar Jagiełły  (Przeczytany 5585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Ternar Jagiełły
« dnia: 24 Marca 2014, 20:53:50 »
Witam,

Ostatnio wpadła w moje ręce monetka. Wstępnie po rysunku rozpoznałem ją jako ternar Władysława Jagiełły. Mam jednak kilka pytań do bardziej doświadczonych kolegów.
Większośc trzeciaków Jagiełły, które widziałem są raczej dość schludnie wybite na okrągłym krążku ( wiem, że w tamtych czasach nie przykładano się do jakości bicia monet, ale np. na WCN-nie nie znalazłem podobnego koślawca ) . Druga sprawa to waga, nie znalazłem informacji ile powinien ważyć trzeciak i znów posłużyłem się informacjami podanymi na WCN. Wszystkie trzeciaki wagowo nie przekraczały 0,86 g. , mój natomiast waży równo1,2 g. i jest wykonany z dobrego srebra. Czy to możliwe, że wówczas przypadkowo bito srebrne monety ważące 50% więcej niż nominał.
Bardzo proszę kolegów o pomoc w tych dwóch kwestiach.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Ternar Jagiełły
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Marca 2014, 21:24:59 »
Witam !
 Nie jest to jakiś wyjątkowy przypadek, że krążek ma taki kształt.Co do wagi,monety bito wtedy "al marco" więc z grzywny srebra trzeba było wybić określoną ilość monet.Jedne były lżejsze,inne cięższe a niektóre bardzo ciężkie.Stąd też wśród np półgroszy Jagiełły trafiają  się egzemplarze o wadze znacznie przekraczającej 2 g a wśród ternarów Jagiełły takie,które ważą ponad 1 g. Jeśli chodzi o ternary, to spośród wielu jakie mam,czy miałem w zbiorze najlżejszy ważył 0,449 g a najcięższy 1,015 g.
 Pozdrawiam.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Ternar Jagiełły
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Marca 2014, 18:54:56 »
w tamtych czasach często " docinano" monety do wybranej transakcji , więc i taka sztuka mogła miec miejsce a i w mennicy , gdy niekiedy zwrócono uwagę na zbyt dużą wagę monety też je " korygowano"
więc kształt krążka nie jest tu czymś dziwnym , a i mogła być to moneta wybita na jakiejś końcówce blachy i nie do końca się zmieściła  ;)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

lopciu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
Odp: Ternar Jagiełły
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Marca 2014, 20:40:26 »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i rozwianie moich wątpliwości. Moje przypuszczenia były podobne, ale wolałem się upewnić. Ciekawostką jest fakt, że jakieś 5km dalej ktoś znalazł tak samo wybitą monetę i o podobnej wadze.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Lopciu

 

R E K L A M A
aukcja monet