Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Styczeń 2018, 16:37:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc  (Przeczytany 12645 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« : 30 Maj 2014, 15:28:55 »

Obrabiałem dotąd zdjęcia monet prostym programem, ale mam ochotę przynajmniej w jednej sprawie coś zmienić.

Otóż często monety na zdjęciach umieszczone są na tle, które rad bym wyeliminować na rzecz jednolitej bieli. Jak zrobić to najprościej i najskuteczniej? By i tło ciapkowate, palczaste, brudnawe etc. usunąć bez reszty i zachować oryginalny obrys monety?

Wszelkie rady mile widziane, jak również oferty pomocy od tych, którzy potrafią zrobić to szybciej niż ja potrafiłbym zrozumieć ich wyjaśnienia.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Piotr_k84
Członkowie TPZN
Użytkownik
*
Legitymacja: TPZN nr 034

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 30 Maj 2014, 16:13:22 »

1) fotografować na kartonie o możliwie najwyższym stopniu "białości"

2) obrabiać monety w Photoshopie - wycinanie tła za pomocą wycinania eliptycznego czy innego zajmuje 10 sekund.

ps. bardzo pomocne jest również to, aby fotografowana moneta była równomiernie oświetlona ze wszystkich stron oraz aby była na podwyższeniu (cieniutka rurka) wynoszącym ją 1-3 cm powyżej tła. Unikniemy cienia na wizerunku.

Mój autorski Dziennik Numizmatyczny:
www.dziennik-numizmatyczny.blogspot.com
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 30 Maj 2014, 16:31:45 »

1) fotografować

Nie, nie chodzi o robienie zdjęć monetom. Chodzi o obróbkę zdjęć pozyskanych skądinąd, np. z eBayu etc. One już takie są i nie ma na to rady.

2) obrabiać monety w Photoshopie - wycinanie tła za pomocą wycinania eliptycznego czy innego zajmuje 10 sekund.

Jeśli to rzeczywiście jest 10 sekund, to czy mogę podesłać Panu do obróbki kilka takich zdjęć na próbę?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 30 Maj 2014, 21:23:26 »

Ja takie rzeczy robię GIMPem.
Proszę o dwa/trzy zdjęcia - pokażę co się da zrobić.

Jurek
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

« Odpowiedz #4 : 30 Maj 2014, 23:06:33 »

Ja też Uśmiech
GIMP jest za darmo (legalnie) i -jak głosi obiegowa opinia - ponoć nie ma rzeczy, która dałaby się zrobić w Photoshopie, a w GIMPie nie (choć za to już głowy nie dam).
Wycinanie eliptyczne faktycznie zajmuje maksymalnie 10 sekund, nawet razem z "odwróceniem zaznaczenia" i zamianą tła na jednolicie białe, ale...
Niestety, w kręgu zainteresowania Pana Lecha są monety antyczne, wybite na krążkach o nieregularnym i niepowtarzalnym kształcie, często z pęknięciami, więc ta metoda nie da dobrego rezultatu. W przypadku bardzo udanych zdjęć, na których jest duży kontrast między krawędzią monety i tłem, można użyć tzw. "zaznaczenia rozmytego" do zaznaczenia (i wycięcia) tła. Gdy ta metoda nie zadziała - czyli gdy razem z tłem zostanie zaznaczona część monety, co zdarza się w większości przypadków - wtedy używam "inteligentnych nożyc" do zaznaczenia monety. Zajmuje to więcej czasu, ale pozwala dokładnie zaznaczyć krążek oddzielając go od tła. Po "odwróceniu zaznaczenia" wycinamy tło np. naciskając klawisz "DELETE".
Poniżej przykład zdjęcia denara, które zrobiłem przy lampce nocnej. Zdjęcie było w formacie RAW, balans bieli zmieniłem jeszcze przed obróbką w GIMPie. Cień na obrobionym zdjęciu dorysowałem (oryginalnego pozbyłem się razem z tłem).

* wycinanie_tla.jpg (95.67 KB, 1047x480 - wyświetlony 173 razy.)
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 30 Maj 2014, 23:25:24 »

Proszę o dwa/trzy zdjęcia - pokażę co się da zrobić.

Dziękuję. Już wysłałem.

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 30 Maj 2014, 23:29:18 »

wtedy używam "inteligentnych nożyc" do zaznaczenia monety. Zajmuje to więcej czasu, ale pozwala dokładnie zaznaczyć krążek oddzielając go od tła.

Bardzo to ładnie wyszło. Też tak chciałbym umieć! A ile czasu to Panu zajęło? I ile czasu zajęłoby początkującemu?

A czym Pan zmienił balans bieli?

Proszę wziąć pod uwagę, że ja mam na ogół do czynienia z cudzymi zdjęciami, często dość marnymi, albo ze skanami - też czasem niskiej jakości.

Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

« Odpowiedz #7 : 31 Maj 2014, 00:01:49 »

A ile czasu to Panu zajęło? I ile czasu zajęłoby początkującemu?
Kilka minut, raczej nie więcej niż 10 na obróbkę jednego zdjęcia. Mnie też można uznać za początkującego, gdyż wycinałem tło tylko z kilku zdjęć swoich monet. Zawodowo zajmuję się obsługą informatyczną, ale nie grafiką komputerową.

A czym Pan zmienił balans bieli?
Programem "Digital Photo Professional" firmy Canon (dostarczonym razem z aparatem fotograficznym). Zła wiadomość jest taka, że jeśli mamy do czynienia z cudzymi zdjęciami -zapisanymi w popularnych formatach, np. .JPG lub .GIF - to nie ma już możliwości zmiany balansu bieli. Trzeba dysponować zapisem w formacie RAW, czyli "surowymi" danymi z matrycy światłoczułej aparatu. Zapis w takim formacie umożliwiają lustrzanki cyfrowe i niektóre aparaty kompaktowe. Na szczęście brak możliwości zmiany balansu bieli nie ma wpływu na "wycinanie", czyli oddzielanie monety od tła w Photoshopie, GIMpie czy innym programie.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 31 Maj 2014, 11:07:59 »

Kilka minut, raczej nie więcej niż 10 na obróbkę jednego zdjęcia.

A mógłby Pan jakiś zwięzły (w punktach) samouczek napisać? Taki pod kątem monet? GIMP-a już mam. Coś w stylu:
1. Wczytaj zdjęcie
2. Użyj narzędzia X i rób Y uważając na Z.
3. Popraw ewentualnie A
4. Uważaj na B
5. Zapisuj jako C, bo wtedy możesz D etc. etc.

Żebym w głupich błędach nie ugrzązł na początku i się nie zniechęcił.

A może przy okazji Koledzy-gimpowcy podpowiedzą i Panu coś ciekawego.

Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 31 Maj 2014, 17:10:07 »

Obiecałem Panu Lechowi, że napiszę krótki poradnik na temat obróbki zdjęć monet w GIMPie.
Leń jestem i zamiast pisać, sprawdziłem, czy już czegoś na ten temat nie napisałem.

Napisałem. W roku 2011.
http://zbierajmymonety.blogspot.com/2011/05/komputerowa-obrobka-zdjec-monet.html

Jurek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 31 Maj 2014, 18:06:43 »

Napisałem. W roku 2011.

Bardzo dziękuję. Ale ten Pana poradnik ja już kiedyś studiowałem i nawet próbowałem z tą códwonom ruszczkom. Ale u mnie to niestety tak ładnie nie działa. I tak kończyło się na tym, że musiałem ręcznie, na wyczucie, piksel po pikslu (niewiele przesadzam) wymazywać to, co było tłem, wokół brzegu monety, zazwyczaj ani tak okrągłej, ani tak wyraźnie nie odcinającej się od tła, jak ta w Pańskim przykładzie.

Gdzie popełniam błąd?

Pokładam jeszcze nadzieję w mądrych nożyczkach, o których wspomniał wyżej Kolega Eneasz.

Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 31 Maj 2014, 18:37:14 »

Gdzie popełniam błąd?

Ruszczka (rórzczka?) ma kilka parametrów pracy. Trzeba (zależnie od tła) wybrać eksperymentalnie (po nabraniu doświadczenia robi się to błyskawicznie) odpowiednią wartość promienia i progowania (to drugie ważniejsze).

* gimp.jpg (112.31 KB, 400x531 - wyświetlony 120 razy.)

Jurek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 31 Maj 2014, 19:28:59 »

po nabraniu doświadczenia robi się to błyskawicznie

A w wypadku takich monet i teł jak te, które Panu wysłałem, to z od jakich wartości należy startować i potem zmniejszać czy zwiększać?

Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 31 Maj 2014, 20:25:30 »

A w wypadku takich monet i teł jak te, które Panu wysłałem, to z od jakich wartości należy startować i potem zmniejszać czy zwiększać?

Zdjęcie trzecie - złoto - progowanie w okolicach 15 - im równiejsze (bardziej jednobarwne) tło, tym mniejszą wartość progowania można zastosować.

Problemy pojawiają się, kiedy w tle jest cała gama barw albo jakieś inne elementy (np pyłki z szyby skanera). Wtedy trzeba ręcznie. Tak potraktowałem dwa pierwsze zdjęcia, które Pan przysłął.

"Inteligentne nożyce" są jak dla mnie nadmienie samodzielne i robią falbanki na krawędzi monety.
Lepiej sprawdza się narzędzie "odręczne zaznaczanie obszarów" - z pozoru mozolne, bo trzeba objechać cały obwód monety. Tylko z pozoru. Zaznaczać trzeba przy mocno powiększonym obrazie, stosunkowo gęsto wybierając punkty. Po nabraniu wprawy, nawet wycięcie z tła monety z wykruszeniami i nacięciami krawędzi nie zajmuje więcej niż dwie, trzy minuty.

Jurek
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #14 : 31 Maj 2014, 21:07:48 »

Problemy pojawiają się, kiedy w tle jest cała gama barw

Bardzo dziękuję. Przy w miarę jednolitym tle rzeczywiście już mam niezłe efekty. Zdaje się, że poprzednio skoczyłem od razu na głęboką wodę, tam gdzie pojawiają się problemy, i to mnie tak zniechęciło.

Może Kolega Eneasz zna jakiś sposób, żeby okiełznać inteligencję tych przemądrzałych nożyczek.

Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM