Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:50:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Obserwatorium na Kanarach  (Przeczytany 8574 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Obserwatorium na Kanarach
« dnia: 09 Maja 2014, 22:54:32 »
Krótki filmik o jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=DBSK9VzV5BY&feature=youtu.be

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maja 2014, 09:03:12 »
GTC (Gran Telescopio CANARIAS) jest obecnie największym teleskopem operującym w zakresie światła widzialnego na świecie.
Średnica zwierciadła wynosi 10,4 metra.

Tutaj próbka jego możliwości:
http://www.gtc.iac.es/multimedia/imageGallery.php

Sam również zajmuję się astronomią, choć mój teleskop ETX-125 ma zaledwie 12,7 cm :).

Jest to jednak całkiem przyzwoity sprzęt do fotografowania - szczególnie z kamerką internetową i obróbką zdjęć techniką stackowania.

Poniżej załączam kilka fotek .

Pozdrawiam wszystkich astronomów amatorów :)
jarek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2014, 22:44:51 »
Super sprawa z tymi teleskopami, kiedyś myślałem o takim sprzęcie, mam w domu starą lunetę PZO L40x64  z obiektywami, jestem w stanie dostrzec Saturna i pierścień, księżyce wielkości ukłucia szpilką lub większe, nawet pasek na Jowiszu, kraterki na księżycu... podobają mi się teleskopy na podstawce Dobsona, Sky-Watcher, albo taka maszynka jak Celestron PowerSeeker 127EQ 127/1000, do tego właśnie nakładkę do aparatu czy kamerki i fotki można sympatyczne zrobić tak jak widzę Mars i Jowisz całkiem sympatycznie się prezentują. Może kiedyś jak będzie więcej kasy to sobie sprawię taką zabawkę i z balkonu popatrzę, bo mam całkiem spore pole do patrzenia, na zachodnie niebo, dość ciemna okolica lasy w około lekko za drzewami teraz przebija światło ze stacji benzynowej, latarnie nie przeszkadzają więc całkiem nieźle.

Teraz było 10 Maja Saturn i Księżyc, niezłe akcje :)

Cytuj
Zapowiedział, że w środę na sferze niebieskiej do Saturna zbliży się Księżyc w pełni. Najbliżej, w odległości tylko pół stopnia od siebie, oba ciała znajdą się o godzinie 14.02.

"W Polsce panuje wtedy dzień, dlatego z obserwacjami trzeba wstrzymać się do późnego wieczora. Na podziwianie obu obiektów najlepiej wyjść około godziny 22. Znajdziemy je wtedy około 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Ich wzajemna odległość zwiększy się już do około 5 stopni, ale nadal dysponując lornetką o powiększeniu 10-12x będziemy w stanie w jednym polu widzenia zobaczyć Księżyc, Saturna z zarysem jego pierścieni i jego największym księżycem Tytanem"

Teraz nastaw sobie teleskop na Merkurego wyczytałem
Cytuj
"21 Maja godzinę po zachodzie Słońca, a więc trochę przed godziną 21.30, Merkurego dojrzymy około 7 stopni nad północno-zachodnim horyzontem. Będzie on świecił na tle gwiazd z konstelacji Byka. Planeta ma obecnie blask około 0 magnitudo, a więc jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie - dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie"[.quote]
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2014, 23:29:37 »
Mój sprzęt zakupiłem dawno temu na potrzeby zakryć brzegowych, ktore najbardziej mnie interesują.
Etx jest w systemie maksutowa wiec przy krótkim tubusie ma bardzo długą ogniskową - najlepiej nadaje sie do obserwacji planet i Księżyca. Poza tym jest bardzo mobilny, wszystko mieści sie w dwóch torbach, co jest ważne przy wyjazdach na obserwacje. Kiedyś jeździłem na wszystkie brzegowki w północnej Polsce, teraz mam mniej czasu, ale jak trafi sie cos ciekawego to jadę.

Zakrycia brzegowe gwiazd przez Księżyc to jest super sprawa, ale trzeba mieć sporo sprzętu, wiec jest nas mało w Polsce. To takie muskanie gwiazdy przez Księżyc i gwiazda pojawia sie i znika za górami na Księżycu. Jak ustawi sie kilka osób w profilu takiej gory to mozna ładnie ten profil wyznaczyć, a przy okazji skorygować nieco orbitę Księżyca. Drugie zakrycia, ktore robiłem to zakrycia asteroidalne, występują, kiedy jakaś gwiazda zostanie zakryta przez asteroidę i ten cień pada na Ziemię. Wtedy wyznacza sie profil asteroidy. Kiedyś udało sie nam koło Slupska takie zakrycie Alphonsiny- była to pierwsza w Polsce obserwacja, ktora zakończyła sie sukcesem, czyli gwiazda znikła :).

To jest świetna zabawa, bo nigdy nie wiadomo co sie zaobserwuje i przy okazji ma jakiś pierwiastek naukowy bo wyniki wysyła sie do międzynarodowej organizacji zakryć ESOP, ktora to zbiera i analizuje.

Najwieksza radochę zrobiłem sobie jednak zupełnie bez sprzętu. W 2006 roku byłem w Turcji na całkowitym zaćmieniu Słońca. Wrażenia nie z tej ziemi ;)
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maja 2014, 09:39:01 »
Hmm, z opowiadań kolegów wiedziałem, ze jest to jedno z przeżyć, ktore trudno opisać, ale spróbuje.

Zaćmienie miało miejsce w południe pod koniec marca. W Turcji było juz całkiem ciepło, temperatura w słońcu dochodziła do 20 stopni. Zaćmienie obserwowałem na plazy. Pamietam, ze im bliżej było zaćmienia całkowitego tym bardziej robiło sie zimno. Zacząłem od kąpielówek a skończyłem na spodniach i bluzie. To wszystko w ciagu niecałej godziny. Niesamowity był tzw. swiatlocien, czyli rozmazane cienie i taka szarość,ktora przybierala barwy od srebrnej do grafitowej. Całe zaćmienie obserwowałem przez specjalne okulary, oprócz oczywiscie fazy całkowitej ktora trwała kilka minut. Widac wtedy było przepiękna koronę słoneczna, ktora otaczała Księżyc, widoczna była rowniez Wenus oraz wiele jasniejszych gwiazd. Niezwykła była rownież czerwień horyzontu, tak jakby słońce zachodziło w każdym jego punkcie. Senne ptaki poderwały sie i latały nad naszymi głowami wzdłuż całej plaży. Zaćmienie całkowite, ktore trwało kilka minut, dla mnie trwało kilka sekund. Nie robiłem żadnych zdjeć ani obserwacji nastawiłem sie na wrażenia i nie żałuje.

Brak mi talentu literackiego, wiec trudno mi opisać to bardziej plastycznie. Polecam każdemu choc w najbliższych latach niedaleko Polski nic sie nie trafi.
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maja 2014, 14:53:22 »
Temperatura spada rzeczywiście o kilka- kilkanaście stopni.

Moja żona bardzo żywo reagowała mimo, ze astronomią sie nie interesuje. Akurat to zjawisko moze zachwycić każdego w przeciwieństwie do obserwacji np. przerwy Enckego w pierscieniach Saturna, czy zobaczenie M31 metoda zerkania gołym okiem. To raczej atrakcje dla fanów.
jarek

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maja 2014, 10:10:07 »
Były takie badania, które zaobserwowały rzeczywisty spadek temperatury o zaledwie 1-2 stopnie. Temperatura mierzona była jednak w cieniu - co oczywiście ma sens
w celach naukowych.

Ten spadek o którym pisałem dotyczy rzeczywiście temperatury odczuwalnej, kiedy obserwator znajdujący się w pełnym słońcu nagle trafia w cień. Zmiana jest bardzo szybka i o
wiele bardziej zauważalna niż zwykły zachód słońca, czy też zakrycie słońca przez chmurę.
jarek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obserwatorium na Kanarach
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Czerwca 2014, 16:01:09 »
Zaćmienie miało miejsce w południe pod koniec marca. W Turcji było juz całkiem ciepło, temperatura w słońcu dochodziła do 20 stopni. Zaćmienie obserwowałem na plazy. Pamietam, ze im bliżej było zaćmienia całkowitego tym bardziej robiło sie zimno. Zacząłem od kąpielówek a skończyłem na spodniach i bluzie. To wszystko w ciagu niecałej godziny. Niesamowity był tzw. swiatlocien, czyli rozmazane cienie i taka szarość,ktora przybierala barwy od srebrnej do grafitowej. Całe zaćmienie obserwowałem przez specjalne okulary, oprócz oczywiscie fazy całkowitej ktora trwała kilka minut. Widac wtedy było przepiękna koronę słoneczna, ktora otaczała Księżyc, widoczna była rowniez Wenus oraz wiele jasniejszych gwiazd. Niezwykła była rownież czerwień horyzontu, tak jakby słońce zachodziło w każdym jego punkcie. Senne ptaki poderwały sie i latały nad naszymi głowami wzdłuż całej plaży. Zaćmienie całkowite, ktore trwało kilka minut, dla mnie trwało kilka sekund. Nie robiłem żadnych zdjeć ani obserwacji nastawiłem sie na wrażenia i nie żałuje.

Mialem podobna okazje w Afryce. Niestety nie pamietam wiele, bo przyjechala komisja na audyt i musialem ich oprowadzac. Piec minut jednak udalo mi sie wykroic :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet