Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:30:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary  (Przeczytany 4968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary
« dnia: 05 Kwietnia 2014, 17:45:50 »
Dzień dobry,
udało mi się upolować niedawno, bardzo ciekawy w mojej ocenie denarek koronny Zygmunta Starego. Stan może nie jest porażający, ale monetka nie była czyszczona i jest ciekawa z uwagi na brak rozetki w koronie oraz zupełnie innego niż na innych denarach tego władcy orła w koronie. Czy spotkał się ktoś z monetką z takim orzełkiem? W katalogu Kurpiewskiego nie znalazłem takiej odmiany. W archiwum wcn również nie. Na fortresie jest rysunek odmiany bez rozetki w koronie, ale jest inny krój orła i nie ma on korony. Monetka nie nosi śladów podwójnego uderzenia, które mogłoby wyjaśniać ewentualne pozamennicze pochodzenie korony. Co o niej sądzicie?

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia 2014, 18:05:09 »
Najwcześniejszy typ denara Zygmunta I, 1526 rok. Pisał o nim Borys Paszkiewicz (Polskie denary z 1506 i 1526 roku, BN 4-328/2002). Trochę rzadsza blaszka, pominięta w dotychczasowych katalogach.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Kwietnia 2014, 10:57:59 »
Bardzo dziękuję za pomoc, ten denarek nie dawał mi spokoju. Nie mam niestety biuletynu numizmatycznego, ale może w któryś dzień przejdę się do BUW, sprawdziłem w katalogu, że  jest tam ten numer. Swoją drogą ten orzełek bardzo przypomina mi krojem zarówno grosze krakowskie 1526 jak i grosz głogowski Zygmunta I Starego.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Kwietnia 2014, 18:45:18 »
Dobrze przypomina, także jeszcze najwcześniejsze grosze z 1526 i 1527 roku. Artykuł nie jest bardzo duży, jeśli mail pod nickiem jest aktualny, prześlę skan.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Ciekawy denar koronny Zygmunt I Stary
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Kwietnia 2014, 21:14:09 »
Dziękuję za artykuł, już przeczytałem, bardzo zgrabnie napisany i datowanie denarka na 1526 r. jest solidnie uzasadnione.

 

R E K L A M A
aukcja monet