Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:42:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Groszówki, prośba o ocenę.  (Przeczytany 8392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Alvri

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Groszówki, prośba o ocenę.
« dnia: 16 Maja 2014, 00:41:53 »
Mam ogromna prośbę o pomoc w ocenie tych monet niżej zamieszczonych. Są w bardzo atrakcyjnej cenie, ale otrzymałam odpowiedź odmowną na prośbę o zdjęcia dokładniejsze, a konkretnie awers, rewers wszystkich. Monet jest sporo, co widać na zdjęciu, różne roczniki, ale tylko kilka ma dokładne fotki. Nie znam się na groszówkach, czytałam kiedyś o podróbkach i przeróbkach, ale samej jest mi ciężko po tych zdjęciach ocenić kasa nie jest duża, ale jednak kasa.



Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maja 2014, 15:24:55 »
A co tutaj oceniać? Monety oryginalne w bardzo słabych stanach, do zbioru można wybrać kilka blaszek w max 3 stanach i są to zapewne popularne roczniki 37-39. Na powiększeniach zapewnie hity tego zestawu. 2gr 37 w 2 stanie i truposz 5gr 1923. Dokładniejszych zdjęć nikt nie dośle bo szkoda zachodu, jeśli zestaw kosztuje więcej niż 20/30zł jak dla mnie nie warto.
pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Alvri

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2014, 15:50:02 »
No właśnie tak myślałam, ale się gryzłam. Za 30 złotych nikomu bym głowy nie zawracała ;) Teraz z czystym sumieniem mogę decyzje podjąć. Dziękuję Chrobry :)

p.s.
wybaczcie proszę, ale ja na prawdę dopiero się w to wgryzam, a z oceną monet mam kłopot. Przyswajam wiedzę, uczę się, ale... brak mi praktyki i Waszego doświadczenia. Nie chcę by fascynacja była przyczyną głupich decyzji, tym bardziej, że na samym początku, jak ma się niewiele, to chciałoby mieć się wszystko :D
Dzięki raz jeszcze :P
« Ostatnia zmiana: 16 Maja 2014, 15:57:58 wysłana przez Alvri »

Chrobry

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 340
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2014, 17:37:43 »
No właśnie tak myślałam, ale się gryzłam. Za 30 złotych nikomu bym głowy nie zawracała ;) Teraz z czystym sumieniem mogę decyzje podjąć. Dziękuję Chrobry :)

p.s.
wybaczcie proszę, ale ja na prawdę dopiero się w to wgryzam, a z oceną monet mam kłopot. Przyswajam wiedzę, uczę się, ale... brak mi praktyki i Waszego doświadczenia. Nie chcę by fascynacja była przyczyną głupich decyzji, tym bardziej, że na samym początku, jak ma się niewiele, to chciałoby mieć się wszystko :D
Dzięki raz jeszcze :P

A ma Pani już skonkretyzowane co chce zbierać? Jeśli chodzi o XX wiek to od razu mówię,że nie warto kupować słabo zachowanych monet. To wszystko są popularne blaszki i za chwile okazuje się,że 3 stany już człowieka nie cieszą :) Zdecydowanie lepiej jest kupić jedną łądną sztuke niż 10 zachowanych słabo. Najlepiej na początek śledzić aukcje, poczytać trochę fora, chodzić i oglądać. Akurat w Krakowie jest kilka sklepów gdzie można zajść i coś obejrzeć choć w kwestii zakupów byłbym ostrożny ;) A pytać proszę śmiało, na pewno ktoś odpowie.
Pozdrawiam,
Paweł
\\\\\\\"Wszystko co można kupić za pieniądze jest tanie.\\\\\\\" Erich Maria Remarque

Alvri

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maja 2014, 19:21:15 »
Mam. Ale zacznę od początku :) Zaczęło się od prezentu "na początek" od przyjaciela, który zbiera monety od dawien dawna ;) Dostałam 36 monet 2 zł na zachętę. Uzbierałam sporo, przy dużej jego pomocy, trochę mi jeszcze brakuje, szczególnie tych najdroższych, ale... mnie do dwuzłotówek tak nie ciągnie jakoś, przynajmniej nie do wszystkich. Niektóre serie są ciekawe i te w pierwszej kolejności dozbieram.

Ciągnie mnie do II RP, do monet z okresu zaborów, dokładnie w takiej kolejności :) Monety III RP to w sumie dodatek, nie licząc monet z okresu do 1995 (może po prostu to późniejsze "złoto" mi nie leży).
Jeżeli chodzi o II RP mogę liczyć na pomoc przyjaciela w niewielkim stopniu (przy ocenie), On po prostu groszówek nie zbierał, stąd też powyższa moja prośba.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że człowiek chciałby wszystko na raz, a tak się przecież nie da, albo da - to kwestia w sumie tylko posiadanych środków, tylko czy wtedy radość z posiadania danej monety będzie taka sama? Cierpliwości mi trochę potrzeba w tej kwestii :)

Co do tych groszówek, jest ich w sumie 35, moja prośba zaowocowała tym, że sprzedający dodał roczniki i podniósł cenę ;) Średnia cena za monetę w niewiadomym stanie wychodzi jakieś 3,70

I w kwestii kupna, Panie Pawle, zgadzam się w 100%
W Krakowie oprócz sklepów jest jeszcze giełda, tylko tam oskubać mogą strasznie, bez litości ;)

Powtórzę po raz n-ty. Na samym początku najlepiej dużo czytać i oglądać. W czasach Internetu materiału nie zabraknie. Kupować bardzo mało (napisałbym "nie kupować wcale", ale nie wierzę, że ktoś mógłby mieć do tego dość silnej woli). Szansa, że nowicjusz złapie okazję, jest minimalna (napisałbym "zerowa", ale cuda się zdarzają). Szansa, że znacznie przepłaci, ale co najmniej kupi coś, co już niedługo sam uzna za nietrafione - jest ogromna!
No właśnie, mnie się już od tej wiedzy w głowie mieszać zaczyna, a od oglądania śnią mi się monety.  Nie kupować jest ciężko, ale walczę ze sobą dzielnie :)
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:12:43 wysłana przez zenonmoj »

Alvri

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maja 2014, 19:54:43 »
Moja również... stąd moje pytanie, czy coś takiego może cieszyc w ogole? Satysfakcjonować?
Ładnie Pan to ujął.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maja 2014, 20:29:49 »
Temat zbioru nie wyklaruje się ani z dnia na dzień, ani z miesiąca na miesiąc. Jak choroba ma zostać, to będzie się wykluwać znacznie dłużej ;-) Trzeba dotknąć, powąchać, poobracać w palcach, poczuć, jak krążek ociepla się w zamkniętej dłoni, uruchomić wyobraźnię i zobaczyć własnego dziadka płacącego przedwojennymi groszówkami, Rzędziana wyłudzającego od pana Kmicica pierścień za zdechłego orta czy szlachetnego Petroniusza wynajmującego za parę wytartych republikańskich denarków Chilona Chilonidesa (ilość wątków i wyobrażeń nieograniczona ;-) ). Potem przychodzi wiedza, jak ktoś kiedyś na śp. kafejce allegro napisał - "nasze monety są dla nas warte tyle, ile umiemy o nich opowiedzieć".

Na początku zachęcałbym do zapoznania się z dwoma książkami:
- Stefan Banach: Zbierajmy pieniądze
- Tadeusz Kałkowski: Tysiąc lat monety polskiej.
Powinny być obie w bibliotece na Rajskiej, a jeśli nie, to Kałkowski jest na pewno.

Jeśli chodzi o handel bezpośredni, to nadętych panów spod Hali na Grzegórzkach omijałbym szerokim łukiem. Od sklepów też bym cudów nie oczekiwał - muszą zarobić na swoje lokalizacje w obrębie Plant. Monetki na początek zbioru łatwiej i taniej znaleźć w internecie.

Pozdrawiam i życzę wiele radości z nowego hobby!

Alvri

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maja 2014, 20:33:46 »
No to jestem w domu :) Ogromne dzięki

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Groszówki, prośba o ocenę.
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2014, 09:41:36 »
A ja byłem na wycieczce w Krakowie i polecam Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego niesamowite przeżycie, monety pięknie wyeksponowana (szkoda że większość jednostronnie). Przy gablotach panele aktywne na których można obejrzeć monetę w powiększeniu z dwóch stron i przeczytać opis. Monety ułożone są chronologicznie pierwszą sale zajmuje starożytność dla mnie wielkie zaskoczenie bo nie spodziewałem się tak bogatej kolekcji monet antycznych. Po starożytności zaczyna się historia monety polskiej... nie da się tego opisać to trzeba zobaczyć :).

 

R E K L A M A
aukcja monet