Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:21:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc  (Przeczytany 36138 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

  • Gość
Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« dnia: 30 Maja 2014, 16:28:55 »
Obrabiałem dotąd zdjęcia monet prostym programem, ale mam ochotę przynajmniej w jednej sprawie coś zmienić.

Otóż często monety na zdjęciach umieszczone są na tle, które rad bym wyeliminować na rzecz jednolitej bieli. Jak zrobić to najprościej i najskuteczniej? By i tło ciapkowate, palczaste, brudnawe etc. usunąć bez reszty i zachować oryginalny obrys monety?

Wszelkie rady mile widziane, jak również oferty pomocy od tych, którzy potrafią zrobić to szybciej niż ja potrafiłbym zrozumieć ich wyjaśnienia.
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:54:48 wysłana przez TomekP »

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2014, 17:13:22 »
1) fotografować na kartonie o możliwie najwyższym stopniu "białości"

2) obrabiać monety w Photoshopie - wycinanie tła za pomocą wycinania eliptycznego czy innego zajmuje 10 sekund.

ps. bardzo pomocne jest również to, aby fotografowana moneta była równomiernie oświetlona ze wszystkich stron oraz aby była na podwyższeniu (cieniutka rurka) wynoszącym ją 1-3 cm powyżej tła. Unikniemy cienia na wizerunku.

« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2014, 17:14:59 wysłana przez Piotr_k84 »

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2014, 22:23:26 »
Ja takie rzeczy robię GIMPem.
Proszę o dwa/trzy zdjęcia - pokażę co się da zrobić.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maja 2014, 00:06:33 »
Ja takie rzeczy robię GIMPem.
Ja też :)
GIMP jest za darmo (legalnie) i -jak głosi obiegowa opinia - ponoć nie ma rzeczy, która dałaby się zrobić w Photoshopie, a w GIMPie nie (choć za to już głowy nie dam).
Wycinanie eliptyczne faktycznie zajmuje maksymalnie 10 sekund, nawet razem z "odwróceniem zaznaczenia" i zamianą tła na jednolicie białe, ale...
Niestety, w kręgu zainteresowania Pana Lecha są monety antyczne, wybite na krążkach o nieregularnym i niepowtarzalnym kształcie, często z pęknięciami, więc ta metoda nie da dobrego rezultatu. W przypadku bardzo udanych zdjęć, na których jest duży kontrast między krawędzią monety i tłem, można użyć tzw. "zaznaczenia rozmytego" do zaznaczenia (i wycięcia) tła. Gdy ta metoda nie zadziała - czyli gdy razem z tłem zostanie zaznaczona część monety, co zdarza się w większości przypadków - wtedy używam "inteligentnych nożyc" do zaznaczenia monety. Zajmuje to więcej czasu, ale pozwala dokładnie zaznaczyć krążek oddzielając go od tła. Po "odwróceniu zaznaczenia" wycinamy tło np. naciskając klawisz "DELETE".
Poniżej przykład zdjęcia denara, które zrobiłem przy lampce nocnej. Zdjęcie było w formacie RAW, balans bieli zmieniłem jeszcze przed obróbką w GIMPie. Cień na obrobionym zdjęciu dorysowałem (oryginalnego pozbyłem się razem z tłem).

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maja 2014, 01:01:49 »
A ile czasu to Panu zajęło? I ile czasu zajęłoby początkującemu?
Kilka minut, raczej nie więcej niż 10 na obróbkę jednego zdjęcia. Mnie też można uznać za początkującego, gdyż wycinałem tło tylko z kilku zdjęć swoich monet. Zawodowo zajmuję się obsługą informatyczną, ale nie grafiką komputerową.

A czym Pan zmienił balans bieli?
Programem "Digital Photo Professional" firmy Canon (dostarczonym razem z aparatem fotograficznym). Zła wiadomość jest taka, że jeśli mamy do czynienia z cudzymi zdjęciami -zapisanymi w popularnych formatach, np. .JPG lub .GIF - to nie ma już możliwości zmiany balansu bieli. Trzeba dysponować zapisem w formacie RAW, czyli "surowymi" danymi z matrycy światłoczułej aparatu. Zapis w takim formacie umożliwiają lustrzanki cyfrowe i niektóre aparaty kompaktowe. Na szczęście brak możliwości zmiany balansu bieli nie ma wpływu na "wycinanie", czyli oddzielanie monety od tła w Photoshopie, GIMpie czy innym programie.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maja 2014, 18:10:07 »
Obiecałem Panu Lechowi, że napiszę krótki poradnik na temat obróbki zdjęć monet w GIMPie.
Leń jestem i zamiast pisać, sprawdziłem, czy już czegoś na ten temat nie napisałem.

Napisałem. W roku 2011.
http://zbierajmymonety.blogspot.com/2011/05/komputerowa-obrobka-zdjec-monet.html

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2014, 19:37:14 »
Gdzie popełniam błąd?

Ruszczka (rórzczka?) ma kilka parametrów pracy. Trzeba (zależnie od tła) wybrać eksperymentalnie (po nabraniu doświadczenia robi się to błyskawicznie) odpowiednią wartość promienia i progowania (to drugie ważniejsze).
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2014, 21:25:30 »
A w wypadku takich monet i teł jak te, które Panu wysłałem, to z od jakich wartości należy startować i potem zmniejszać czy zwiększać?

Zdjęcie trzecie - złoto - progowanie w okolicach 15 - im równiejsze (bardziej jednobarwne) tło, tym mniejszą wartość progowania można zastosować.

Problemy pojawiają się, kiedy w tle jest cała gama barw albo jakieś inne elementy (np pyłki z szyby skanera). Wtedy trzeba ręcznie. Tak potraktowałem dwa pierwsze zdjęcia, które Pan przysłął.


"Inteligentne nożyce" są jak dla mnie nadmienie samodzielne i robią falbanki na krawędzi monety.
Lepiej sprawdza się narzędzie "odręczne zaznaczanie obszarów" - z pozoru mozolne, bo trzeba objechać cały obwód monety. Tylko z pozoru. Zaznaczać trzeba przy mocno powiększonym obrazie, stosunkowo gęsto wybierając punkty. Po nabraniu wprawy, nawet wycięcie z tła monety z wykruszeniami i nacięciami krawędzi nie zajmuje więcej niż dwie, trzy minuty.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 19:03:02 wysłana przez zenonmoj »
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Czerwca 2014, 15:20:22 »
Nożyczki jakie są, każdy widzi... ;) Pan Jerzy ma rację, że mają swoje wady i czasem głupieją. Uważam jednak, że "dają radę" w wielu sytuacjach, gdy róźdżka ("zaznaczenie rozmyte") wysiada. Gdy tworzą się falbanki: to, co nożyczki zaznaczą od ostatniego punktu można skorygować, przeciągając linię myszą do krawędzi monety  (tworzy się dodatkowy punkt pośredni). Jeśli okaże się, że zaznaczyliśmy monetę razem z fragmentami tła, można później zmniejszyć zaznaczenie o np. 1 piksel (w menu zaznaczenie). Warto też "zmiękczyć zaznaczenie" oraz włączyć opcję "wygładzanie linii", żeby nie było ostrych kantów. Jeśli mamy duże zdjęcie do zmniejszenia, to wycinamy tło na dużym, a dopiero później zmniejszamy do opublikowania na stronie.

Niestety prawdą jest, że gdy moneta bardzo zlewa się z tłem (co często zdarza się tam, gdzie pada cień monety), to nie dogadamy się z nożyczkami. One nie są tam w stanie rozpoznać, gdzie jest granica między tłem a monetą. Ja wtedy nie rezygnuję z nich całkiem, tylko obrysowuję ten kawałek szeroko, razem z tłem, i niepotrzebny kawałek tła usuwam później innym narzędziem. Tylko jakim? Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.
Na poniższym przykładzie (tam, gdzie kiepsko działały nożyczki) utworzyłem ścieżkę klikając kilkanaście punktów na obrysie monety. Następnie przeszedłem w tryb edycji ścieżki i każdy odcinek między punktami zamieniłem lekkim przeciągnięciem myszy w krzywą dopasowaną do krawędzi monety. Następnie zamieniłem ścieżkę w zaznaczenie i gotowe. Fragment cienia tła z cieniem gotowy do usunięcia.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwca 2014, 22:51:00 »
Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.

Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?
I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Czerwca 2014, 08:47:50 »
Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?

Podstawowa różnica jest taka, że poszczególne punkty ścieżki połączone są krzywymi Beziera, a nie prostymi odcinkami. Dzięki temu można klikać znacznie mniej gęsto. Do zaznaczenia monety z naszego logo wystarczyły dwie krzywe (3 punkty), a od biedy wystarczyłaby jedna. Jeżeli mamy kawałek niepostrzępionego brzegu monety, to nie potrzeba tam punktów pośrednich, a w przypadku "zaznaczenia odręcznego" tak. Chyba, że się mylę i za pomocą "zaznaczenia odręcznego" też można wstawić krzywe między punktami?

Dodatkowa zaleta tego narzędzia jest taka, że zaznaczenie eliptyczne (i każde inne) można przekształcić w ścieżkę i dowolnie zdeformować dostosowując do kształtu krążka.

Eneasz

  • TPZN 075
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 630
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Czerwca 2014, 13:35:36 »
I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.
Chyba nie zrozumiałem Pana dokładnie: wyobraziłem sobie, że za pomocą "zaznaczenia odręcznego" dosłownie odręcznie obrysowujemy detale monety, a do tego trzeba (moim zdaniem) szczególnej biegłości w rysowaniu myszą. Oczywiście klikanie na punkty brzegowe i łączenie ich linią takiej biegłości nie wymaga.

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, dotycząca okiełznania "przemądrzałych nożyczek" - warto przekształcić zaznaczenie wykonane nożyczkami w ścieżkę. Otrzymamy wygładzoną linię (sklejone krzywe Beziera), którą możemy dowolnie wyginać. "Falbanki" znikną, a my kilkoma kliknięciami poprawimy kształt zaznaczenia tam, gdzie nożyczki się "pomyliły". Po kilku próbach uważam, że działa to świetnie. Wcześniej nie łączyłem tych dwóch metod, tylko "budowałem" ścieżkę sam.
Nie wiem, czy Pana przekonam do tych ścieżek (krzywych Beziera), ale pozwalają zaznaczyć w zasadzie dowolny kształt szybko i estetycznie (bez kantów, zadziorów), zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami zaznaczania.
Pozdrawiam,
Przemek

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Czerwca 2014, 17:54:28 »
Dziękuję za wyjaśnienia.
Jakoś do mnie wcześniej te zalety zaznaczenia ze ścieżki nie dotarły.
Przetestuję jeszcze dzisiaj.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Sierpnia 2014, 15:40:03 »
Piękny ten GIMP, a co najważniejsze darmowy. Wczoraj spędziłem czas jakiś nad rozgryzaniem tego programu. Przydałaby mi się pomoc n.t. jak zrobić zdjęcie jednej monety przezroczyste na tyle, by móc je nałożyć na innâ monetę, by porównać szczegóły.

Czy ktoś to zrobił z sukcesem?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

sokar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Października 2014, 23:09:22 »
przejrzysta pleksi , palik od dołu , trochę obrobić jasność w gimpie i po temacie a  tak wychodzi

 

R E K L A M A
aukcja monet