Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:17:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skaner 3D  (Przeczytany 3353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Skaner 3D
« dnia: 07 Maja 2014, 14:31:37 »
Patrząc na swoje monety pomyślałem, że sympatycznie było by uwiecznić je w formie grafiki 3D. Jak na razie są to drogie sprzęty, w sieci jest skaner, który chyba świetnie nadawał by się do monet Artec Spider ale ta jego cena jest kosmiczna 15 700€ może ktoś miał styczność z czymś takim, albo zna alternatywę coś tam patrzyłem na Sense 3D ale raczej się do monet nie sprawdzi. 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Skaner 3D
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maja 2014, 16:40:20 »
Ciężko chyba będzie znaleźć coś na kieszeń przeciętnego numizmatyka. Zabawka jest interesująca - popatrzyłem sobie na możliwości, ale ta cena...

Może w niedalekiej przyszłości alternatywą będzie wypożyczenie takiego sprzętu na dzień lub dwa i do roboty. Na razie to też droga usługa - kilkaset złotych
za dzień, ale pewnie ceny będą spadać.
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Skaner 3D
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maja 2014, 17:25:37 »
Technika skanowania  małych obiektów 3D jest jak na razie bardzo trudna ( z tego co czytałem) ale z pewnością w niedalekiej przyszłości to się zmieni.

Tutaj są zdjęcia monet współczesnych, guzików i innych małych przedmiotów.

http://www.thinkscan.co.uk/products/optical-3d-macro-scanner.html

Nie wiadomo jak z monetami starszymi - z wytartym reliefem i najczęściej z defektami.

Czy to się może przydać, czy to się podoba? Kwestia gustu. Czy to się przyjmie? Zobaczymy. Nowe technologie na początku  często budziły wątpliwości.

Pewnie zrobiłbym sobie coś fajnego z ulubionych trojaczków. Jakieś guziki do koszuli czy żetony do gier. :)
jarek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Skaner 3D
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maja 2014, 20:01:40 »
To jest nowość, do tego jak się dokupi drukarkę 3D, można by faktycznie takie guziczki sobie porobić, czy żetony a później co pod rękę podejdzie ;)

Jak by ktoś miał, coś takiego chętnie po testował bym jak to wychodzi, właśnie jak to się sprawdzi przy blaszkach o zróżnicowanej powierzchni, właśnie przy takich jak folisy, czy wspomniane przez Ciebie trojaki.

Parametry całkiem ciekawe, jak zapewnia producent Artec Spider to pierwszy przenośny skaner 3D dla potrzeb aplikacji CAD. Skanuje z dokładnością do 30 mikronów i rozdzielczości do 100 mikronów, co oznacza, że skaner jest najbardziej efektywny do skanowania małych przedmiotów o skomplikowanych kształtach i ostrych krawędziach.
Więcej tu: http://www.dim-cad.pl/reczne-skanery-3d/artec-spider/

Czy taki skaner ma sens, być może faktycznie nie nada się do monetek, ale jak by tak sobie fibule zeskanować, czy cokolwiek innego, figurki, pieczęcie cylindryczne, skarabeusze właśnie jakąś drobnicę antyczną, biżuterię, może się lepiej sprawdzić w muzeach, może nawet zasuszone owady (żywy pewnie szybko by zwiał), jakieś ciekawe rośliny w botaniku, czy kości, kamienie, zastosowań cała masa...

Chciał bym zostać beta testerem takiego ustrojstwa, właśnie przetestować pod kątem zawężonym do samych monet. Czy skaner wyłapuje i jak wyłapuje anomalia występujące na monetach, później pewnie można nałożyć wysoko rozdzielczą fotografię, i zrobić animację z taką monetą, może nawet aplikację gdzie taką blaszkę można by sobie oglądać z każdej strony. Wiem, taki bajer, ale jakże atrakcyjny dla oczu.

Na razie bez obaw, nie mam nikogo kto by podsunął pod nos taki sprzęt, więc pozostaje śledzić nowinki techniczne i czekać aż staną się na tyle tanie, by opłacało się mieć takie cudeńko w domu, do zabawy.

« Ostatnia zmiana: 07 Maja 2014, 20:07:50 wysłana przez nabializm »
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet