Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:23:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa  (Przeczytany 24605 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Marca 2014, 23:16:47 »
Cytuj
Fruwające tasiemki do niczego nie doczepione? Przecież on wyraźnie są czymś osobnym.

Podobnie jak tu - są czymś osobnym, a jakoby jednak nie...

Dodatkowo nie tylko występują na tych monetach huńskich, na wielu innych też mamy takie tasiemki. Ale jeśli Pan obstaje przy swoim to chętnie poznam, cóż to wg Pana może być.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Marca 2014, 23:35:26 »
Nie uważasz Piotrze, że podobnie jak tamgi, te inne znaki (zwierzaczki), w tym przypadku ryba, mogły być osobistymi znakami/talizmanami władcy? W takim przypadki, ryba może być mistycznym stworem, bez rzeczywistego odpowiednika w naturze.

Oczywiście niczego nie można wykluczyć. Teren numizmatyki Białych Hunów jest dla mnie też grząski. Być może ktoś już jakieś teorie na ten temat ma/miał tylko ja do nich nie dotarłem.
Zastanawia mnie jedna sprawa: już wkleiłem wcześniej 4 awersy monet chyba należących do jednego władcy. Z monety w języku baktryjskim, już ktoś mądrzejszy ode mnie odczytał: SRIO SHAHO czyli król Srio. W tej monecie zamiast tego napisu, jest ryba, w innej sztandar (z którego już ciężej wydobyć mistyczne przesłanie). Myślę, że może to taka propaganda sukcesu: za Srio to i ryba jest i wojenka też czyli i zjeść coś można i pyska obić komuś też.  :D
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2014, 23:37:50 wysłana przez Orpio »
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Kwietnia 2014, 21:53:34 »
Tu kolejny przykład rybki - mam wrażenie, że troszkę lepiej widać....że te płetwy są jednak grzbietowe. +

Myślę, że ta rybka to jakiś znak-symbol tego władcy. Być może jedno z oznaczeń władzy królewskiej.

Jedno jest pewne, ta ryba posiadała dwie płetwy grzbietowe (powtarza się to na wszystkich widzianych przeze mnie egzemplarzach) więc jeśli nawet jest to jakiś wzór - to cecha charakterystyczna zapewne wprowadzona była po to aby łatwo rozszyfrować co to za rybka. Jednak po 1500 latach to już nie jest takie proste. Jak widać.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Kwietnia 2014, 08:50:57 »
Wracając jeszcze na moment do fruwających wstążeczek. Ostatnio postanowiłem się troszkę wgłębić w zagadnienie mennictwa i kultury irańskich hunów. Z tego co udało mi się doczytać naszyjnik wraz z wstążkami były symbolem władzy. Motyw ten przewija się właściwie we wszystkich monetach potocznie zwanych huńskimi od V do VIII w. n.e. 
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Monety huńskie - pytanie do ichtiologa
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Lipca 2015, 19:54:47 »
ktoś ma PzC w wersji polskiej Historię wojen?
Księgi I-IV są jeszcze ciepłe z drukarni, wydało je Historia Iagiellonica, pozostałe księgi zapewne niebawem.
Księgi V-VIII pojawiły się dzisiaj (tzn. ja je dzisiaj zobaczyłem, książka w każdym bądź razie jeszcze ciepła). Wydawca ten sam.

 

R E K L A M A
aukcja monet