Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
17 Październik 2018, 13:18:43

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fotoszopiarstwo. Potrzebna dobra rada albo pomoc  (Przeczytany 14969 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym, Seleucydzi, Partowie i nie tylko...

« Odpowiedz #15 : 01 Czerwiec 2014, 15:20:22 »

Nożyczki jakie są, każdy widzi... Mrugnięcie Pan Jerzy ma rację, że mają swoje wady i czasem głupieją. Uważam jednak, że "dają radę" w wielu sytuacjach, gdy róźdżka ("zaznaczenie rozmyte") wysiada. Gdy tworzą się falbanki: to, co nożyczki zaznaczą od ostatniego punktu można skorygować, przeciągając linię myszą do krawędzi monety  (tworzy się dodatkowy punkt pośredni). Jeśli okaże się, że zaznaczyliśmy monetę razem z fragmentami tła, można później zmniejszyć zaznaczenie o np. 1 piksel (w menu zaznaczenie). Warto też "zmiękczyć zaznaczenie" oraz włączyć opcję "wygładzanie linii", żeby nie było ostrych kantów. Jeśli mamy duże zdjęcie do zmniejszenia, to wycinamy tło na dużym, a dopiero później zmniejszamy do opublikowania na stronie.

Niestety prawdą jest, że gdy moneta bardzo zlewa się z tłem (co często zdarza się tam, gdzie pada cień monety), to nie dogadamy się z nożyczkami. One nie są tam w stanie rozpoznać, gdzie jest granica między tłem a monetą. Ja wtedy nie rezygnuję z nich całkiem, tylko obrysowuję ten kawałek szeroko, razem z tłem, i niepotrzebny kawałek tła usuwam później innym narzędziem. Tylko jakim? Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.
Na poniższym przykładzie (tam, gdzie kiepsko działały nożyczki) utworzyłem ścieżkę klikając kilkanaście punktów na obrysie monety. Następnie przeszedłem w tryb edycji ścieżki i każdy odcinek między punktami zamieniłem lekkim przeciągnięciem myszy w krzywą dopasowaną do krawędzi monety. Następnie zamieniłem ścieżkę w zaznaczenie i gotowe. Fragment cienia tła z cieniem gotowy do usunięcia.

* wycinanie_tla2.jpg (179.54 KB, 902x1136 - wyświetlony 203 razy.)
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #16 : 01 Czerwiec 2014, 18:33:30 »

Bardzo dziękuję za te rady. Będę dzielnie próbował.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 01 Czerwiec 2014, 22:51:00 »

Pan Jerzy proponuje "odręczne zaznaczanie obszarów", jednak do tego trzeba umieć bardzo precyzyjnie poruszać myszą. Ja stosuję tworzenie ścieżek za pomocą krzywych.

Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?
I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.

Jurek
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #18 : 02 Czerwiec 2014, 08:47:50 »

Czym różni się tworzenie zaznaczenia ze ścieżki od odręcznego zaznaczania obszarów?

Podstawowa różnica jest taka, że poszczególne punkty ścieżki połączone są krzywymi Beziera, a nie prostymi odcinkami. Dzięki temu można klikać znacznie mniej gęsto. Do zaznaczenia monety z naszego logo wystarczyły dwie krzywe (3 punkty), a od biedy wystarczyłaby jedna. Jeżeli mamy kawałek niepostrzępionego brzegu monety, to nie potrzeba tam punktów pośrednich, a w przypadku "zaznaczenia odręcznego" tak. Chyba, że się mylę i za pomocą "zaznaczenia odręcznego" też można wstawić krzywe między punktami?

Dodatkowa zaleta tego narzędzia jest taka, że zaznaczenie eliptyczne (i każde inne) można przekształcić w ścieżkę i dowolnie zdeformować dostosowując do kształtu krążka.

* wycinanki.jpg (53.92 KB, 501x435 - wyświetlony 193 razy.)
Eneasz
TPZN 075
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #19 : 02 Czerwiec 2014, 13:35:36 »

I tu i tu trzeba klikać mniej lub bardziej gęsto na krawędzi, która ma być granicą zaznaczenia. Moim zdaniem wymagania, co do precyzyjnego operowania myszą są w obu przypadkach identyczne.
Chyba nie zrozumiałem Pana dokładnie: wyobraziłem sobie, że za pomocą "zaznaczenia odręcznego" dosłownie odręcznie obrysowujemy detale monety, a do tego trzeba (moim zdaniem) szczególnej biegłości w rysowaniu myszą. Oczywiście klikanie na punkty brzegowe i łączenie ich linią takiej biegłości nie wymaga.

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, dotycząca okiełznania "przemądrzałych nożyczek" - warto przekształcić zaznaczenie wykonane nożyczkami w ścieżkę. Otrzymamy wygładzoną linię (sklejone krzywe Beziera), którą możemy dowolnie wyginać. "Falbanki" znikną, a my kilkoma kliknięciami poprawimy kształt zaznaczenia tam, gdzie nożyczki się "pomyliły". Po kilku próbach uważam, że działa to świetnie. Wcześniej nie łączyłem tych dwóch metod, tylko "budowałem" ścieżkę sam.
Nie wiem, czy Pana przekonam do tych ścieżek (krzywych Beziera), ale pozwalają zaznaczyć w zasadzie dowolny kształt szybko i estetycznie (bez kantów, zadziorów), zwłaszcza w połączeniu z innymi metodami zaznaczania.
Pozdrawiam,
Przemek
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 02 Czerwiec 2014, 17:54:28 »

Dziękuję za wyjaśnienia.
Jakoś do mnie wcześniej te zalety zaznaczenia ze ścieżki nie dotarły.
Przetestuję jeszcze dzisiaj.

Jurek
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #21 : 19 Sierpień 2014, 15:40:03 »

Piękny ten GIMP, a co najważniejsze darmowy. Wczoraj spędziłem czas jakiś nad rozgryzaniem tego programu. Przydałaby mi się pomoc n.t. jak zrobić zdjęcie jednej monety przezroczyste na tyle, by móc je nałożyć na innâ monetę, by porównać szczegóły.

Czy ktoś to zrobił z sukcesem?

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
sokar
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #22 : 15 Październik 2014, 23:09:22 »

przejrzysta pleksi , palik od dołu , trochę obrobić jasność w gimpie i po temacie a  tak wychodzi

* DSC02632.JPG (136.08 KB, 800x759 - wyświetlony 184 razy.)
Wojciech Gwizdak
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #23 : 15 Październik 2014, 23:56:51 »

GIMPa nie znam, ale znam dobrze Photoshopa - jak trzeba to mogę cos pomóc
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #24 : 16 Październik 2014, 05:50:14 »

przejrzysta pleksi , palik od dołu

Czy można prosić jaśniej? Nie rozumiem tego opisu. A jak obrobić brzeg takiej nierównej monety?

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
sokar
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #25 : 16 Październik 2014, 20:07:33 »

Witam
kupuje Pan mleczną pleksi np w Castoramie nie musi być duża , taka żeby możną było pod nią postawić żarówkę o temperaturze światła dzienne 5400
po włączeniu światła ma Pan białe tło bez pomocy żadnego programu graficznego i nie trzeba nic wycinać ewentualnie można się pobawić kontrastem czy temperaturą światła
Pozdrawiam
Jak będzie miał Pan problemy proszę o kontakt chętnie pomogę

Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #26 : 16 Październik 2014, 20:11:51 »

taka żeby możną było pod nią postawić żarówkę o temperaturze światła dzienne 5400

Czy to znaczy, że kładzie Pan monetę bezpośrednio na tej płytce pleksi i podświetla od spodu? A z przodu czym Pan świeci?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
sokar
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #27 : 16 Październik 2014, 20:23:18 »

2 takie same żarówki z góry jedna z dołu  i doświetlanie białą blędą
Chalupski
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe

Zbierajmy monety!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #28 : 16 Październik 2014, 21:31:22 »

A może zrobił by Pan zdjęcie swojego stanowiska do fotografowania monet i nam pokazał?

Jurek
sokar
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #29 : 16 Październik 2014, 22:00:52 »

ok , postaram sie sobotę zrobić foto
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM