Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:29:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety  (Przeczytany 14498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

yodla

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« dnia: 25 Kwietnia 2014, 20:36:58 »
Witam Wszystkich!

Mam pytanie które nurtuje mnie już od bardzo dawna. Czy drukowane karteczki pod monety wpływają w jakiś sposób na monetę która na tej karteczce leży?

Przechowuję monety w szafce numizmatycznej (szufladki) na paletach. jednak pod każdą monetą kładę wydrukowaną kartkę z pewnymi oznaczeniami (data, emitent, nr lit. mennica itp). Drukuję na drukarce laserowej. Moneta jednak styka się z tą kartką latami ( i w pewnych miejscach też z zadrukiem). Czy po x latach nie dojdzie do jakiejś reakcji chemicznej co wpłynie źle na monetę. Wiecie o co chodzi - proszek z tonera i np srebrna moneta.

Nie posiadam jakiś mega wartościowych monet, jednak jak dla mnie niosą one dużo emocji więc szkoda mi by ich było.

Dziękuję za odpowiedzi

pozdrawiam
Michał
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:54:29 wysłana przez TomekP »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwietnia 2014, 21:26:33 »
To zależy przede wszystkim od rodzaju papieru. Są takie gatunki neutralne i bezkwasowe stosowane współcześnie w archiwach, które nie powinny mieć jakiegoś negatywnego wpływu na monety.
Niestety, nawet sama szafka numizmatyczna czasami może na monety źle oddziaływać. Był taki przypadek w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum: garbniki zawarte w drewnie dębowym, z którego wykonane były szufladki, po iluś tam dziesiątkach lat zaczęły reagować z przechowywanymi tam numizmatami. Co najśmieszniejsze, zauważono to na monetach złotych - różne tam mikroskopijne skazy na powierzchni zaczęły się paskudzić...

ZM
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2015, 00:14:33 wysłana przez zenonmoj »

yodla

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Maja 2014, 20:42:31 »
Dzięki za odpowiedź.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maja 2015, 16:23:48 »
Żeby nie zakładać kolejnego wątku postanowiłem napisać w tym temacie. Moim problemem, który niedługo będę zmuszony rozwiązać jest szafka numizmatyczna. Podejrzewam, że niejedna z osób na naszym forum ma taki mebelek w domu. Dlatego prosiłbym o jakieś wskazówki, które pozwolą rozwiać moje wątpliwości. :)
Od jakiegoś czasu zacząłem zastanawiać się nad zakupem pojedynczych kaset z szufladą. Przykład na zdjęciu firma Leuchtturm.
Cytuj
kaseta o strukturze drewna mahoniowego wraz z aksamitnym wkładem.
Cytuj
35 pola o średnicy 32mm
30 pola o średnicy 39mm

Takie kasetki mają małą zaletę. Można je układać w stos, jedna na drugą. A kupić tyle ile potrzeba, później w miarę potrzeb dokupić. ;)
Drugą ewentualnością jest zakup szafki numizmatycznej. Od razu odrzucam pomysł na zlecenie wykonania szafki według własnych potrzeb, czy szukania starych mebli, ponieważ nie chcę i nie potrzebuję wielkiego mebla. Z powodu ciężaru większość posiadanej literatury leży pod biurkiem bezpośrednio na podłodze lub spoczywa na dnie szafy. Dlatego sama szafka numizmatyczna, a raczej szafeczka potrzebna jest do przechowywania samych monet. I tutaj też są pewne ograniczenia wynikające z prozaicznej rzeczy, moja kolekcja to bardziej niewielki zbiorek kilku rodzajów monet, które zmieszczą się spokojnie w paru szufladkach. I jeszcze zostanie miejsce na dłuższą przyszłość. Chyba, że trafię w totka lub dostanę niespodziewany spadek, co wywoła możliwość wielkich zakupów. ;D Ale też wtedy nie będzie kłopotu z kupnem wielkiej szafy i bezproblemowego pozbycia się szufladek. Pomarzyć zawsze można.  ;)

Na drugim zdjęciu pokazuję przykład takiej współczesnej szafeczki składającej się z pięciu szuflad, które posiadają 4x6 lub 5x7 otworków na monety. Wymiary samej szafki to:
Cytuj
WYSOKOŚĆ: 23,5 cm
SZEROKOŚĆ: 40,5 cm
GŁĘBOKOŚĆ: 30 cm

Zresztą dla zainteresowanych podaję link do fanpage osoby, która robi i sprzedaje:
https://pl-pl.facebook.com/pages/Meble-dla-kolekcjonerów-kuferki-kasety-na-numizmaty-i-nie-tylko/339978502747952

Cytuj
Kaseta na nóżkach, wykonana z płyty meblowej, ramki to MDF, natomiast fronty jak w przypadku większości naszym mebli to lite drewno, w tym przypadku jak i w całej serii MARCO to lite drewno sosnowe.

I tutaj dochodzimy do najważniejszej sprawy. Czy te materiały nie będą oddziaływały na monety przechowywane bez kapsli, holderów, kopert.
Co radzicie?
Czy w ogóle jest sens pchać się w tego rodzaju przedmioty?

Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maja 2015, 09:16:27 »
Nie powinno, ale będzie kontakt z powietrzem. U mnie monety na powietrzu dostają złotej patyny w kilka tygodni. Co akurat mi nie przeszkadza, ale kontakt z powietrzem musi być ograniczony. Wtedy względnie długo nic z monetami się nie będzie działo.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maja 2015, 10:15:49 »
Samo powietrze nie jest mi straszne, ponieważ leżakować w takich szufladkach mają trojaki Gustawa i może czworaki. ;) Większość z nich ma swoje mniejsze i większe wady, więc ewentualne pociemnienie, a nawet mały nalot kurzu nie wpłynie tak bardzo na ich stan. Niestety częste naloty, kolory pojawiające się na monetach, które nie są schowane to efekty wcześniejszych doświadczeń jakimi były poddane przez różnych właścicieli.

Prawdopodobnie zdecyduję się na pojedyncze szufladki, bo są wykonane z mahonia. Proszę podpowiedzieć, czy jest sens, a może wręcz powinność, żeby jednak monety były zapakowane w kopertki?
Norbert

odys

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maja 2015, 11:23:06 »
Pozwolicie Panowie, że wrzucę swoje trzy grosze:) Ja przechowuję swoją kolekcję w kasetkach firmy  Leuchtturm już kilka dobrych lat i mimo że monety mają kontakt z powietrzem (są przecież od czasu do czasu oglądane:)) nie zauważyłem żadnym przebarwień. No może poza jedną która została wyjęta z trumienki więc zakładam, że była czymś potraktowana

kwinto

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 112
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maja 2015, 13:14:46 »
 ja zaopatrzyłem się dobrych kilka lat temu w kasety firmy Abafil i mogę je zdecydowanie polecić , jeśli kolekcja nie jest wielka to można dobrać coś dla siebie , dla przykładu ;
 http://www.saivenumismatique.com/materials_r8/categorie_c103/plateau-minor-en-bois-et-velours-15-cases-25-mm_article_6034.html
pozostaje kwestia ceny, gdyż wychodzą drożej niż dostępne w kraju

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Drukowane karteczki na palety a ich wpływ monety
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2015, 21:40:36 »
Monety przechowywane w papierowych kopertkach nabierają z czasem ładnej patyny.Jak dla mnie optymalne rozwiązanie to szufladki,kartki z opisem monety a same blaszki w kapslach np Leuchtrum.Wszystko ładnie,przejrzyście,można monetkę obejrzeć bez wyjmowania z kapsla a jak się chce,to bez problemu można ją wyjąć obejrzeć ,zważyć,sfotografować i znowu zamknąć. Żaden tusz blaszkom nie szkodzi bo są w kapslach.
Pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet